Reprezentanci gmin naszego powiatu laureatami konkursu gwarowego

Konkurs „Godomy po naszymu” odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kochcicach. W tym samym dniu zorganizowano również finał konkursu kulinarnego – „Spichlerzowe danie roku”. Obydwa wydarzenia przygotowała Fundacja Lokalna Grupa Działania Spichlerz Górnego Śląska.
więcej

W starostwie rozmawiano o drogach wojewódzkich

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Katowicach, Zbigniew Tabor, był gościem spotkania, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. Zaproszono go w związku z licznymi uwagami w sprawie jakości dróg wojewódzkich na terenie naszego powiatu. 
2 więcej

W Pyskowicach giną pokrywy studzienek kanalizacyjnych

Niemałą zuchwałością  wykazali się złodzieje w Pyskowicach. W kilka dni zdziesiątkowali pokrywy studzienek kanalizacyjnych. Kradzieży dokonywali w biały dzień, przebrani w odzież przypominającą ubranie służbowe pracowników wodociągów. Policja szuka sprawców.
1 więcej

Designerskie zabawki z Toszka robią furorę na świecie. Zna je nawet brytyjska rodzina królewska

To historia o Janku Muzykancie polskiego wzornictwa, czyli o tym, jak rodzinna firma z maleńkiego Toszka swoimi zabawkami zachwyca hipsterów w kraju i podbija serca dzieci na całym świecie. Dotarły nawet do pałacu angielskiej rodziny królewskiej. Podarowanym przez parę prezydencką RP wózeczkiem z logo Oloka lalki wozi prawnuczka królowej Elżbiety – księżniczka Charlotte. 
15 więcej

Muzyczny duet z Toszka. Matka dyrygentka, córka kompozytorka

Od toszeckiego kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej mieszkają dosłownie o krok. Śmieją się, że nie raz ich dom mylony jest z plebanią i ludzie przychodzą zamówić ślub. Kuriozalnie jednak ich muzyczne związki z toszeckim kościołem tak naprawdę przypadły dopiero na połowę lat 90. XX w. Wtedy powstał chór Tryl, który stworzyła Maria Garbal. Pomaga jej córka Aleksandra, kompozytorka, pianistka, klawesynistka, teoretyk muzyki i pedagog.
 
więcej

Maraton z piłką u nogi. Knurowianin zamierza pobić rekord Guinnessa

O 28-letnim piłkarskim freestylerze z Knurowa, Dariuszu Kołodziejczyku, pisaliśmy w ubiegłym roku. Mężczyzna od kilku lat pasjonuje się żonglowaniem piłką. W lipcu 2017 ustanowił rekord Polski w podbijaniu futbolówki bez przerwy za pomocą każdej części ciała, oprócz rąk. Robił to przez 3 godziny i 11 minut. To około 30 tysięcy podbić!


2 więcej

Nastoletni pisarz z Toszka, Tomasz Sobania, odnosi sukcesy

Daniel jest bardzo ambitnym młodzieńcem – rozwija się i nie pozwala, by czas przelatywał mu między palcami. Plany na przyszłość zupełnie nie dotyczą tego, z czym stykają się jego rówieśnicy – nie zamierza wybierać między podjęciem pracy a pójściem na studia. Gdy znajduje księgę niepodobną do tych, które widział do tej pory, może przeżyć przygodę na miarę swoich planów. 

więcej