Antek w podróży poleca: śluzę Dzierżno

W jednym z poprzednich wpisów mogliście przeczytać o śluzie Rudziniec, która jest jedną z trzech położonych w naszym powiecie na Kanale Gliwickim. Dzisiaj chciałbym Wam pokazać śluzę Dzierżno, która jest drugą w kolejności zaczynając od Gliwic. Kanał Gliwicki posiada ich w sumie 6, a łączna różnica poziomów wynosi ponad 43 metry. Sam kanał powstał w latach trzydziestych XX wieku.

więcej

Adriana Urgacz-Kuźniak poleca The12gallery - nową galerię fotograficzną w mieście

Pomysł na to miejsce jest tak interesujący, że zazdrość mnie bierze, bo sama na to nie wpadłam. W pop kulturze, w której scenę obejmuje we władanie dobrze przygotowane one man show, artystyczna strona odpowiada galerią jednego zdjęcia.

więcej

Gliniany świat pani Oli - spacer po Gliwicach z Aleksandrą Kwolek

Pracownia przy Ziemowita 1 to mój drugi dom. Lubię to miejsce i ludzi, którzy tutaj przychodzą.

Dorastała na Trynku i z lubością wspomina tamte czasy. - Wokół osiedla pola, stawy. Jakże inny widok niż dziś. Byłam typową chłopaciarą: wspinałam się z braćmi po drzewach, bawiłam z nimi w wojnę, w noża, grałam w kapsle. Rzut beretem mieliśmy do lotniska i wiele czasu też tam spędzaliśmy – wraca pamięcią.

więcej

Magdalena Szmatiuk radzi: Jak zadbać o skórę w okresie  jesienno-zimowym?

Skóra w okresie jesienno-zimowym jest szczególnie narażona na niekorzystne czynniki atmosferyczne. W tym czasie należy szczególnie zadbać o nawilżenie oraz ochronę skóry.

więcej

Antek w podróży poleca: Kościół Wniebowzięcia NMP w Gliwicach

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach przy ulicy Kozielskiej to prawdziwa perełka architektury. Zbudowano go w 1493 roku w Zębowicach koło Olesna (opolskie). W Gliwicach mamy jeszcze drugą świątynię pod tym samym wezwaniem, ale tamta jest murowana i znajduje się w Łabędach.

więcej

Skupiona na kulturze i sporcie w niedzielę

Rynek. - Serce miasta. Tutaj organizujemy co roku największy w regionie charytatywny kiermasz – Skup Kultury.

Skromna kobieta z ogromnym sercem do pomagania. Poznajcie ulubione miejsca w Gliwicach Aleksandry Sosny – społeczniczki i prezeski Stowarzyszenia Cała Naprzód.

więcej

Antek w podróży poleca: Kościół św. Bartłomieja w Smolnicy

Drewniany kościół św. Bartłomieja w Smolnicy jest jednym z bardziej urokliwych, jakie znajdują się w naszym powiecie. Odwiedziłem go w 2020 roku, gdy zbierałem materiały do artykułu o drewnianych kościółkach naszego powiatu. Udało mi się wówczas wejść do środka oraz porozmawiać z miejscowym proboszczem, który opowiedział mi trochę o historii tego miejsca.
więcej

Książka na Celowniku „Strażnicy Cytadeli. Misja Rox”. Laura Gallego

więcej

Magdalena Szmatiuk poleca: królowa jesieni - dynia

Dynia kojarzy się przede wszystkim z Halloween, natomiast jest bardzo często pomijana w aspekcie kulinarnym. Ma wiele dobrych i cennych właściwości odżywczych – witaminy A,C, a także witaminy z grupy B (B1,B2,B3,B5 i B6). Ponadto warzywo to jest źródłem potasu, magnezu, żelaza, fosforu, wapnia, kwasu foliowego i karotenu, dzięki któremu mamy zdrową i piękną skórę, o ładnym „opalonym” odcieniu.
więcej

Na sukces trzeba ciężko pracować. Spacer po Gliwicach z Jakubem Czerwińskim

Starówka. - Rynek to serce miasta, tu koncentruje się jego życie. Lubię spacery po starym mieście. One dodają mi energii.
Twardy, uparty i ambitny. Słowem charakterny, tak jak na górala przystało. Jego sportowa kariera jest potwierdzeniem, że sukcesu nie da się osiągnąć drogą na skróty i że przede wszystkim trzeba ciężko pracować. Otwórzcie galerię zdjęć i poznajcie ulubione miejsca w Gliwicach Jakuba Czerwińskiego, piłkarza i kapitana Piasta.
więcej