Prezydent Gliwic powołał zespół zadaniowy do spraw zabezpieczenia potrzeb uchodźców przebywających na terenie miasta Gliwice. Członkowie zespołu odpowiadają za organizację i koordynację działań miasta w związku z potrzebami obywateli Ukrainy, którzy trafiają do Gliwic w wyniku prowadzonych na terytorium ich kraju działań zbrojnych.

Działania zespołu koordynuje Tomasz Koszela z Centrum Ratownictwa Gliwice. Zastępują go Rafał Bogdoł, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Gliwicach i Marzena Połomska, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach. Nadzór nad działalnością zespołu sprawuje Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic.

W zakresie pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy zadania realizują pracownicy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach (Natalia Sałańska oraz Agata Dawidko).

Tematem pomocy i opieki społecznej, pomocy prawnej, psychologicznej oraz tłumaczeń zajmują się specjaliści z Ośrodka Pomocy Społecznej (Anna Szewczyk i Monika Drybuś).

Działania dotyczące bazy wsparcia i współpracy z organizacjami pozarządowymi realizuje Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych: (Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0, a także kierownicy działów Centrum 3.0: Paweł Januszewski i Bożena Ziarnik).

Zapewnienie bazy noclegowej i transport będzie koordynować Centrum Inicjatyw Społecznych (Anna Kolasińska, członek zarządu CIS-u oraz prezes CIS-u Leszek Losza).

 Środki rzeczowe, w tym środki spożywcze i artykuły higieniczne, zapewnia Stowarzyszenie GTW (Agnieszka Jagła, wiceprezes zarządu GTW i Dariusz Opoka, prezes zarządu GTW).

Zadania z zakresu edukacji będą realizować pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach (Krystyna Błasiak, zastępca naczelnika oraz  Sebastian Marchewka).

Zapewnieniem zatrudnienia obywatelom Ukrainy na terenie Gliwic zajmuje się Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach (Barbara Melnarowicz, kierownik działu pośrednictwa pracy PUP-u oraz kierownik działu PUP-u Mariola Morcinek).

Aby zapewnić pieczę zastępczą dzieciom pozbawionym opieki, które przybywają do Gliwic, w działania włącza się Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny (Barbara Chamiga, zastępca dyrektora CPZiWR i Ewa Chojnacka-Gil, kierownik działu CPZiWR).

Za komunikację społeczną w ramach zespołu odpowiada Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach (Małgorzata Hatalska, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej oraz Magdalena Mickielewicz).

O wszelkich działaniach podejmowanych w Gliwicach koordynowanych przez zespoł ds. uchodźców będziemy Państwa na bieżąco informować na stronie Gliwice.eu oraz w mediach społecznościowych Miasta Gliwice. 

Ważne i przydatne informacje na temat pomocy Ukrainie są publikowane w zakładce Pomoc Ukrainie i stale uzupełniane.

(mat. UM Gliwice)
 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj