PYSKOWICE: będzie rowerowa autostrada czterech jezior?

Ta wiadomość powinna zelektryzować miłośników rowerowych wycieczek. Któryż z nich odmówiłby sobie bowiem przejażdżki bezpieczną, wydzieloną, a przy tym „zieloną" drogą od Pławniowic, aż do kopalni Guido? To co na razie wygląda jak tylko marzenie - nabiera cech realności. Pyskowice w porozumieniu z Gliwicami wystąpiły z pomysłem stworzenia drogi rowerowej szlakiem czterech jezior - od Pławniowic, przez Czechowice, z Dzierżnem Małym i Dużym na trasie. 22 września odbyło się pierwsze spotkanie robocze wszystkich samorządów zainteresowanych realizacją projektu.
5 więcej

Sośnicowice: na Raciborskiej potrzebny fotoradar

Jeden z tragicznych wypadków, do jakich doszło na Raciborskiej. Jesienią ubiegłego roku zginęła tu rowerzystka.
– Chciałabym zapewnić mieszkańców Sośnicowic, że mimo odmowy postawienia na ulicy Raciborskiej fotoradaru, dalej, cierpliwie, działamy. Wierzę, że uda się przekonać zarząd dróg do naszych argumentów – zapewnia Barbara Ludwig, przewodnicząca rady mieszkańców.
więcej

Sośnicowice: zakończyła się akcja porządkowania cmentarza żydowskiego

Foto Sławomir Pastuszka
Akcję zorganizował Sławomir Pastuszka z Pszczyny, historyk – judaista, genealog, publicysta i społecznik, ratujący od zapomnienia nekropolie żydowskie województwa śląskiego. Małym cmentarzem w Sośnicowicach zainteresował się już wcześniej – to dzięki niemu w tym roku teren ogrodzono. Brak płotu powodował okradanie miejsca – ginęły macewy z piaskowca.
1 więcej

Pyskowice: rekultywacja składowiska na finiszu

Chodzi o składowisko odpadów w Zaolszanach. Dawne góry śmieci przybrały kształt pagórków, na których pojawiła się trawa. Wokół terenu rozpoczęły się również nasadzenia. Po zakończeniu procesu likwidacji składowisko zamieni się w zielony, bezpieczny dla środowiska i wtapiający w przyrodę obszar. 
więcej

Knurów: Fundacja Gram, Kibicuję, Pomagam z darami dla szpitala

Foto szpital w Knurowie
Oddział położniczo-ginekologiczny knurowskiego szpitala wzbogacił się właśnie o nowy sprzęt – nowoczesny kardiomonitor oraz pompę infuzyjną, zakupione dzięki darowiznom oraz zbiórkom zorganizowanym przez Fundację Gram, Kibicuję, Pomagam. Dary przekazali zaś prezes Jacek Szurgot oraz doktor Agnieszka Mierzwa-Daniluk, członek zarządu fundacji. W imieniu szpitala sprzęt odebrali dr Krzysztof Arabski, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego i położna Lidia Budzich. 

więcej

Rudziniec: harcerska Akcja Letnia w Łączy

Foto Kamil Widuch
Rok 2020 jest dla Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej niezwykle ważny. Po pierwsze, mija setna rocznica założenia u nas harcerstwa, a po drugie, udało się wrócić do ośrodka w Łączy (gmina Rudziniec). W tegoroczne wakacje odbyły się w nim obozy pod nazwą Harcerska Akcja Letnia.
więcej