Rok 2021 jest dla nich szczególny, będą obchodzić swoją okrągłą rocznicę, jednak gdyby tego było mało - mogą pochwalić się najlepszą kapustą kiszoną.
Paniówki to niewielka miejscowość w powiecie gliwickim w gminie Gierałtowice. To właśnie tam od prawie 50-ciu lat istnieje Koło Gospodyń Wiejskich. Jeszcze do niedawna w KGW w Paniówkach niewiele się działo, jednak nastąpiła reaktywacja, od której wiele się zmieniło.

Powrót do żywych

Po latach zastoju przyszedł czas na nowe, tym samym od 2016 roku Koło Gospodyń Wiejskich powróciło do życia i przeszło sporą metamorfozę. Panie zasiliły szeregi i zrobiły porządki. Uszyły od nowa tradycyjne stroje, wzorując się na oryginałach. Zgłosiły się do krajowego rejestru, dzięki czemu mogą się prężnie rozwijać oraz działać. Koło liczy 55 członków, w tym 10 panów, którzy wspierają i pomagają silnym ramieniem. Przedział wiekowy wszystkich członków to od 35 do 60 roku życia. W październiku w Paniówkach szykuje się impreza, bowiem to właśnie 50 lat temu założono Koło Gospodyń Wiejskich. Jednak to nie będzie jedyna okazja do świętowania. Panie chętnie biorą udział w warsztatach, czy konkursach niejednokrotnie odnosząc sukcesy. Tym razem sukces odniosły w gotowaniu.

Wyzwanie

Panie z Koła postanowiły spróbować swoich sił w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, który został zorganizowany 1 sierpnia w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” podczas Jarmarku Produktów Tradycyjnych. Do rywalizacji przystąpiły nie tylko kobiety z KGW, ale również prywatni producenci. W konkursie można było zaprezentować swój produkt, a także danie, które powstało na bazie produktu. Panie z KGW w Paniówkach pochwaliły się swoim popisowym produktem, jakim jest kiszona kapusta, natomiast jako danie przygotowały bieda zupa oraz ciaper kapusta z wędzonymi żeberkami. Na dziewiętnaście drużyn, które przedstawiły swoje produkty – kiszona kapusta z Paniówek zdobyła wyróżnienie. Jednak to nie koniec, bowiem Panie mogą pochwalić się wielkim sukcesem – ich popisowe danie główne na dziesięć drużyn zdobyło zaszczytne trzecie miejsce.

- Jadąc na konkurs były nadzieje, że zostanie się zauważonym. Byłyśmy dumne z tego, że przygotowałyśmy nakrycie na stół tak, jak to miało miejsce dawniej. Niestety nie udało się wygrać wojewódzkiego etapu, ale cieszymy się z zaszczytnego III miejsca oraz wyróżnienia. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a wygrana nakręca na kolejne wyzwania. Dlatego nie spoczniemy na laurach i już zastanawiamy się, z czym wystąpimy za rok – mówi Agnieszka Strzyżewska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Paniówkach.

Zrób to sam

Dania konkursowe można przyrządzić w domu. - Bieda zupa to potrawa typowa dla regionu śląskiego. W okresie przednówku, kiedy zaczynało brakować produktów pochodzenia zwierzęcego, dla nadania aromatu mięsa do ubogiej zupy dodawano wędzoną kość ze znikomą ilością mięsa, w naszym przypadku są to wędzone żeberka, aby była bardziej smakowita. Przepis na bieda zupę pochodzi z domu rodzinnego koleżanki z Koła - Heleny Hyba – poleca Strzyżewska.

Symbol Paniówek 

Właściwości gruntów rolnych w rejonie Paniówek sprzyjają uprawie kapusty białej oraz innych warzyw korzeniowych, które hoduje się od ponad trzydziestu lat. Duży areał uprawy kapusty białej przyczynił się do wykorzystania naddatku kapusty, która mogłaby ulec zniszczeniu do zakonserwowania jej poprzez kiszenie. Popisowym produktem Koła Gospodyń Wiejskich jest kiszona kapusta.
- Główki poszatkowane i ukiszone w sposób tradycyjny w beczce lub naczyniu ceramicznym – boncloku. Tradycyjnie ukiszona kapusta jest prawie biała i ma zapach kwasu mlekowego. Dodatkiem do kapusty jest starta marchew, a także kminek, który nadaje jej charakterystyczny aromat i smak. Kapusta kiszona używana jest do wielu potraw lub spożywana na surowo. Jest nie tylko smaczna, ale także zdrowa i bardzo pożywna. Jej fermentacja sprzyja rozwojowi korzystnych probiotyków, co pomaga poprawić ogólny stan zdrowia, jest bogata w witaminę C oraz żelazo, a także jest dobra na odchudzanie – dodaje Strzyżewska.

Przepis na bieda zupa:
Składniki:
żeberka wędzone, ziemniaki, mleko, mąka pszenna, przyprawy według uznania

Opis przygotowania:
Wywar z żeber wędzonych zaczepać mlekiem z mąką pszenną. Doprawić solą, pieprzem według uznania. Zupę podawać z ugotowanymi kartoflami.

Przepis na danie główne – ciaper kapusta z wędzonymi żeberkami 
Składniki:
kartofle, kiszono kapusta, wędzone żeberka, przyprawy

Opis przygotowania:
Osolone ziemniaki ugotować. Kiszoną kapustę ugotować, dodać ziele angielskie i liść laurowy. Żeberka wędzone ugotować w wodzie (na wywarze można przygotować żurek, bieda zupa). Ugotowane i odcedzone ziemniaki zmieszać z kiszoną kapustą, doprawić według uznania solą, pieprzem oraz czosnkiem. Ciaper kapusta podawać na gorąco z ugotowanymi żeberkami.

Patrycja Cieślok


Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj