Fotografia wyświetla się w podświadomości

W pracowni elementy, które znamy ze zdjęć, żyją z artystą. Leżą na półkach, wiszą przyczepione plastrem do ściany czy szyby.  Wojciechowi Prażmowskiemu zależało, by klimat ten przenieść do muzealnej sali. 14 lutego o godz. 18.00 w Czytelni Sztuki otwarcie ekspozycji przybliżającej  biografię artystyczną jednego z najbardziej uznanych przedstawicieli nurtu fotografii kreacyjnej w Polsce.   
więcej

Pamięć ludzi miasta. Finał projektu edukacyjnego Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

Alicja Jodko prowadząca warsztaty animacji poklatkowej "Wyśnione miasto" i uczestnicy -  Emma, Basia, Nadia, Krysia i Józio
"Dom, sen i gry dziecięce. Opowieść sentymentalna”, opowiadanie Juliana Kornhasera, doskonale przywołuje powojenne Gliwice – miejsce przenikania się kultur: polskiej, niemieckiej, śląskiej i żydowskiej. - To właśnie tamte Gliwice stały się naszym zbiorowym bohaterem. Z jednym zastrzeżeniem: to pamięć współczesnych mieszkańców Gliwic, a ściślej ich pamiętanie o tamtych czasach, wydarzeniach, ludziach – mówi Iza Grauman, koordynatorka projektu. 
więcej

Byli Żydami jedynie w domu, Europejczykami zaś na ulicy. Wystawa stała w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

To wielka chwila dla wielu osób zaangażowanych w funkcjonowanie tego miejsca, bez którego już nie wyobrażamy sobie Gliwic. Od lat intensywnie pracuje na chwałę domu zespół specjalistów i pasjonatów, tworząc ciekawe projekty, budując historię tej przestrzeni, tłumacząc ludziom, jak ważny jest dialog i tolerancja. Nikt z nich nie wątpi w celowość swojej pracy i każdy kocha to miejsce.
więcej

Praw się nie dostaje, prawa zdobywa się w walce. Śląska prapremiera Siłaczek w gliwickim kinie Amok

Film zobaczymy 14 grudnia o godz. 19.30.  Wśród aktorek – Alina Czyżewska, zawodowo związana z Teatrem Miejskim w Gliwicach, w roli statystki Lena Masal, dwunastolatka z gliwickiej szkoły ewangelickiej. Konsultantką filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego jest Małgorzata Tkacz-Janik, szefowa Rady Fundacji Przestrzenie Dialogu, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet oraz zarządu Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet. 
więcej