Piotr Niwiński, student Wydziału Mechanicznego Technologicznego, bierze udział w międzynarodowym konkursie dla młodych inżynierów-wynalazców o Nagrodę Dysona. Jego wynalazek to wyświetlacz systemu poszerzonej rzeczywistości, dedykowany dla służb medycznych. Wyświetlacz jest zintegrowany z maską i przyłbicą i spełnia wymagania WHO w zakresie ochrony przez zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 w czasie epidemii.

Zadanie konkursowe polega na skonstruowaniu czegoś, co rozwiąże jakiś problem. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień – lub też problem na skalę globalną. Ważne jest to, aby rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane. Inż. Piotr Niwiński wraz ze swym opiekunem dr. inż. Marcinem Januszką z Wydziału Mechanicznego Technologicznego postanowili połączyć rozwijającą się technologię rozszerzonej rzeczywistości z realnym problemem - sytuacją pandemiczną.  

Ich innowacyjne rozwiązanie to wyświetlacz HMD dla systemu poszerzonej rzeczywistości (AR), zintegrowany z półmaską filtrującą. Rozwiązanie dedykowane jest dla personelu medycznego działającego w środowisku wysokiego zagrożenia zakażeniem wirusami. Opracowane rozwiązanie wyświetlacza powala na wygodną prezentację i gromadzenie różnorodnej wiedzy medycznej o pacjencie wyłącznie w formie cyfrowej W założeniach określono, iż projekt przeznaczony jest do użytku przez służby medyczne i może być używany w charakterze asysty podczas długich godzin pracy.

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona to jedno z wielu działań zainicjowanych przez sir Jamesa Dysona, mających na celu pokazanie, że wynalazcy i inżynierowie mogą zmieniać świat. Wsparcie w postaci nagród pieniężnych otrzymali już autorzy ponad 285 wynalazków. Konkurs jest prowadzony przez Fundację Jamesa Dysona – organizację charytatywną, która zajmuje się wspomaganiem edukacji inżynierów.

W tym roku zwycięzcy etapów krajowych otrzymają po 27 tys. zł, a ich projekty zdobędą prestiżowe wyróżnienie. Zwycięzcy etapu międzynarodowego mogą wygrać nawet 162 tys. zł.

( mat. pras. Politechnika Śląska)
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj