Rocznik Toszecki – gratka dla pasjonatów historii

Gdzie w Toszku ostał się kamień milowy? Po co francuscy żołnierze wysyłali pocztówki z Toszka? Dlaczego zakonnik z Paczyny założył rodzinę? Odpowiedzi m.in. na te pytania odnajdziemy w najnowszym numerze „Rocznika Toszeckiego”.

więcej

Toszek: 20-lecie odrodzenia harcerstwa

Rok 2020 jest szczególny dla zuchów, harcerzy i instruktorów z Gliwic oraz powiatu. 100-lecie obchodzą harcerze ziemi gliwickiej i okrągłą rocznicę mają druhowie działający na ziemi toszeckiej.
więcej

Knurów: harcerski sztandar czeka na jubileusz

Uroczystość upamiętniająca 100-lecie działalności Związku Harcerstwa Polskiego w Knurowie miała odbyć się 24 kwietnia w Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego. Z uwagi na stan epidemiczny nie mogła zostać zorganizowana. Być może uda się to jesienią.
więcej

Absolwenci szkół średnich zakończyli rok

24 kwietnia zakończył się rok szkolny dla maturzystów. Z powodu pandemii uczniowie nie mogli spotkać się z nauczycielami i kolegami. Świadectwa odebrali indywidualnie, w ustalonych wcześniej godzinach, zachowując zasady bezpieczeństwa. Ich pożegnanie, podobnie jak ostatnio nauka, odbyło się zdalnie. 
więcej

Rudziniec: lubisz dziczyznę? Kupisz ją w Nadleśnictwie Rudziniec

Od zarania dziejów dziczyzna gościła na stołach zarówno ubogich chat, jak i dworów, zamków czy pałaców. Dziś walory tego mięsa nie są w pełni doceniane. Poszukując jednak wyjątkowych dań oraz chcąc zbliżyć się do natury, warto pobudzić zmysły mięsem zwierząt bez antybiotyków oraz sztucznych hormonów. 
więcej

Komputery dla uczniów z powiatu

35 przenośnych komputerów o łącznej wartości 80 tys. zł otrzymały szkoły powiatu gliwickiego do rozdysponowania wśród uczniów. Są one szczególnie przydatne teraz, gdy nauka prowadzona jest zdalnie, a nie wszyscy mają niezbędny do tego sprzęt. Komputery zakupione zostały w ramach programu „Zdalna szkoła”, ogłoszonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Ministerstwo Cyfryzacji. 
więcej

Szybsza diagnostyka koronawirusa

 Od ponad tygodnia po powiecie jeździ tzw. wymazobus – ambulans pobierający próbki do badania na obecność koronawirusa, finansowany przez Starostwo Powiatowe w Gliwicach.
więcej