Przypadkowo ułożone kamienie ze śluzy nie oddadzą ducha tego miejsca. 
Po tekście w „Nowinach Gliwickich” o zagospodarowaniu skweru nad DTŚ, stowarzyszenie Inicjatywa Na Rzecz Ochrony Reliktów Kanału Kłodnickiego wystąpiło do miasta z propozycją jego zagospodarowania.  

- To dobra okazja, by wykorzystać przestrzeń do pełniejszego zaakcentowania historii, szczególnie w miejscu, w którym śluza 18. musiała ustąpić planowanej budowie trasy - wyjaśnia Katarzyna Florjańska ze stowarzyszenia. 

Pismo wysłano do urzędu miejskiego, biura śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz rady miasta. 

Znalazła się w nim propozycja gliwiczanina Tomasza Mirosława Kowalskiego. Chodzi o odtworzenie zarysu śluzy i trasy kostką o różnej teksturze oraz kolorze, montaż tablic i wyeksponowanie w tej przestrzeni mostu, znajdującego się kiedyś nad kanałem, a zdeponowanego w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Uzupełnieniem byłyby punkty świetlne, umieszczone wzdłuż dawnego nabrzeża. No i nadanie nazwy - Kanału Kłodnickiego. 

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach na pismo odpowiedział. Nie przychyli się do propozycji gliwiczanina i stowarzyszenia, bo ma swój pomysł na upamiętnienie. 

Zdaniem ZDM, najlepiej ducha kanału odda na skwerze instalacja z… kamieni pochodzących z dawnej śluzy. Uzupełnią je tabliczki z informacjami o Kanale Kłodnickim (przygotuje je Muzeum w Gliwicach), między głazami będą siedziska oraz rabaty kwiatowe. Tyle. 

Nie o to chodziło: kamienie i tabliczki nie oddadzą ducha kanału, a stowarzyszenie nie chciało go odtwarzać, a jedynie sensownie i atrakcyjnie upamiętnić. Mieszkańcy mogliby się aktywnie włączyć w zagospodarowanie skweru, a miasto nie zaprzepaściło okazji, by w jak najlepszy sposób przypominać o historii pierwszej transportowej drogi wodnej. 

- Taka "instalacja przestrzenna" zupełnie nie będzie się kojarzyła mieszkańcom Gliwic ani z Kanałem Kłodnickim, ani ze śluzą nr XVIII, ani też zupełnie z niczym innym. Taka całkowicie przypadkowa "kamieni kupa" – komentują internauci.     

(ml)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj