Kuchnia to w większości mieszkań, a szczególnie domów miejsce wyjątkowe. Ze względu na przestrzeń, którą oferują domy, ich właściciele mogą stworzyć kuchnię taką o jakieś marzą i nie są przy tym ograniczeni brakiem powierzchni.

Stąd też nowoczesna, duża kuchnia to coraz częściej prawdziwe centrum domu. To tutaj domownicy spędzają czas na wspólnym przygotowywaniu posiłków i rozmowach. Żadna kuchnia nie może jednak obyć się bez mebli i wyposażenia, które z jednej strony uczynią ją funkcjonalną, a z drugiej sprawią, że będziemy chętnie spędzać w niej czas. W poniższym tekście poszukamy inspiracji we Francji. Kuchnia w stylu prowansalskim cieszy się niesłabnącą popularnością w wielu krajach. Czemu ją zawdzięcza? Czym się charakteryzuje? Sprawdźmy.

Co wyróżnia kuchnie prowansalskie?

Pierwsze skojarzenia, jakie przywodzi na myśl styl prowansalski to to, że jest ona klimatyczna, pełna przytulności, naturalności. Pomimo że wiele rozwiązań pochodzi z XIX wieku, z wiejskich domów i dworków styl ten nadal pozostaje w modzie w dużej mierze dzięki elementom wystroju, które nie poddają się upływowi czasu. Należą do nich przestrzeń, biel, pastele lub żółć ścian, rośliny na parapecie, które przywołują na myśl kwiaty lawendy, bez których trudno wyobrazić sobie prawdziwą prowansalską kuchnię. Dobra wiadomość dla wszystkich zakochanych w tym klimacie jest taka, że w Polsce również można uprawiać kwiaty lawendy. Wystarczy wybrać jedną z odmian odpornych na mrozy.

Kuchnia prowansalska, czyli klimat z południa Francji we własnej kuchni

Zapewne część czytelników widzi kuchnię w stylu prowansalskim jako styl zarezerwowany głównie dla dużych przestrzeni spotykanych w domu. Prawda leży jednak pośrodku. Oczywiście kuchnia w domu posiada z reguły sporo większą powierzchnię niż ta w mieszkaniach. Z drugiej strony to wystrój wnętrza, a nie jego wielkość nadaje mu przytulności. Aranżacja kuchni nie należy do najłatwiejszych, ale są pewne reguły, których przestrzeganie pozwala nawet stosunkowo niewielką przestrzeń zamienić w pomieszczenie pełne uroku.

Zadbanie o odpowiednie nasłonecznienie, ewentualne oświetlenie to podstawa. Duża ilości bieli we wnętrzach czyni też je optycznie większymi. Niezwykle ważne są również delikatne ozdoby, utrzymane w danym stylu np. talerze na ścianach, wiklinowe koszyki, doniczki z ziołami, warkocze czosnku. Swój udział w tworzeniu klimatu mają również firanki, najlepiej delikatne i jasne.

Pora na podłogę. To na niej spędzamy setki godzin. To ona dźwiga ciężar mebli, sprzętu AGD. Dobra podłoga to inwestycja na wiele lat. W zależności od preferencji, a jednocześnie pragnąc zachować styl prowansalski mamy do wyboru: podłożę z desek, płytek ceramicznych lub najbardziej przypominającą o klimacie Francji - kamienną.

Meble kuchenne do prowansalskiej kuchni

Nie ulega wątpliwości, że to meble kuchenne nadają kuchni stylu i przytulności. Dodając do tego starannie dobrany sprzęt AGD uzyskujemy efekt, który nikogo nie pozostawi obojętnym. Nowoczesna kuchnia nie musi być zimna, wręcz przeciwnie. Przykładowo kuchenka retro udanie łączy w sobie wszystkie funkcje, które posiada współczesne AGD, a przy tym wygląda niezwykle stylowo. Możemy wybrać zarówno jej wersję wolnostojącą, jak również w zabudowie. Więcej o kuchniach przeczytamy na stronie lofra.pl/kuchnie-wolnostojace Ta druga opcja pozwala oszczędzić miejsce, które szczególnie w mniejszej kuchni jest na wagę złota. Patrząc na nią z zewnątrz można odnieść wrażenie, że to pozostałość z domu dziadków. Nic bardziej mylnego. Technologia, która oferuje pozostawia daleko w tyle to czym dysponowały urządzenia sprzed 50 i więcej lat. Poszukując nowoczesnego AGD w stylistyce minionych lat warto zerknąć na lofra.pl
Obecne kuchnie pozwalają piec, gotować, grillować równocześnie dwie różne potrawy (dzięki 2 osobnym komorom). To sprawia, że przygotowywanie posiłków jest nie tylko przyjemniejsze, ale też szybsze.
Kuchnie prowansalskie dzięki swojej estetyce i funkcjonalności są często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Właściwie użytkowane i okresowo serwisowane są sprzętem na dziesięciolecia.

[obraz_1]

Na co zwracać uwagę wybierając meble? Meble prowansalskie nie muszą być wcale nowe. Wręcz przeciwnie, upływ czasu dodaje im uroku.
Popularnym zabiegiem jest np. postarzanie mebli, aby uniknąć wyraźnych kontrastów pomiędzy tym, co nowe, a stare. Ważne, aby meble były drewniane, dość lekkie w konstrukcji i w jasnych kolorach. Dla podkreślenia stylistyki południa Francji mogą zawierać elementy wykończenia z kutego żelaza (uchwyty). Idealnie, jeśli są fornirowane i zawierają motywy florystyczne. Jeśli mamy możliwość podczas wyboru blatu wybierajmy wersje kamienne. W kuchni nie może rzecz jasna zabraknąć drewnianego stołu. Dzięki temu cała rodzina może cieszyć się wspólnym posiłkiem bez konieczności przenoszenia się do salonu.

Kuchnia w stylu prowansalskim skutecznie opiera się upływowi czasu

Niepowtarzalny klimat kuchni, który przywołuje wspomnienia z dzieciństwa związane z wakacjami u dziadków wydaje się udzielać kolejnym pokoleniom. Przytulna i romantyczna kuchnia w stylu prowansalskim pozostaje jednym z ulubionych stylów nie tylko wśród kobiet. Odpowiednio urządzona kuchnia prowansalska staje się miejscem, które nie kojarzy jedynie z zapachem potraw, ale jest funkcjonalne. Można w nim posiedzieć przy kawie razem z przyjaciółką lub poczytać książkę. Internet pełen jest pomysłów i inspiracji na urządzenie takiej kuchni. Przykład: lofra.pl/inspiracje/kuchnie-prowansalskie-stylowe-wnetrza-pachnace-lawendaWystarczy tylko odrobina chęci i wolnego czasu.

 

Materiały partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj