Nasz konkurs wiedzy o Gliwicach i regionie - Znam Gliwice i Ziemię Gliwicką - zalicza właśnie 22 roczek. Czas jakby się go nie imał – od pierwszej edycji zabawa nie zmieniła się niemal wcale. Jako organizatorzy postanowiliśmy, że najwyższa pora, by wpuścić nieco świeżego powietrza. A przeciąg zrobi się potężny. 
Najpierw o tym, co zostaje po staremu. W dalszym ciągu zależy nam na promowaniu wiedzy o naszym mieście i powiecie wśród młodych ludzi, a najlepszych w tej dziedzinie chcemy pokazywać i nagradzać. Inaczej jednak niż dotychczas, w związku z likwidacją gimnazjów, szukać ich będziemy jedynie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. 

Zawężenie kategorii wiekowej dla starszych roczników wymuszone jest również nową formułą rozgrywania konkursu. I tutaj czekają rewolucyjne zmiany. 

Po pierwsze, rezygnujemy z pośrednich etapów – klasowego, szkolnego i półfinałów, przechodząc od razu do sedna – jednorazowego wydarzenia, które wyłoni zwycięzców. 

I tak doszliśmy do największej zmiany. Długopisy, testy, duszna atmosfera klas – to odchodzi do lamusa. Witaj, XXI wieku! Witajcie, smartfony! Witaj, świeże powietrze!  

Zamiast kartki papieru – ekran telefonu, zamiast wyliczanki pytań – dotknięcie żywej historii, zamiast siedzenia w ławce – wycieczka po mieście.

Co proponujemy? Mobilną grę miejską. A że przypada rok Karla Schabika, będzie to wyprawa śladami tej niezwykłej postaci. 

Grę przygotowały nauczycielka Agnieszka Bilska i pisarka Justyna Wydra z grupy społecznej Gliwice dla Schabika, zaś sponsorem licencji jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Karl Schabik pełnił funkcję radcy budowlanego/architekta miejskiego w latach 1919-1945, kiedy to zginął w obozie NKWD. Artysta urbanistyki widział Gliwice jako miasto – ogród, pełne parków, zieleńców, skwerów. I takie, zielone, pozostawił nam w spadku.

Przesunięcie uwagi na Karla Schabika i jego czasy wymaga od uczestników nowych  zasobów wiedzy. Zainteresowani poniżej znajdą bibliografię. Uwaga: nie wszystkie tomiska trzeba wertować od deski do deski. Interesować nas będzie okres 1919-1945, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Schabika i jego dzieł.  

Grę zaplanowaliśmy na 19 października. Tropem Schabika wyruszymy spod Willi Caro o godz. 11.30 i tam też spotykamy się w komplecie o 18.00, na ogłoszeniu wyników. 

I kolejna istotna uwaga. Start nieletniego uczestnika wymagać będzie obecności opiekuna prawnego bądź wystawionej przez niego pisemnej zgody na udział podopiecznego w grze. Ważna jest również wcześniejsza instalacja aplikacji Actionbound, niezbędnej do działania gry na urządzeniu. 

Dla najlepszych jak zwykle przygotowaliśmy atrakcyjne niespodzianki. 

Główne nagrody, roczne kursy z wybranego języka, ufundowała Szkoła Języków Obcych Britam. Jako jedna z nielicznych oferuje naukę angielskiego już od trzeciego roku życia. W ofercie ma również języki niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i rosyjski.

Na zwycięzcę, obok  innych wartościowych niespodzianek, czekać będzie markowy  sprzęt elektroniczny, ufundowany przez firmę Dako. 

Nagrody książkowe oraz upominki przygotowali również  partnerzy konkursu – Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach, Muzeum w Gliwicach, gliwicki oddział PTTK, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gliwickiej, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach.

Zgłoszenia szkół przyjmowane są do 27 września  pod numerem telefonu  32 231 47 60, w. 36. Zainteresowane osoby mogą również zarejestrować się na własną rękę, wysyłając zgłoszenie  na adres schabiktubylem@gmail.com Zapisy będą też możliwe w dzień konkursu, do godziny 13.00. 

(pik)

Literatura: 
1. Gliwice na ich drodze. Pod red. prof. Magdaleny Żmudzińskiej-Nowak.  Muzeum w Gliwicach.
2. Gliwice znane i nieznane. T. 1, 2, 3, 4. Muzeum w Gliwicach.
3. Gliwice. Biografia miasta. Dr Bogusław Tracz. Muzeum w Gliwicach.
4. Architektura jednorodzinnych zespołów mieszkaniowych w Gliwicach z lat 1919-39. Dr Adam Bednarski. Muzeum w Gliwicach.
5. Zarys modernistycznej architektury Gliwic (1919-1939). Działalność architektoniczno-budowlana Karla Schabika. Monografia. Dr Adam Bednarski. Politechnika Śląska.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj