Panie Lohmeyer, mydełka są cudne

W głębi widoczne zabudowania fabryki Lohmeyera.

Matt Lohmeyer mieszka w Sydney, jest analitykiem giełdowym, doktorem nauk ekonomicznych, podróżnikiem i genealogiem. Poszukuje swoich przodków na całym świecie. Skutecznie.

4 więcej

Spacer na stulecie - gliwickie domy towarowe

W 2022 roku obchodzimy stulecie lecie oddania do użytku Domu Tekstylnego Weichmanna w Gliwicach. Budynek ten został zaprojektowany przez światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna na zamówienie przedsiębiorcy i kupca Erwina Weichmanna.

więcej

Landsknecht z kafla macha nóżką. Ważne odkrycie archeologiczne w Rudzińcu

 -Zjedzą panią - Radosław Zdaniewicz podaje preparat na kleszcze oraz komary i trochę z rozbawieniem patrzy na moje buty – mam sportowe sandały. On sam jest w butach zabudowanych. Ruszamy… w krzaki, to znaczy najpierw, krótko, asfaltową drogą, po czym nagle skręcamy w wydeptaną wąską ścieżkę. Która prowadzi nas w zarośniętą część dość bagnistego terenu.

więcej

Ostropa. Od podmiejskiej wsi do dzielnicy Gliwic. Od 12 września XX edycja Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego, organizowane przez Muzeum w Gliwicach, w tym roku poświęcone będą Ostropie – obecnie jednej z dzielnic Gliwic, która stanowi niewątpliwy fenomen. Dla niektórych twórców – jak laureat nagrody Nike, autor „Kajś”, Zbigniew Rokita – to metafizyczne centrum wszechświata. Obchody XX edycji GDDK, zatytułowanej „Ostropa. Od podmiejskiej wsi do dzielnicy Gliwic. Ciągłość tradycji” rozpoczną się 12 września, kiedy to na gliwickim rynku znajdzie się wystawa planszowa przybliżająca  tę wyjątkową dzielnicę miasta.

3 więcej

Blandowski. Awanturnik na krańcach świata

Staatsbibliothek Berlin / staatsbibliothek-berlin.de

Zaczęło się w 2009 roku od przesyłki pocztowej z Australii. Grzegorz Krawczyk, dyrektor muzeum rozdarł białą kopertę nadaną w Melbourne w Australii, spojrzał na zawartość i z zaciekawieniem zaczął czytać specjalny numer naukowego periodyku poświęcony Wilhelmowi von Blandowskiemu. Od tego momentu zaczyna się gliwicko-berlińsko-australijska odyseja. 

2 więcej