To pierwsza taka inicjatywa nie tylko w mieście, ale i regionie. 

Śląski Urban Lab, będący wspólną inicjatywą Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, Centrum Inicjatyw Społecznych CIS Gliwice oraz Kongresu Ruchów Miejskich, jest jednocześnie projektem naukowym (narzędziem badawczo -wdrożeniowym) oraz miejscem tworzenia innowacji społeczno -technologicznych.
Został powołany do życia 30 maja 2022, jednak wcześniejsze działania grupy inicjatywnej Urban Labu zaowocowały już działającymi kilkoma projektami naukowo-wdrożeniowymi, z których najważniejszym, podstawą Urban Labu, jest Punkt Mieszkańca, będący rozszerzeniem i kontynuacją bardzo dobrze funkcjonującego do końca maja Punktu Pomocy Ukrainie, prowadzonego od wybuchu wojny przez CIS Gliwice (na zlecenie gliwickiego samorządu).

O założeniu Śląskiego Urban Labu przedstawiciele instytucji  go powołujących poinformowali  podczas  tegorocznego World Urban Forum w Katowicach.

Projekt Labu zakłada szeroką współpracę międzysektorową z udziałem uczelni wyższych, jednostek naukowych, thinktanków, samorządów lokalnych i organizacji społecznych. Dotychczas zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia zadeklarowały Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Obserwatorium Procesów miejskich i metropolitalnych  działające przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 

Cele i sposoby działania Urban Labu : badanie zasobów miejskich i różnych możliwości korzystania z nich. Prognozowanie i porównywanie korzyści i skutków ubocznych potencjalnych działań; naukowe diagnozowanie sytuacji w miastach regionu, rozpoznawanie kluczowych procesów, badanie możliwości rozwojowych; ścisła współpraca naukowców z mieszkańcami – badania partycypacyjne; realna partycypacja jako ciągły proces – lokal Urban Lab-u jako fizyczne miejsce spotkań i ciągłej dyskusji nad miastem, diagnozowania problemów, rozpoznawania możliwości i oddolne wypracowywanie rozwiązań; prototypowanie rozwiązań w różnych skalach, np. Gliwice jako miejsce podstawowego eksperymentu partycypacyjnego, (po okresie inkubacji możliwego do skopiowania w innych miastach) poprzez Punkt Mieszkańca – zbieranie danych do opisu stanu jakości życia w mieście, aktywizacja mieszkańców do czynnego udziału w procesach podejmowania decyzji skutkujących zmianą jakości życia w mieście; edukacja miejska – przekazywanie wiedzy na temat aktualnego stanu miast i możliwych rozwiązań. 
- Śląski Urban Lat to na razie robocza nazwa. Na pewno będzie to, miejsce, w którym chcemy być w stałym kontakcie, wspierać realną partycypację, aby razem diagnozować jakość życia w mieście i wskazywać, w oparciu o badania naukowe i przetestowane przez nas rozwiązania, jak tę jakość podnosić. Także , a może przede wszystkim miejsce spotkania i współdziałania: mieszkańców z naukowcami i samorządem, wspierane przez zaangażowanych społecznie przedstawicieli biznesu – mówią założyciele Śląskiego Urban Labu.

 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj