Często myślę Szarikowem

Z Mariuszem Galilejczykiem, aktorem Teatru Miejskiego w Gliwicach, nominowanym do Złotej Maski za rolę Maxa Majera w „Spin doktorze” w reżyserii Grzegorza Krawczyka, rozmawia Małgorzata Lichecka. 

więcej

Majówka z kulturą

Chociaż w nazwie pojawia się słowo „majówka”, zabawa zaczyna się już 29 kwietnia. Na początek silent disco, czyli cicha dyskoteka w Ruinach Teatru Victoria, dzień później – kreatywna Aleja Sztuki, a na finał – 1 maja – koncert Michała Pepola „Kora nieskończoność”.

więcej

Na ubrania patrz z czułością

Ma zdolność magiczną, transformacyjną. Może człowieka przemienić w kogoś nie do ruszenia, potężnego, ale i w osobę nieważną, nieludzka, obcą. Którą można zignorować i skrzywdzić.
Z Karoliną Sulej rozmawia Małgorzata Lichecka.

więcej

Muzeum poszukuje odbiornika z III Rzeszy

Radiostacja w Gliwicach to szczególne miejsce. To tu podczas przeprowadzonej 31 sierpnia 1939 r. przez niemieckie służby specjalne akcji, użyto mediów do wypuszczenia w świat fałszywej informacji, mającej usprawiedliwić rozpoczęcie i ułatwić prowadzenie działań wojennych przeciwko Polsce, dopuszczając się przy tym zbrodni  - aby ją uwiarygodnić, zamordowano Ślązaka, Franza Honioka.

więcej