Jak się wyjeżdża z kraju, o którym zawsze myślałeś, że jest twoją ojczyzną? Jak emigruje do państwa, które już za chwilę stanie się nową ojczyzną, choć nigdy o nim nie myślałeś w takich kategoriach? Na te pytanie spróbują odpowiedzieć uczestnicy dyskusji panelowej zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach i Muzeum w Gliwicach w ramach obchodów 50. Rocznicy Marca ’68.
Na kryzys społeczno-polityczny określany mianem Marca 1968 złożyło się kilka występujących jednocześnie, chociaż często odmiennych, zjawisk i procesów. Najważniejszym był spontaniczny społeczny bunt przeciwko metodom sprawowania władzy i konsekwentnemu ograniczaniu przez Władysława Gomułkę i jego ekipę demokratyzacji życia społecznego oraz politycznego w kraju. Równolegle prowadzona była, związana z rywalizacją o władzę, czystka w PZPR i wielu innych instytucjach państwowych i środowiskach. Do jej przeprowadzenia posłużyła m.in. zakrojona na szeroką skalę nagonka antysemicka, ujęta w ramy tzw. kampanii antysyjonistycznej.

Poprzedziły ją czystki, które rozpoczęły się jeszcze w czerwcu 1967 roku w związku z  wybuchem wojny izraelsko-arabskiej. Klęska państw arabskich wspieranych przez ZSRR wywołała w krajach bloku wschodniego gwałtowną kampanię antyizraelską. Oskarżenia o działanie na szkodę państwa polskiego, kierowane wówczas do partyjnych działaczy pochodzenia żydowskiego, z czasem rozciągnięte zostały także na inne środowiska i osoby, często „zwykłych obywateli”, spolonizowanych i zasymilowanych. Pochodzenie stawało się, zgodnie z obowiązującymi tendencjami, przyczyną zwolnień z pracy, relegowania z uczelni i innych szykan.

2 marca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 17.00
Wykład prof. dr. hab. Jerzego Eislera oraz panel dyskusyjny dotyczący kampanii antysemickiej w województwie katowickim ze świadkami tamtych wydarzeń.
Goście: Joanna Helander, Henryk Albert, Jurek Hirschberg, Dawid Krzesiwo, Michał Sobelman, Jacek Schatz.

2 marca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 19.00
Instalacja wideo Krystyny Piotrowskiej „Wyjechałem, wyjechałem z Polski, bo…”  i spotkanie z autorką.
Instalację oglądać można do 18 marca 2018 r.

4 marca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 17.00
Projekcja filmu dokumentalnego „Skibet/Hatikvah” (1960/2010 r.) oraz spotkanie z autorem, emigrantem marcowym Marianem Marzyńskim.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj