...pomyślności na nową drogę życia...

Z Renatą Kołodziejską (Rywką Telner), Joanną Fleks, córką i wnuczką Frajdli Telner, Karoliną Jakoweńko i Alicją Ososińską, kuratorkami wystawy „Zielony pamiętnik. Matka, córki i przyjaciółki” prezentowanej w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddziale Muzeum w Gliwicach, rozmawia Małgorzata Lichecka.

więcej

Zaduszki, kiedyś Dziady. Dusze błądzące, idźcie do Nawii…

Fot. Karol Gruszka / Gromada MiR, Jare Gody 2023. Sypanie ziarnem w błogosławieństwie na urodzaj,  żywotność, jurność, zdrowie i moc do działania w porze jasnej.

Nie sposób wydrzeć z korzeniami wiary przodków, nie udało się to w żaden sposób chrześcijaństwu. Owszem, z czasem zapomnieliśmy – Słowianie, Germanie, a nawet potomkowie ludów antycznych, skąd ten czy inny obyczaj. Dziś za sprawą starych dokumentów (niestety, w większości spoza terenów dzisiejszej Polski) odnajdujemy części styczne. Modlitwa za zmarłych w czyśćcu cierpiących, ogień znicza, spotkania przy grobach – wszystko to na ziemiach polskich było już wcześniej, przed Mieszkiem i Dobrawą. Zostało przygarnięte później przez chrześcijan i inaczej nazwane.

więcej

Gliwice w Cambridge. W 84. rocznicę prowokacji gliwickiej o książce wydanej przez gliwiczanina

ChatGPT – zapytany o zbliżającą się (już 84.) rocznicę „prowokacji gliwickiej” – dał (po polsku) odpowiedź następującą.
Prowokacja gliwicka, znana również jako „incydent gliwicki”, była zainscenizowanym atakiem, zorganizowanym przez nazistowskie Niemcy w nocy 31 sierpnia 1939 r. w pobliżu miasta Gliwice (Gleiwitz) na Śląsku, które wówczas było częścią Polski. Prowokacja była częścią większego planu stworzenia pretekstu do inwazji na Polskę, która ostatecznie doprowadziła do wybuchu II wojny światowej...

1 więcej

Panie Lohmeyer, mydełka są cudne

W głębi widoczne zabudowania fabryki Lohmeyera.

Matt Lohmeyer mieszka w Sydney, jest analitykiem giełdowym, doktorem nauk ekonomicznych, podróżnikiem i genealogiem. Poszukuje swoich przodków na całym świecie. Skutecznie.

więcej