Praca w ramach umowy o pracę, jest najprawdopodobniej jednym z najwygodniejszych rozwiązań dla podatnika. W trakcie roku nie musi praktycznie wcale przejmować się rozliczeniami podatków, czy składek ZUS – wszystko robi za niego płatnik, czyli w tym wypadku pracodawca. 

Raz na rok powinien jednak przygotować indywidualną deklarację podatkową, na specjalnym formularzu i złożyć ją do odpowiedniego organu podatkowego. Arkusz PIT-37, bo o nim mowa, jest swoistego rodzaju podsumowaniem kwestii finansowych i podatkowych z całego roku. Jak skorzystać z pomocy pracodawcy oraz jak wygodnie przygotować swoją deklarację PIT-37, nawet jeżeli na co dzień nie zajmujesz się podatkami?

PIT-11 czyli pomoc formalna od pracodawcy

Pierwszym dokumentem, na który należy zwrócić uwagę przygotowując się do rozliczenia podatkowego PIT-37, w przypadku osób pracujących wyłącznie w ramach umowy o pracę, jest formularz PIT-11. Jest to dokument, który przygotowuje pracodawca (płatnik) i przesyła go do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika (za rok 2019 do końca stycznia 2020) oraz do podatnika / pracownika bezpośrednio (za rok 2019 do końca lutego 2020). W chwili obecnej, wszyscy pracownicy powinni więc mieć już swoje PIT-11. Jest to dokument źródłowy, który powinien służyć podatnikowi, jako podstawa do samodzielnego rozliczenia deklaracji podatkowej na formularzu PIT-37.

PIT-37 w Twój e-PIT

Jedną z form rozliczenia podatków w ramach umowy o pracę, jest możliwość skorzystania z rządowego programu – usługi Twój e-PIT. Jest to system, który na podstawie przesłanego przez pracodawcę PIT-11 oraz danych wcześniej wprowadzanych przez podatników (na przykład z poprzednich deklaracji rocznych) tworzy dokument. Można w dużym uproszczeniu powiedzieć, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje PIT za podatnika. Należy jednak pamiętać, że system musi pracować na schematach i uproszczeniach, dlatego może nie zawierać wszystkich informacji, w tym na przykład tych wpływających na wysokość zobowiązania podatkowego (jak np. ulgi czy zwolnienia). Dlatego ustawodawca postanowił, że podatnik ma możliwość edycji, zmiany lub nawet odrzucenia Twój e-PIT. Co więcej - jest to system zupełnie dobrowolny, to znaczy, że nikt nie musi z niego korzystać – podatnicy nadal mogą rozliczać się samodzielnie i jeżeli to zrobią - ich indywidualny PIT-37 będzie miał pierwszeństwo przed tym „systemowym”.

PIT-37 tradycyjnie i elektronicznie

Drugą formą rozliczenia jest formularz PIT-37, przygotowywany indywidualnie na podstawie dokumentu źródłowego PIT-11 oraz informacji i wiedzy posiadanej przez podatnika (również dodatkowych dokumentów, umożliwiających na przykład skorzystanie z ulg czy zwolnień). Taki PIT-37 może zostać przygotowany w dwóch formach: tradycyjnej (czyli papierowo i złożony w urzędzie skarbowym lub za pomocą listu poleconego, wysłanego operatorem wyznaczonym Poczta Polska) lub elektronicznej, czyli tak zwanego e-PIT przygotowanego w specjalnej aplikacji do pracy nad deklaracjami podatkowymi PIT online.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że samodzielne przygotowanie deklaracji nie oznacza, że w trakcie pracy podatnik / pracownik nie może korzystać ze wsparcia. Oczywiście może. Różnica pomiędzy samodzielnym PIT, a PIT w systemie Twój e-PIT polega tylko na tym, że wsparcie to wybiera samodzielnie, a nie jest mu narzucane. W tym rozumieniu, że sam może zdecydować czy będzie to na przykład pomoc księgowego, czy biura rachunkowego, czy też wsparcie odpowiedniego programu do rozliczania i składania deklaracji przez internet.

Materiały partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj