W pyskowickim centrum wystawienniczym w ratuszu do 30 czerwca można nieodpłatnie zobaczyć ciekawą wystawę historyczną „Wojsko polskie na przestrzeni dziejów”. Ekspozycja, autorstwa Grzegorza Kamińskiego z Toszka, jest próbą rekonstrukcji umundurowania polskich żołnierzy w wersji mikro – w postaci ołowianych i plastikowych figurek. 
Wystawa obejmuje całość dziejów oręża polskiego, od Mieszka I po czasy współczesne. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Kamińskiego, który od czterdziestu lat kolekcjonuje militarne figurki. 

Główna część zbioru to żołnierzyki pochodzące z czasów PRL. Kolekcję uzupełniają eksponaty wykonane własnoręcznie przez autora, np. żołnierze 4. Pułku im. Stefana Batorego Powiatu Gliwicko-Toszeckiego z okresu powstań śląskich. W swoich zbiorach Kamiński posiada też około trzech tysięcy miniaturek, które wykorzystuje na lekcjach historii (z zawodu jest nauczycielem) lub warsztatach historycznych. Wystawia je także w różnych miejscach Śląska – w muzeach, urzędach, szkołach. 

Na wystawie można obejrzeć tzw. kioskowce – figurki, jakie kiedyś kupowało się w kiosku, sklepach z zabawkami czy na odpustowych straganach. Są wśród nich wojowie z początków państwa polskiego,  rycerze, husarzy, ułani, żołnierze napoleońscy, kosynierzy, wojsko z czasów II wojny światowej, Ludowe Wojsko Polskie, powstańcy z powstania warszawskiego, postaci królów i książąt polskich czy plastikowe konie i pojazdy wojskowe.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj