Zimą nasza skóra jest narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. To nie tylko mróz, ale i zimny wiatr, duża różnica temperatur, a także promienie UV. Jak należy dbać o siebie w okresie zimowym i po jakie kosmetyki powinniśmy sięgać?

Krem do twarzy

Najważniejszym kosmetykiem, który przydaje się zimą, jest krem do twarzy. W jego składzie powinny znaleźć się m.in. witaminy (A, C, E), które działają nawilżająco, wzmacniają barierę ochronną skóry, a ponadto zwalczają wolne rodniki. Inne, równie ważne substancje to: Oleje i masła roślinne, ceramidy, alantoina lub inny składnik łagodzący oraz filtry UV. Wiele osób wciąż myśli, że promienie słoneczne mają szkodliwy wpływ na skórę tylko latem. Jednak nawet w okresie jesienno-zimowym powinniśmy chronić przed nimi cerę. W mieście prawdopodobnie wystarczający okaże się filtr SPF 5 - 15, ale podczas pobytu w górach i szusowania na stoku ochrona powinna być mocniejsza, zalecane filtry to SPF 30, a nawet 50.

Pomadka

Skóra ust jest kilka razy cieńsza w porównaniu do skóry na policzkach czy w okolicach czoła, w dodatku jest pozbawiona gruczołów łojowych. Z tego powodu zimą musimy bardzo dobrze o nią zadbać, aby nie narzekać na spierzchnięte lub popękane wargi. Jak to zrobić? Należy regularnie używać pomadki ochronnej, zwłaszcza przed wyjściem na zewnątrz. Zimą dobrze sprawdzają się kosmetyki mające w składzie: Oliwę z oliwek, witaminę A i E, wazelinę, wosk pszczeli i masło Shea. Raz w tygodniu warto dodatkowo robić peeling ust, aby je wygładzić i pozbyć się suchych skórek.

Krem do rąk

Poza twarzą, na działanie niskiej temperatury narażone są także nasze dłonie. Co prawda większość z nas nosi rękawiczki, ale nawet one nie są w stanie zapewnić 100% ochrony przed zimnem. Skóra dłoni jest cienka i delikatna, a kontakt z mrozem i chłodnym wiatrem przyczynia się do jej nadmiernego przesuszenia, podrażnienia, a nawet pękania i łuszczenia. Żeby temu zapobiec, należy często używać dobrego kremu do rąk, najlepiej każdorazowo po umyciu dłoni i w sytuacjach, gdy odczujemy suchość skóry. Jakie składniki powinny znaleźć się w takim kosmetyku? Tak samo, jak w przypadku kremu do twarzy, zalecane są witaminy, D-panthenol lub alantoina oraz naturalne oleje. Co ważne, jeśli w mroźny dzień zapomnimy o rękawiczkach, nie powinniśmy rozgrzewać dłoni, zbliżając je do grzejnika lub zanurzając w gorącej wodzie, bo w ten sposób podrażnimy skórę. Więcej tego typu wskazówek znajduje się na stronie Piękno Kobiety.

Maska do włosów

Zimą wiele osób zaczyna mieć problem z włosami, nawet jeśli latem, a nawet jesienią były w bardzo dobrej kondycji. Wynika to nie tylko z obniżenia temperatury, ale i przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach. Już przed nadejściem zimy warto kupić maskę do włosów i stosować ją raz na tydzień. Regeneruje ona kosmyki, nawilża je, a ponadto wzmacnia cebulki i pielęgnuje skórę głowy. Ponadto na zewnątrz powinniśmy nosić czapkę, to dodatkowo ochroni nas przed przeziębieniem i zapaleniem zatok czy uszu.


Materiały partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj