Śląsk - droga do niepodległej. Wystawa plenerowa na gliwickim rynku

100 lat temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku, wybuchło I powstanie śląskie – pierwsza z trzech insurekcji mających na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Muzeum w Gliwicach upamiętnia to wydarzenie wystawą plenerową „Śląsk – droga do Niepodległej”, która będzie prezentowana na gliwickim rynku do 15 października 2019 roku. 
6 więcej

Skarby Królewskiej Odlewni Żelaza – pamiątki z gliwickiej historii

Królewska Odlewnia Żelaza swoją działalność rozpoczęła w Gliwicach z końcem XVIII stulecia. Związani z nią byli nie tylko świetni fachowcy, ale też utalentowani rzeźbiarze, jak August Kiss czy Theodor Kalide. Odlewnia szybko zasłynęła w całej Europie z galanterii żeliwnej – obok cudnej urody biżuterii, naszyjników, bransolet, diademów czy ozdobnych grzebieni,  produkowała  przyciski do papieru, igielniki, podstawki pod zegarki, kałamarze. 
więcej

Ulicznicy ruszyli. Na drugą odsłonę festiwalu zaprasza Dyrekcja

Dyrekcja* Podróżowała, Dyrekcja Oglądała, Dyrekcja Prowadziła Rozmowy. Wreszcie Dyrekcja Wybrała dla Państwa To, Co Zostało Wybrane.
Jako postać nie do końca materialna, Dyrekcja podlega jednak prawom Narracji odrobinę bardziej, niż jej się czasem wydaje, więc w jednym, jedynym przypadku, wisząca nad Ulicznikami Trzynastka przejęła kontrolę. A miało być tak…
więcej

Szaleństwo w teatrze? Obowiązkowo!

Można powiedzieć, że teraz czas, aby Polska, odkryła gliwicki teatr. Choć z drugiej strony myślę, że także w Gliwicach, do wielu ludzi kultury czy władz miasta, nie do końca dotarła świadomość, jak wartościową instytucję kultury mają tuż obok. To nie jest tylko gmach z salą widowiskową, w którym można organizować gale i wręczenia nagród, ale jedna z lepszych w Polsce instytucji kultury, z własnym zespołem, którego potencjału nie wolno zmarnować.
3 więcej