Imperium Neumannów

Na rogu dzisiejszych Kaczyńca i przy Raciborskiej Bramie znajdowała się siedziba drukarni i gazety OSW. Budynek już nie istnieje.
Czerwone pinezki wbijam w miejsca istniejących, żółte w pustkę po wyburzonych, czarne są żałobne. 

6 więcej

Modernizm żyje wokół nas. Od kamienic po biurowce

Z Ryszardem Nakoniecznym, adiunktem w Katedrze Teorii Projektowania i Historii Architektury Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, kuratorem XIX Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, rozmawia Małgorzata Lichecka. 
więcej

… jest to więc chłopiec prawie całkiem święty...

Dom własny architekta - willa Tadeusza Teodorowicza Todorowskiego przy Pomorskiej 45 we Lwowie. Akwarela ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu.
TTT to sygnatura, pod którą kryje się barwne życie i świetna architektura. 
Jedno z nielicznych zdjęć profesora zrobione w Tychach, w 1956 roku, przedstawia go w białym lnianym garniturze. Stoi na tle osiedla A. Znowu się wyróżniał, bo w czasach odwilży na ulicach kłębił się kolorowy tłum, jego studenci także ubierali krzykliwie, a on poszedł w tę nieskazitelną biel. Zwłaszcza, że z Gliwic do Tychów podróżował autobusem.
1 więcej

Schabik: tu byłem

3.
22 maja 1919 r. Karl Schabik objął funkcję radcy budowlanego Gleiwitz. 
4 więcej

Do braci Górnoślązaków. Obchody setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

Jako syn ludu górnośląskiego, który między wami żył, z wami cierpiał, który na własnej osobie doznał, co to jest brutalność pruska, który własnymi oczyma patrzał, jak jawni i ukryci wrogowie nasi ograbiają lud polski z przyrodzonych praw jego, jak (…) wyzyskują prace Górnoślązaków, tuszę, iż dobrze odczuję i zrozumiem Wasze potrzeby i razem z wami, z dłonią w dłoń, skutecznie walczyć będę za sprawę polską. Mamy wielkie zadanie do spełnienia. Wiecie, że cały naród polski ma oczy zwrócone na nas, Górnoślązaków, i z niecierpliwością wyczekuje chwili wyborów, podczas których czynem zaprzeczyć mamy twierdzeniom naszych wrogów, jakobyśmy nie byli Polakami” – Wojciech Korfanty, Do Moich braci Górnoślązaków. 
4 więcej

Na Kirchstrasse pustka po synagodze

Najdawniejsza historia Kościelnej/Kirchstrasse ginie w mrokach wieków średnich, ale możemy zakładać, że część działek w tej części miasta znajdowała się najpierw w  majątku książęcym, później zaś (od ok. 1660 r.) w rękach majętnego i potężnego rodu von Welczek, właścicieli Łabęd, którzy darowali grunta pod zabudowę kościołowi albo sprzedawali je miastu. 
5 więcej