Chciałbym Wam dzisiaj pokazać obiekt, który z historycznego punktu widzenia nie jest ogromnym zabytkiem, ale mimo tego, jest mocno związany z historią miasta.

W pobliżu skrzyżowania Jagiellońskiej, Zabrskiej i Konarskiego dostrzec można niewielką szarą świątynię z czerwonym dachem, która jest Kościołem Ewangelicko-Augsburskim. Jego budowę rozpoczęto w 1900 roku. Na dużo większą uwagę niż sam niepozorny budynek, zasługuje historia ewangelików w Gliwicach.
Pierwszy zbór na Górnym Śląsku powstał w Tarnowskich Górach w 1531 i należeli do niego również wierni z Gliwic. W XIX wieku nabożeństwa ewangelickie w naszym mieście odbywały się w kilku miejscach, do których można zaliczyć miejski ratusz, czy kościół św. Barbary (obecnie garnizonowy), jednakże ze względu na zły stan obiektu wybudowano obok niego nowy dla wiernych, który obecnie już nie istnieje.
Wspomniany na początku kościół Zbawiciela przy Jagiellońskiej po II wojnie światowej został przejęty przez zakon pallotynów, którzy po kilku latach oddali go ewangelikom.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj