Spacer z Nowinami. Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii pokazuje nam swoje ulubione miejsca

- Śródmieście i starówka. Piękne secesyjne kamienice przy Zwycięstwa, klimatyczna starówka z rynkiem. Gliwice mają sznyt, nieporównywalny z innymi śląskimi miastami.

Pracowity, dostosowujący się do zmieniającego świata, łatwowierny, ale nie naiwny. Mężczyzna o analitycznym umyśle, umiejący pożytkować swoje doświadczenie. - Jestem odporny na chaos, bałagan, „genialne” recepty na wszystko, i wszelkie uzależnienia – wylicza.

więcej

Na zdjęciach każdy chce wyglądać lepiej

Czym jest fotografia dla młodych ludzi i jak postrzegają ją w dobie selfie, smartfonów i mediów społecznościowych? Rozmowę na ten temat przeprowadziłam z Sebastianem Michałuszkiem, nauczycielem fotografii w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach, od 16 lat opiekującym się Grupą Fotograficzną „Aczkolwiek”.

więcej

W Pyskowicach powstaje osada Wikingów - tam, gdzie płonie ogień

Niełatwo do niej trafić – znajduje się w lesie, nie warto zatem korzystać z podpowiedzi Goggle, bo można się łatwo zgubić. Za zbudowanym z gałęzi ogrodzeniem znajdują się już pierwsze budynki i namioty. Wszystkie powstały dzięki sile mięśni i determinacji lokalnych Wikingów, którzy – jak wojownicy, na jakich się wzorują – uporczywie dążą do postawionego sobie celu. Pracy towarzyszy zabawa, która przenosi drużynę w barwne czasy nordyckiej mitologii.

więcej

Łukasz Kopera - Człowiek przesiąknięty koszem

Prezes Gliwickiego Towarzystwa Koszykówki i generalny menadżer ekstraklasowego zespołu GTK. - Nie staram się za wszelką cenę narzucać innym swoich racji, bo jak mówi Greg Popović - najlepszy trener NBA - koniec końców najważniejsze są dobre relacje z ludźmi, a sport, wyniki, sukcesy stają się tylko historią - przekonuje.

więcej

Chodzi z kobietami do porodu

Doula - towarzyszka rodzącej, która wierzy w to, że poród jest jednym z najważniejszych dni w życiu matki i dziecka, że może to być doświadczenie wzmacniające i piękne. Na Śląsku kobiet wykonujących ten zawód jest sporo. W Gliwicach są co najmniej dwie. My trafiliśmy ze swoimi pytaniami o rolę douli do Oli Górskiej, która zajmuje się tą profesją od ok. 11 lat. Za nią przeszło 30 porodów. Jakie są jej doświadczenia?

więcej

Antek w podróży poleca: kaplica Ewangelicka w Wielowsi

Wielowieś jest wsią położoną na północ od Gliwic. Na łamach Nowin Gliwickich pisałem o niej już wielokrotnie w przeszłości. Mogliście już poczytać o pałacu z XVIII wieku, cmentarzu żydowskim z XVII wieku, dawnej synagodze oraz kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którego historia sięga XV wieku.

więcej

Ze sportem mu do twarzy. Ulubione miejsca w Gliwicach pokazuje nam trener reprezentacji Polski w futsalu

- Z halą sportową w Sośnicy wiążą się moje futsalowe wspomnienia. To grając w tym obiekcie, jako kapitan P.A. Nova wzniosłem w 2008 r. puchar za mistrzostwo Polski.

Energiczny, pragmatyczny, zwykle uśmiechnięty, otwarty na ludzi i zawsze skory do pomocy. - Czasem bywam wybuchowy, ale staram się nad sobą panować – przekonuje z uśmiechem. - Żeby nie było zbyt kolorowo to dodam, że mam drobne wady, ale wiedzą o nich ci, którzy mnie bliżej znają.

więcej

Antek w podróży poleca: Centrum Historyczno-Militarne „Pisco-Bellum” w Pyskowicach

Odkąd prowadzę ten cykl na łamach Nowin Gliwickich wielokrotnie odkrywałem bardzo ciekawe i nieznane mi miejsca, które możecie odwiedzić w naszym powiecie. Moim najnowszym odkryciem jest Centrum Historyczno-Militarne „Pisco Bellum” w Pyskowicach, które położone jest przy ulicy Powstańców Śląskich.

więcej

Gliwice? Kocham to miasto! - ulubione miejsca w Gliwicach Patrycji Duczmal - dyrektorki CH Forum, chorzowianki zakochanej w Gliwicach

- Marina Gliwice to wyjątkowe miejsce na mapie Śląska. Miałam okazję popłynąć w krótki rejs statkiem wycieczkowym po Kanale Gliwickim i było to wspaniałe doświadczenie.

- Jak przystało na zodiakalnego Koziorożca jestem niezwykle ambitna i pracowita – mówi o sobie. - Jak coś robię to zawsze na 110 proc., wytrwale dążąc do celu. Twardo stąpam po ziemi i realnie patrzę na świat, dzięki temu żyje mi się dużo łatwiej.

więcej

Siłaczka z marzeniami - poznajcie ulubione miejsca w Gliwicach Dominiki Chabin, prezeski Fundacji NieOdkładalni

- Park Chrobrego to moja ulubiona zielona przestrzeń w Gliwicach. Przez 10 lat mieszkałam przy ul. Wrocławskiej i park był dyżurnym miejscem spacerów z dziećmi, i w samotności, spotkań z przyjaciółkami, znajomymi.

Aktywnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych.
Silna i słaba jednocześnie. Empatyczna i wrażliwa. Wymagająca wobec siebie i innych. Złakniona wiedzy i rozwoju. Szczera.

więcej