Nowe Gliwice III. Będą nowe miejsca pracy

43 mln zł ze środków pochodzących z Unii Europejskiej trafią do gmin w naszym regionie na działania związane z OZE (Odnawialne Źródła Energii), transportem rowerowym i poprawą warunków dla rozwoju MŚP (sektor małych i średnich przedsiębiorstw). 
więcej

Przeciwwybuchowy fotel? A może powerbank w obcasie? Wynalazki z Politechniki Śląskiej podbiły międzynarodowe targi

Pozyskiwanie czystej energii, sprawdzanie prawidłowości warunków transportu towarów wrażliwych na drgania oraz zbadanie przeszłości Ziemi to przykładowe zastosowania wynalazków opracowanych przez naukowców z Politechniki Śląskiej. Zdobyły one platynowe, złote i srebrne medale w ramach międzynarodowego konkursu wynalazków INTARG 2020, na który zgłoszono ok. 160 projektów z dziewięciu krajów Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji.
więcej

Miejska konserwator zabytków zachęca do poszukiwania ukrytych detali na zabytkowych kamienicach

ul. Daszyńskiego 34
– Wszystkim zwiedzającym ulice z zabytkowymi kamienicami radzę: głowa do góry – mówi Ewa Pokorska-Ożóg, gliwicka miejska konserwator zabytków. – Wtedy możemy wyłowić interesujące detale architektoniczne – balustrady balkonów, płaskorzeźby, obramowania okien czy drzwi. Takie szczegóły są także wewnątrz historycznych budowli, w klatkach schodowych. Gdy mamy szansę, wchodźmy do bram! Pięknie rzeźbione sufity, malowidła ścienne, witraże, drzwi. Warto je obejrzeć.
4 więcej

Ogródki hitem starówki! Ale kierowcy nie respektują zmian

Przy każdym lokalu – ładnie zaaranżowany ogródek. To zwieńczenie wieloletnich starań zarówno właścicieli lokali, jak i społeczników, m.in. z rady osiedla Śródmieście. Bo choć o takiej zmianie mówi się od lat, dopiero epidemia wymusiła konkretne działania. Jak podkreślają urzędnicy, ograniczenia ruchu oraz możliwość wystawienia ogródków to część planu pomocowego miasta dla restauratorów. 
3 więcej

Gliwice jak Amsterdam? Miasto w programie Komisji Europejskiej

Gliwice, z powodzeniem, aplikowały o uczestnictwo w programie Komisji Europejskiej 100 Intelligent Cities Challenge (100ICC) i wraz z Białymstokiem, Bytomiem, Gdańskiem oraz Poznaniem znalazły się w ścisłym gronie polskich miast wybranych do projektu. 
2 więcej