Klepisko z chwastami zmieni się nie do poznania. Za sprawą Klastra Innowacji Społecznych, który chce stworzyć miejsce do rekreacji i akcji. Plac jest własnością firmy Elipsa, ale właściciel terenu nie będzie prowadził tam żadnych prac budowlanych przez najbliższy rok, wynajął go więc jednej ze spółek Klastra.
Projekt Plaża, jak nazywają go roboczo społecznicy, to eksperyment: inicjatorzy wybrali miejsce w śródmieściu, dotąd puste oraz zaniedbane, i chcą je ożywić.  - Wiemy, że nie zabawimy tam długo, ale chcemy się przekonać, czy mieszkańcom się ono spodoba, czy kupią nasz pomysł. Jeśli tak, zdecydujemy się już na własny przystanek, z inną lokalizacją - tłumaczy Petros Tovmasyan, lider Klastra.

Na ponad 800-metrowej działce już wysypano ponad 50 ton specjalnego ciężkiego piasku. Całość zabezpieczono wykładzinami, dodatkowo pojawią się także maty. Wszystko po to, by piasek się nie rozwiewał. Docelowo ma się tam znaleźć osiem barowozów/food trucków z bardzo różnym menu. - Bez  alkoholu - zapewnia Tovmasyan. Siatka nie zniknie - przestrzeń przystanku Raciborska będzie miała dwa, dość szerokie, wejścia: od strony placu Wszystkich Świętych i Kaczyńca.

Wokół plaży i barowozów siedziska, krzesła, leżaki i zieleń zaprojektowana przez gliwiczanina Pawła Harlendera, architekta zieleni. - To inwestycja wspólna z najemcami. Teren będzie oświetlony, sprzątany, nie chcemy tutaj głośnych imprez. Ma to być przyjemne miejsce do miejskiego relaksu. Dla kogoś, kto wpadnie do nas na kawę w drodze do pracy, na lody z dzieciakami, na mały lunch  - zapewnia lider Klastra.

Start Przystanku Raciborska zaplanowano 1 czerwca, a co do godzin otwarcia, wybrano wariant optymalny od 12.00 do 22.00. 

Małgorzata Lichecka
wstecz

Komentarze (8) Skomentuj

 • miszczuch 2018-05-16 09:04:33
  Taaak lokalizacja naprawdę jak to większość decyzji tego magistratu suuuuuper jeszcze nie tak dawno wykopywano tam ludzkie kości , czyli fast food beach na byłym cmentarzu.
  • Bill 2018-05-16 09:19:51
   Coś Ci się chyba pomieszało bo cmentarz był przy kościele kawałek dalej a w miejscu gdzie ma być "plaża' stały domy( zarówno przed jak i po wojnie) i tam nie było cmentarza. Jeżeli piszesz komentarz to warto byłoby sprawdzić co się pisze a nie pisać co ślina na język przyniesie :-) Pozdrawiam
 • spokojny 2018-05-16 09:43:00
  Pomyslalem ze dobrym miejscem bylo by miejsce po synagodze przy ul.Dolnych Walow.Tylko czy starsi bracia sie zgodza.
 • eol 2018-05-16 12:48:16
  Uwaga na ulewy - zapowiadane - bo Wam cały ten piach spłynie na ulice poniżej i coś mam wrażenie że to nastąpi niedługo. Dziwne pomysły ostatnio w tym mieście się realizuje. Beznadziejny woonerf na Simińskiego, należy się bardzo zardzewiały gwóźdź i teraz to coś. Myślcie ludzie logicznie to nie boli.
  • ja 2018-05-16 14:54:41
   Beznadziejni to są mieszkańcy. Wyjedźcie w końcu w cywilizowany świat i wróćcie bogatsi o doświadczenia. Inaczej nic dobrego się tu nie wydarzy.
   • Hutnik 2018-05-16 19:06:06
    Mieszkam tu 66 lat. Czemu ja mam wyjechać ???. Nigdzie nie zobaczę tramwai z rurą wydechową, strefy "ekonomicznej", ławeczek na ulicy i rzeki Kłodnicy.
    • iti 2018-05-17 08:59:04
     Hutnik siedzący z kolegami na ławeczce nad Kłodnicą popijając prytę zakamuflowaną przed stróżami prawa - żyć nie umierać. Potomkowie powojennych osiedleńców z zza Buga.
 • wyborca 2018-05-16 17:37:08
  Na czym Frankiewicz dorobil sie fortuny! Na pensji z podatkow mieszkancow?