Po 16 latach od ostatniego remontu elewacji przy ratuszu znów pojawią się rusztowania. Wizytówkę Gliwic czekają zmiany. Czy zabytkowy gmach na pewno potrzebuje odnowienia? Permanentna kosmetyka sprawia, że stał się niczym skarbonka bez dna. 
Jest centralnym punktem miasta, często to w związku z nim kojarzone są Gliwice, spełnia funkcję reprezentacyjną i należy do miejsc, które stanowią o ciągłości historii.  Te powody czynią z ratusza obiekt wyjątkowy. Czy jednak wymaga to pompowania w niego  pieniędzy bez końca?

Wydawało się, że w ostatnim czasie w ratuszu wyremontowano już wszystko, co się dało. Kuracja odmładzająca rozpoczęła się w 2002 r. od liftingu elewacji. Później przyszła kolej na wnętrza. Prace, w latach 2008-2009, objęły kompletną wymianę instalacji (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, teletechnicznej) w połączeniu z wykonaniem nowego systemu wentylacyjnego i klimatyzacji. Przystosowano budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz współczesnych wymagań przeciwpożarowych. Wykonano nowe tynki, odnowiono parkiety, wymieniono okładziny ścian. Pomieszczenia otrzymały reprezentacyjny, bogaty wystrój, w sali rajców pojawił się nowoczesny sprzęt nagłośnieniowo-rejestrujący, potrzebny do prowadzenia posiedzeń rady miejskiej.

Jeszcze nie zdążyły wyblaknąć farby po tym remoncie, a w drzwi ratusza znów weszli  robotnicy. Tym razem, by dokonać wymiany stolarki okiennej, którą pominięto kilka lat wcześniej. Wstawienie 61 sztuk okien i drzwi tarasowych pochłonęło ponad 316 tys. zł, z czego blisko 194 tys. stanowiła dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.    

Nie minął rok, a ratusz znów pojawił się w planach remontowych miasta. W trakcie opracowywania jest dokumentacja projektowa remontu elewacji budynku. Przewidziano m.in. wymianę oblachowania parapetów zewnętrznych, rynien i rur spustowych oraz obróbek blacharskich, konserwację krat okien parteru, renowację figury Marii Panny wraz z zabezpieczeniem przeciw ptakom, a także naprawę i renowację drzwi wejściowych. 

Wykonanie projektu zlecono, za kwotę 50 tys. zł, firmie Venit z Gliwic. Projektant kończy już pracę - dokumentacja przechodzi uzgodnienia w biurze wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym gliwickiego urzędu, remont zaplanowano z powodu pogarszającego się stanu elewacji ratusza (wykonanej w 2002 r.). Widoczne są już miejscowe ubytki tynku. Dodatkowo, w ramach prac, przewidziano  konieczną konserwację rzeźby Matki Boskiej.

Oszacowanie kosztów remontu będzie możliwe dopiero na podstawie gotowego projektu. Bez tych wydatków prace związane z zabytkowym obiektem na przestrzeni ostatnich 12 lat wyniosły ponad 7,3 mln zł. 

(pik)   
 
  

wstecz

Komentarze (9) Skomentuj

 • PAR 2018-10-25 12:07:16
  Czyżby tym razem mieli wymalować na elewacji wielki portret miłościwie nam panującego prezydenta F.?
  • obywatel gliwic 2018-10-25 14:57:39
   bardzo madry wpis ale niektuzy gliwiczanie by za niegopobili
 • ers 2018-10-26 14:53:21
  Za to na Placu Piastów nie trzeba robić nic, a te zaoszczędzone pieniądze można wydać właśnie na remontowanie już wyremontowanych budynków. Brawo urzędnicy, jesteście niesamowici!
  • tomek 2018-10-26 21:31:25
   Plac Piastów jest planowany do zrównania z ziemią, na jego miejscu będzie jeszcze więcej asfaltu i betonu, a dla pieszych miejsca już nie będzie.
 • k 2018-10-28 09:05:58
  tak się lody kręci w mieście, wieczne remonty na ogromną kasę ,a co robi frankiewicz?
 • bez logiki 2018-10-28 12:38:36
  hmm problem jest głębszy i nie dotyczy Gliwic ale większości inwestycji w Polsce, przykładem może być ulica toszecka w Gliwicach i ciągłe remonty a ulica wygląda cały czas tak samo czyli jest dziurawa i nieprzystosowana do ruchu, brakuje tu logiki
 • gliwiczanie 2018-10-31 02:17:08
  Czy wiecie, dlaczego najwiekszy smog jest w Gliwicach? Nie w Krakowie. Bo Frankiewicz wycial kilkadzisiat tysiecy drzew w miescie, wybudowal DTS przez srodmiescie i zlikwidowal ekologiczne tramwaje, wprowadzajac w to miejsce smrodliwe autobusy.
 • lekarz 2018-12-10 17:50:15
  Samochody z 1l paliwa generuja ok. 2,5l CO2! Frankiewicz zlikwidowal tramwaje i wprowadzil autobusy. Ten czlowiek zagraza Gliwicom i gliwiczanom.
  • m 2018-12-14 20:13:00
   i dalej bedzie niszczyl gliwice marzy mu sie jakis chory folder i chce zruwnac i wyciac dzialki na osiedlu beldona przy ulicy panewnickiej i krulewskiej tamy przez co chce pozbawic zielonych pluc tej dzielnicy od a1 i dts bo te dzialki zbieraja cale spaliny z tych drug ale warzniejsze dla prezydetasz jego wizje nisz powietrze dla gliwiczan bo on wyprowadzil za gliwice zeby nie wdychac tego syfu