Knurowianie dojadą pociągiem do Wisły

Po kilkunastu latach nieobecności do Knurowa, jak również Strumienia, powrócą pociągi pasażerskie – a to za sprawą nowego weekendowego połączenia Kolei Śląskich z Gliwic, przez Rybnik, do Wisły. Pierwszy skład, po długiej przerwie, pojawi się na stacji w Knurowie 9 grudnia. 
więcej

Koniec kadencji: radni z Sośnicowic punktują panią komisarz

Od lutego br. obowiązki burmistrza w gminie Sośnicowice pełni Ewa Waliczek, którą na stanowisko, mimo wyraźnego sprzeciwu rady gminy, wyznaczył wojewoda z Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Wieczorek (przypomnijmy: w atmosferze skandalu, bo Waliczek była żoną jego szkolnego kolegi). A że polityka wciąga, więc komisarz postanowiła kandydować na burmistrza. 
58 więcej

Guttmann i Toszek. Gdzie promować idee paraolimpijskie, jak nie w mieście urodzenia ich twórcy?

Claudia Zimmermann reprezentująca Fundację Poppa Guttmann Trust i Uniwersytet w Gratz.
Foto: Andrzej Marciniec
Ludwig Guttmann, żyjący w latach 1899-1980, był jednym z pionierów neurochirurgii. Pracując z rannymi podczas wojny brytyjskimi żołnierzami, wpadł na pomysł, aby rehabilitować sportem. W 1948 roku zorganizował pierwsze zawody dla niepełnosprawnych – jego podopieczni rywalizowali w łucznictwie. Cztery lata później zyskały one rangę międzynarodową, a Guttmann w ten sposób stał się inicjatorem idei paraolimpijskiej. W 1966 r. za swoje zasługi otrzymał tytuł szlachecki z rąk brytyjskiej królowej. 
więcej

Wybory w Sośnicowicach: doświadczony samorządowiec kontra świeżo upieczona komisarz

Jeśli chodzi o wybór burmistrza, w Sośnicowicach, przez przypadek, mamy parytet. Sytuacja w ogóle jest tu wyjątkowa, bowiem w szranki stanęli wieloletni radny gminny i powiatowy oraz osoba pełniąca obecnie obowiązki burmistrza gminy (jeszcze kilka miesięcy temu pracownica banku), do momentu powołania na to stanowisko szerzej nieznana. Sytuacja wyjątkowa także dlatego, że kandydatka jest teraz przełożoną kandydata.  
294 więcej

Mr. Disabled z powiatu gliwickiego

Stowarzyszenie Górnośląski Skarabeusz po raz drugi zorganizowało ogólnopolski konkurs Mr. Disabled. Jego ideą jest promowanie aktywności wśród osób niepełnosprawnych na przykładzie tych, które nie poddały się inwalidztwu i zachowały aktywność w życiu społecznym, zawodowym, sportowym oraz kulturalnym. Wśród laureatów i nominowanych znaleźli się mieszkańcy powiatu gliwickiego.
więcej

20 lat powiatu gliwickiego

Jest malowniczy i urokliwy, pełen zróżnicowanych krajobrazów, pól, lasów, zabytków. Żywe są tu górnicze tradycje. To miejsce zamieszkania blisko 115 tys. osób – mowa o powiecie gliwickim, który świętuje 20-lecie istnienia. 
więcej