Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu zostanie zlokalizowane na terenie kampusu Politechniki Śląskiej przy ul. Roosevelta w Zabrzu. Powstaje w oparciu o projekt „Assist Med Sport Silesia”, który znalazł się na liście kluczowych przedsięwzięć województwa śląskiego.
– To wspólne przedsięwzięcie Politechniki Śląskiej, firmy Philips i Miasta Zabrze, wyjątkowe nie tylko w skali regionalnej i krajowej, ale także międzynarodowej. Nie był to efekt chwilowych działań, a ośmiu lat ciężkiej pracy – mówił podczas otwarcia budowy prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

20 maja podpisano akt erekcyjny – dokument rozpoczynający budowę, a pod fundamenty wbito pierwszą łopatę. -W historii Politechniki Śląskiej nie było przedsięwzięcia z tak dużym udziałem partnera biznesowego, z tak dużym wkładem finansowym i technologicznym – wyjaśniał prof. Mężyk. – Rozwój współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym to jeden z naszych priorytetów i na tym chcemy budować markę Politechniki Śląskiej jako otwartego ośrodka badań naukowych, współpracy i transferu technologii.

-Od samego początku obserwowałam, jak wydział inżynierii biomedycznej rozwijał się w Zabrzu i ambitnie podejmował kolejne działania. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie ludzie, którzy zostawili tu swoje serce –powiedziała podczas uroczystości  Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. 

Inwestycja pozwoli na wieloaspektowe, technologiczne wsparcie branży medycznej, a niedawne pospolite ruszenie świata nauki w zakresie walki z COVID-19 stanowi reprezentatywny przykład, jak środowiska – medyczne i naukowe – mogą się wzajemnie dopełniać. – Obserwowaliśmy co się dzieje w Polsce, uznając ją za ważne centrum wiedzy i technologii, chcieliśmy także współpracować z różnymi partnerami w dziedzinie systemu zdrowia. Politechnika Śląska była na pierwszym miejscu – dodał Marcin Bruszewski, dyrektor generalny ds. rynków direct CEE Philips Health Systems.

Synteza różnych obszarów badawczych w ramach jednego ośrodka ukierunkowanego na wytwarzanie technologii wspierających nauki medyczne to rozwiązanie sprawdzone poprzez lata doświadczeń – dekadę temu powołano do życia (jako pierwszą tego typu jednostkę wyodrębnioną wśród polskich uczelni) Wydział Inżynierii Biomedycznej. O centrum pisaliśmy TUTAJ 

Inwestycja jest elementem projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Całość budżetu projektu, grunty, inwestycja budowlana oraz wyposażenie nowoczesnych laboratoriów wynosi około 100 mln zł.



Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj