Otrzymał najwyższą rangę - Fellow, czyli członka rzeczywistego, przyznawaną za udokumentowany wkład w poszerzanie wiedzy o świecie poprzez udział w ekspedycjach terenowych i publikacje.

The Explorers Club to stowarzyszenie założone w Nowym Jorku w 1904 r. Jego celem jest wspieranie i popularyzowanie badań Ziemi, głębin morskich, przestrzeni kosmicznej oraz troska o zachowanie światowego dziedzictwa przyrody i kultury. Do klubu nie można się zapisać, trzeba być wybranym przez Radę Dyrektorów spośród zaproszonych i zarekomendowanych kandydatów. O przyjęciu do klubu decyduje całokształt dokonań kandydata.

Głównym terenem zainteresowań Wrazidły  jest Wyżyna Gujańska w Ameryce Południowej. W 2019 roku ekspedycja na płaskowyż Waukauyengtipu w Gujanie, którą współorganizował zaowocowała publikacją naukową na temat nieścisłości na mapach Ameryki Południowej. 

– Przyjęcie do klubu to było moje marzenie jeszcze z czasów dzieciństwa, gdy zaczytywałem się w historiach wielkich odkryć i heroicznych wypraw przełomu XIX i XX wieku. Bardzo wielu z moich osobistych idoli m.in. Roald Amundsen, Edmund Hillary czy Neil Armstrong byli członkami The Explorers Club. Jest to dla mnie ogromna radość i zaszczyt, że już w tak młodym wieku moje osiągnięcia zostały docenione na tyle, by móc dołączyć do stowarzyszenia o tak bogatej historii – powiedział Wrazidło.

Przyjęcie do Explorers Club daje wsparcie w projektach, a także pomaga w promowaniu swojej działalności w sferze publicznej. – Bardziej znaczące wyprawy mogą ubiegać się o przydzielenie flagi The Explorers Club. Każda z takich flag ma swoją historię i brała udział w projektach o szczególnym znaczeniu. Flagi Klubu zostały zaniesione podczas tzw. „Famous Firsts” na oba bieguny, na najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest, na dno Rowu Mariańskiego, a nawet na powierzchnię Księżyca przez załogę Apollo 11 – powiedział doktorant.  

Mateusz Wrazidło doskonale łączy swoją pasję z pracą naukową. Doktorat realizuje na Wydziale Mechanicznym Technologicznym. – Moja afiliacja z Politechniką Śląską przyczyniła się do tego sukcesu, gdyż w dużej mierze dzięki naszej Uczelni byłem w stanie połączyć moje pasje przyrodnicze z fachem inżyniera i przekształcić je w pracę o charakterze naukowym. W ramach doktoratu pracuję obecnie nad opracowaniem sprzętu do uprawy wrażliwych gatunków górskich roślin tropikalnych, głównie tych z Ameryki Południowej. Mam nadzieję, że prace tego typu przyczynią się w najbliższej przyszłości do ochrony zagrożonych gatunków w dobie masowego wymierania oraz gwałtownie postępujących zmian klimatycznych – podsumował nasz doktorant.

Do członków The Explorers Club należeli bądź należą m in. polarnicy Roald Amundsen i Ernest Shackleton, astronauci Neil Armstrong i Edwin Aldrin, reżyser i badacz oceaniczny James Cameron, czy też pierwszy zdobywca Mt. Everest - Edmund Hillary.

W 1920 roku do klubu został przyjęty pierwszy Polak - Henryk Arctowski, polarnik, uczestnik pierwszej wyprawy zimującej w Antarktyce. Do klubu należeli lub należą m.in. Dariusz Bogucki - żeglarz polarny, himalaiści Andrzej Zawada i Krzysztof Wielicki, prezenterka i podróżniczka Martyna Wojciechowska oraz Tony Halik.

(mat. pras. PŚL) 
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj