Z Radosławem Zdaniewiczem, archeologiem, właścicielem Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej, rozmawia Małgorzata Lichecka.
-Zjedzą panią - Radosław Zdaniewicz podaje preparat na kleszcze oraz komary i trochę z rozbawieniem patrzy na moje buty – mam sportowe sandały. On sam jest w butach zabudowanych. Ruszamy… w krzaki, to znaczy najpierw, krótko, asfaltową drogą, po czym nagle skręcamy w wydeptaną wąską ścieżkę. Która prowadzi nas w zarośniętą część dość bagnistego terenu.
Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego, organizowane przez Muzeum w Gliwicach, w tym roku poświęcone będą Ostropie – obecnie jednej z dzielnic Gliwic, która stanowi niewątpliwy fenomen. Dla niektórych twórców – jak laureat nagrody Nike, autor „Kajś”, Zbigniew Rokita – to metafizyczne centrum wszechświata. Obchody XX edycji GDDK, zatytułowanej „Ostropa. Od podmiejskiej wsi do dzielnicy Gliwic. Ciągłość tradycji” rozpoczną się 12 września, kiedy to na gliwickim rynku znajdzie się wystawa planszowa przybliżająca tę wyjątkową dzielnicę miasta.
Zaczęło się w 2009 roku od przesyłki pocztowej z Australii. Grzegorz Krawczyk, dyrektor muzeum rozdarł białą kopertę nadaną w Melbourne w Australii, spojrzał na zawartość i z zaciekawieniem zaczął czytać specjalny numer naukowego periodyku poświęcony Wilhelmowi von Blandowskiemu. Od tego momentu zaczyna się gliwicko-berlińsko-australijska odyseja.