Polskie społeczeństwo starzeje się i jak wskazują prognozy demograficzne, proces ten postępuje. W 2050 r. ponad 30 procent mieszkańców naszego kraju stanowić będą osoby w wieku 65 lat i więcej. 
Eksperci przewidują, że liczebność tej grupy wzrośnie o 5,4 mln. W Gliwicach już teraz co trzeci mieszkaniec ma więcej niż 60 lat i odsetek ten stale rośnie. Na 164 398 osób zameldowanych na stałe w naszym mieście 50 035 przekroczyło sześćdziesiątkę. Najwięcej seniorów mieszka na Koperniku, Sikorniku i Wojska Polskiego.
 
Poprawa jakości życia

Jak zadbać o ich potrzeby, zapewnić wsparcie i wysoką jakość życia? Kierunki wyznacza „Program polityki senioralnej Miasta Gliwice na lata 2021-2025”, którego celem jest stworzenie miasta przyjaznego osobom starszym. Radni przyjęli ten dokument we wrześniu br. Samorząd zamierza zmienić postrzeganie seniorów, zwiększyć ich uczestnictwo w życiu społecznym, stworzyć warunki wykorzystywania potencjału w życiu społecznym i zawodowym, zwiększyć bezpieczeństwo oraz promować zdrowie i edukację. Gliwicka strategia senioralna pozwala na kształtowanie miasta przyjaznego osobom starszym.

Karta seniora

Gliwice z roku na rok poszerzają ofertę usług i udogodnień. Przypomnijmy, że od kilku lat obowiązuje miejski program zniżek, skierowany do mieszkańców powyżej 60. roku życia, tzw. karta seniora. Korzysta z niej już ponad 9,4 tys. osób! Uprawnia ona do szeregu upustów przy zakupie wejściówek, m.in. do miejskich obiektów sportowych, palmiarni i wszystkich oddziałów muzeum. Ale nie tylko, bo oferuje także tańszy dostęp do usług proponowanych przez prywatnych partnerów programu. Posiadacze karty mogą liczyć na rabaty m.in. w prywatnych placówkach medycznych i rehabilitacyjnych, obiektach sportowych (korty tenisowe, siłownie, szkoły tańca), ośrodkach wypoczynkowych, sklepach (np. z materiałami budowlanymi czy księgarniach), salonach optycznych. Osoby zainteresowane kartą powinny wypełnić wniosek o jej wydanie. Można go pobrać w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach lub ze strony internetowej miasta. Na niej jest też wykaz partnerów programu zniżek.

Mniej za śmieci

Od 1 lipca br. obowiązują w Gliwicach korzystniejsze zasady udzielania seniorom dofinansowania do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aby płacić niższe rachunki za odbiór śmieci, trzeba mieć ukończony 60. rok życia i uprawnienie do zajmowania lokalu mieszkalnego o powierzchni przekraczającej 45,5 m kw. na osobę w gospodarstwie domowym, uzyskiwać miesięcznie dochód w wysokości nieprzekraczającej 2804 zł netto dla osoby samotnej lub 2112 zł netto na człowieka w rodzinie oraz nie kwalifikować się do otrzymania dodatku mieszkaniowego.

Świadczenie może zostać przyznane po złożeniu wniosku do Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach. 

OPS opiekuje się starszymi

OPS wspiera seniorów także poprzez swoje dzienne placówki pomocowe przy ul. Kozielskiej oraz Partyzantów. Zapewniają one wsparcie tym, którzy ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność nie są w stanie zaspokajać swoich codziennych potrzeb i wymagają w tym zakresie częściowej pomocy. OPS zapewnia ponadto opiekę w miejscu zamieszkania (dotyczy to osób, które wymagają pomocy innych, a są jej pozbawione) lub całodobowy pobyt w DPS-ach. 

Pełnomocnik

Jednym z elementów gliwickiej strategii senioralnej jest powołanie pełnomocnika prezydenta miasta do spraw seniorów. Do pełnienia tej funkcji wyznaczona została Beata Jeżyk z wydziału zdrowia i spraw społecznych. Pełnomocnik dostępna jest we wtorki i środy w godz. 9.00-12.00 oraz w czwartki od 12.00 do 15.00. Dyżury prowadzone są telefonicznie 602 456 035.
– Dojrzali mieszkańcy chcą czuć się potrzebni i być aktywni na różnych polach. To bardzo ważne, bo po przejściu na emeryturę wciąż wiele osób zamyka się w domu, zamiast wyjść do innych, spełniać się w każdy możliwy sposób i otwierać na to, co nowe – podkreśla Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Andrzej Sługocki

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj