W Teatrze Miejskim w Gliwicach ruszyły próby do spektaklu „Pan Kleks. Powrót”. Adam Niezgódka, którego pamiętamy z kart powieści Jana Brzechwy, powraca do Akademii Pana Kleksa po trzydziestu latach. Dorosły absolwent musi stawić czoła Wielkiemu Elektronikowi, który za sprawą nowoczesnych technologii zagraża światu dziecięcej wyobraźni i porywa córkę Adama. Czy tata zdoła ją ocalić? Czy przy pomocy starych przyjaciół odnajdzie Pana Kleksa, jedynego, który zna sposób na pokonanie Elektronika? Spektakl inspirowany kultowym filmem o Ambrożym Kleksie z lat 80-tych powstaje z udziałem zaangażowanych przez reżyserkę Agnieszkę Płoszajską dzieci. Na scenie u boku dorosłych aktorów gliwickiego teatru zadebiutują: Milena Cebula, Aleksandra Dudka i Zofia Lubina, Roch Joziaczyk, Antoni Piszczek i Miłosz Roztropowicz.
- Po raz kolejny produkujemy muzyczne widowisko rodzinne na miarę sukcesu „Przygód Tomka Sawyera”. Będzie to wzruszająca, lecz zarazem pełna energii opowieść o wartości przyjaźni, rodziny oraz sile wyobraźni. Na spektakl zapraszamy wszystkie pokolenia fanów Pana Kleksa i kultowych piosenek „Na wyspach Bergamutach” czy „Kaczka Dziwaczka”. To właśnie widowiskowe aranżacje muzyczne stanowią serce tego spektaklu i porwą całe rodziny do wspólnej zabawy. Ogromnym walorem naszej realizacji będzie udział utalentowanych aktorsko i muzycznie dzieci, które po raz pierwszy wystąpią na dorosłej, teatralnej scenie. Trzymamy za nich mocno kciuki! – zaprasza na spektakl Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.
Premiera spektaklu odbędzie się 31 maja. Kolejne pokazy premierowe zaplanowano także na Dzień Dziecka. Bilety już w sprzedaży.
„Rozczarowanie jest seryjnym mordercą” to wybór dramatów Joanny Oparek – związanej z Gliwicami poetki i dramatopisarki, która w ostatnich latach z sukcesem zadebiutowała także jako reżyserka.
Wybór „Rozczarowanie jest seryjnym mordercą” wydany w serii Czytelnia Sztuki przez Muzeum w Gliwicach łączy rozumienie dramatu jako gatunku literackiego oraz tego, co bywa określane jako tekst dla teatru. Wyboru sztuk dokonała autorka – znajdziemy tu trzy komediodramaty (Wężowisko, Całe życie, Dobra rodzina), które już sprawdziły się na scenie, sztukę postantropocentyczną Osobliwość/Singularity oraz teksty, które autorka określa jako dramaty poetyckie lub poetyckie płaszczyzny tekstu: „Berlin Porn” i „Małe powinności” – utwór nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2023, który stał się także kanwą słuchowiska zrealizowanego przez Radio Kraków.
„Najnowsza sztuka Oparek zamieszczona w zbiorze nosi tytuł <dobra rodzina>. Jej akcja toczy się w Gliwicach a została napisana w ubiegłym roku na zamówienie naszego Muzeum. Premiera spektaklu odbyła się w październiku 2023 na deskach sceny kameralnej Teatru Miejskiego gdzie jest niezwykle gorąco przyjmowana przez publiczność, która odkrywa w spektaklu wiele punktów odniesienia zarówno do obecnego jak i zmitologizowanego przez pamięć głównej bohaterki pejzażu naszego miasta” – mówi Grzegorz Krawczyk, kierownik do spraw programowych Muzeum w Gliwicach.
Spotkanie autorskie z Joanną Oparek, poświęcone wydanej przez Muzeum w Gliwicach publikacji „Rozczarowanie jest seryjnym mordercą” odbędzie się 25 maja 2024 w Teatrze Miejskim w Gliwicach o godz. 17.00. Wstęp wolny!
Komentarze (0) Skomentuj