PSI świętuje właśnie Jubileusz 5-lecia funkcjonowania, od 2018 roku w ramach Polskiej Strefy Inwestycji wydano imponującą liczbę 2 tysięcy decyzji o wsparciu przedsiębiorców, z czego aż 327 z nich to zasługa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - lidera wśród europejskich stref ekonomicznych.

Polska Strefa Inwestycji przyciąga inwestorów z całego świata, ale to na czym nam najbardziej zależy to rozwój polskich firm, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Aż 188 decyzji trafiło do małych i średnich przedsiębiorców, co podkreśla nasze zaangażowanie na rzecz wspierania różnorodnych pod względem wielkości i branży podmiotów gospodarczych. 

W ciągu ostatnich pięciu lat przedsiębiorcy zainwestowali łącznie 100 miliardów złotych. Zadeklarowane, tylko przez inwestorów KSSE nakłady inwestycyjne wynoszą ponad 18 miliardów złotych. Warto podkreślić, że znaczący wkład w te inwestycje mieli przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy zadeklarowali inwestycje na poziomie ok. 2,6 mld złotych.

Z dumą obchodzimy rocznicę 5-lecia, widząc realne efekty funkcjonowania mechanizmu PSI, który przyczynił się do stworzenia 40 tysięcy nowych miejsc pracy. Z pomocą Katowickiej SSE powstało aż 10 097 nowych stanowisk, z czego ponad 2 tysiące utworzonych zostało z udziałem małych i średnich firm.

 

 

W roku 2018 lokalne strefy aktywności gospodarczej, do których przyciągano zagraniczny kapitał, zostały przekształcone w Polską Strefę Inwestycji. System specjalnych stref ekonomicznych wymagał istotnych zmian, by nadal efektywnie wspierać rozwój gospodarczy Polski.
Nowa Ustawa zniosła granice stref i rozszerzyła zasięg terytorialny na teren, niemalże całego kraju. Prawie 70% inwestycji w ramach PSI lokowanych jest poza terenem dawnych specjalnych stref ekonomicznych. Dzięki podjętym działaniom, dzisiaj możemy powiedzieć, że oferujemy jedne z najbardziej konkurencyjnych 
warunków pomocy publicznej w Unii Europejskiej.

Priorytetowym działaniem Polskiej Strefy Inwestycji jest zbalansowany rozwój całego kraju. PSI wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, oferując pomoc i wsparcie, szczególnie w zakresie ulg podatkowych – dla nas ważne są nie tylko duże miasta wojewódzkie, ale także średnie i małe. Od 5 lat przedsiębiorcy mogą dokonywać inwestycji na prywatnych lub publicznych terenach na obszarze całego kraju, dzięki temu zachęty podatkowe są dostępne na terenie całej Polski. W PSI działamy globalnie, a inwestujemy lokalnie. Razem tworzymy przyszłość gospodarczą Polski i jesteśmy gotowi na kolejne lata dynamicznego rozwoju oraz realizacji nowych celów!

 

 

Materiał partnera
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj