Wprowadzona pięć lat temu strefa płatnego parkowania nie rozwiązała problemu miejsc postojowych w centrum Gliwic. W tej sytuacji urzędnicy zamierzają wprowadzić nowe zasady, mające spowodować, że będzie ich więcej. 
Projekt uchwały, nad którą radni głosować będą podczas lipcowej sesji, przewiduje podniesienie cen za parkowanie, zmianę godzin funkcjonowania strefy, uszczelnienie systemu abonamentowego dla mieszkańców oraz zwiększenie ilości miejsc parkingowych w strefie B. 

– Strefa płatnego parkowania została wprowadzona po to, by wymusić rotację na miejscach postojowych tak, aby osoby załatwiające w centrum swoje sprawy nie musiały długo poszukiwać parkingu – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. – Na początku sytuacja była zadowalająca, ale teraz jest coraz gorzej, szczególnie w dni robocze, pomiędzy godzinami 8.00 a 16.00.

W ubiegłym roku Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, który administruje strefą płatnego parkowania, przeprowadził ankietę wśród mieszkańców, zbierając opinie o funkcjonowaniu strefy. Wyniki (wpłynęło 176 ankiet) były zbieżne z obserwacjami pracowników ZDM. 

Do malejącej liczby miejsc postojowych przyczynia się przede wszystkim stały wzrost abonamentów. Jak mówią urzędnicy, wydano ich już ponad 3,5 tysiąca, a pojawiają się wnioski o nowe, mimo że liczba mieszkańców zameldowanych na terenie strefy spada.

Skutkiem przeprowadzonych analiz jest projekt uchwały zmieniającej zasady funkcjonowania strefy. Został on przedstawiony radnym z komisji gospodarki nieruchomościami. 

Zaproponowane rozwiązania mają przywrócić funkcjonalność strefy i zniechęcić kierowców do długotrwałego zajmowania parkingów.

Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do strefy A, obejmującej starówkę. Liczba miejsc dostępnych w jej obrębie jeszcze się zmniejszy, co ma związek z planowanym powstaniem na niektórych ulicach ogródków gastronomicznych. Jednocześnie prowadzone są prace nad budową oraz wyznaczeniem nowych miejsc w strefie B. 

Wejście w życie zmian dotyczących funkcjonowania strefy zapowiada się na jesień tego roku. Nowe stawki za parkowanie miałyby natomiast, z uwagi na epidemię, obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2021. 


Jakie nowości w systemie płatnego parkowania proponują urzędnicy? 

Przede wszystkim chcą wprowadzić nowe godziny funkcjonowania strefy: w dni robocze od 8.00 do 16.00, a nie, jak dotychczas, od 10.00 do 18.00. Zdaniem magistratu, obłożenie miejsc jest w tych porach największe.

Przewidywane są też zmiany w abonamencie mieszkańca. Kosztować będzie już nie 120, a 180 zł. Wprowadzona zostanie rosnąca opłata za kolejne pojazdy. Abonament nie będzie obowiązywał na obszarze całej strefy, a jedynie na ulicy zamieszkania właściciela oraz trzech sąsiednich, przez niego wskazanych. 

Zmiany mają ograniczyć nadużycia związane z abonamentami. Te dotychczas wydane zachowają ważność na cały okres, na jaki je wykupiono.

Od nowego roku wyższe będą opłaty za parkowanie w centrum. O 40 groszy wzrośnie koszt pierwszej godziny postoju w strefie B (z 1,60 do 2 zł). W strefie A zapłacimy o 20 groszy więcej – 3 zł. 

Najdotkliwsza będzie podwyżka dla kierowców parkujących w strefie A przez cały dzień. W tej chwili opłata ta wynosi 15,60, a od nowego roku – 25 zł.

(san)

Galeria

wstecz

Komentarze (8) Skomentuj

 • guy fawkes 2020-06-24 09:46:45
  Opłata za brak biletu autobusowego wynosi aż 120 zł. Opłata dodatkowa za nieuiszczenie opłaty za parkowanie wynosi tylko 20 zł. Czy radni dostrzegają ten absurd i zmienią to?
 • Kenai 2020-06-24 16:47:28
  Tajemnicą Poliszynela, jak chodzi o abonamenty mieszkańców są "umowy użyczenia pojazdu". To wielkie pole do nadużyć. Dochodzi do tego, że starsze babcie nakłaniane są do takich umów i "użyczane" są im auta z poza województwa, a nawet auta na brytyjskich rejestracjach z kierownicą po prawej stronie. I stoją, bo mogą!! Z tym trzeba się rozprawić w pierwszej kolejności.
 • Gość 2020-06-24 17:26:12
  176 ankiet uznano za wystarczającą liczbę aby wprowadzać zmiany dotykające wszystkich mieszkańców. Mieszkam w strefie i żadnej ankiety nie otrzymałam ani nawet o takiej akcji nie słyszałam. Uważam, że włodarzom Gliwic chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze. Nawet w czasie epidemii nie zrezygnowali z pobierania opłat, na domiar złego w parkometrach nie można płacić kartą (ani nawet banknotami o wyższych nominałach!).
  • Można 2020-07-14 12:04:20
   Ze strony Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach Od 8 lipca wraca Strefa Płatnego Parkowania Miejski Zarząd Dróg w Kielcach informuje, że na mocy uchwały Rady Miasta z czerwca br. od dnia 08.07.2020 r. (środa) przywraca się opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Zgodnie z regulacjami zawartymi w uchwale czas bezpłatnego parkowania w dniu kalendarzowym wynosi 45 minut. Uwaga: Rozpoczynając postój należy niezwłocznie pobrać bilet z parkomatu (także wówczas, gdy postój będzie trwał do 45 minut). Uwaga: Czas bezpłatnego parkowania w jednym dniu kalendarzowym – do 45 minut - nie przysługuje w przypadku dłuższego postoju Przykład 1. Jeśli przeznaczymy na parkowanie 2 zł to zaparkujemy na 1 godzinę, a nie darmowe 45 min. + 1 godz. Przykład 2: Jeśli zaparkujemy pojazd np. na 3 godziny. To oznacza, że opłata za postój wyniesie 6 zł. (2 zł. za każdą godzinę). Darmowy czas 45 minut nie jest wliczany w ogólny czas dłuższego postoju. Informujemy ponadto, że zmianie uległa minimalna opłata za postój w SPP z dotychczasowego 1 zł na mocy uchwały Rady Miasta została podniesiona do 1,5 zł. Pozostałe wysokości stawek za postój nie uległy zmianom tzn. opłata za godzinę postoju wynosi 2 zł. Zmianom nie uległy też stawki abonamentów. Przedłuża się okres ważności wykupionych abonamentów o czas zawieszenia opłat tj. od 11.05.2020 r do 06.07.2020 r. (tj. o 57 dni). Wznowienie sprzedaży abonamentów w Wydziale Strefy Płatnego Parkowania nastąpi od 29.06.2020 r. Zmieniony ( 08.07.2020. )
   • Zwykły 2020-07-24 22:02:11
    Trzeba by ujawnić ile abonamentów przyznano "z ważnych powodów" dla "bardzo ważnych osób" Dopiero potem można by powiedzieć jaka jest naprawdę! Ale kolejny zarząd Miasta Gliwice "ma zawsze rację" i nigdy niczego nie ujawnia!!!
  • Roman 2020-07-24 22:14:59
   Wszystkie parkingi zabudowano budynkami i nie ma gdzie parkować!!! To jest "inteligencja" władz Gliwic!
 • Susan Benson 2020-07-21 18:22:36
  Witam, czy potrzebujesz wsparcia finansowego? Czy potrzebujesz pożyczki? Jestem Susan Benson z Sunshine Financial Group. Jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa, pożyczka hipoteczna i wiele innych). Udzielamy zarówno pożyczek długoterminowych, jak i krótkoterminowych, pożyczek zabezpieczonych i niezabezpieczonych po przystępnej stopie procentowej 3% w skali roku. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług, możesz po prostu napisać do nas pocztą: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com lub wyślij nam wiadomość bezpośrednio na WhatsApp lub Telegram za pośrednictwem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy firmą świadczącą kompleksowe usługi finansowe i staramy się pomóc Ci poprawić długoterminowe i krótkoterminowe cele finansowe, ponieważ Twoja stabilność finansowa jest naszym ostatecznym celem. W związku z tym, co dzieje się na całym świecie, wiele osób stoi w obliczu przedwczesnych wyzwań finansowych, a niektórym z nich z jakichś powodów tak trudno jest uzyskać pożyczkę w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych. Pomożemy Ci rozwiązać Twoje problemy finansowe, po prostu napisz do mojej firmy, a my pomożemy Ci z pożyczką. Pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Kiedy aplikujesz z nami, składasz wniosek w zaufanej firmie, która dba o Twoje potrzeby finansowe, naszym najwyższym priorytetem jest Twoja stabilność finansowa. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie nam wniosku o pożyczkę za pośrednictwem: E-mail: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) LUB; WhatsApp: +447903159998 Możesz do nas napisać zawsze i wszędzie. 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone
 • Zwykły 2020-07-24 22:09:02
  W Gliwicach wszystkie place w centrum są zabudowywane budynkami mieszkalnymi i usługowymi z katastrofalnie mała ilością miejsc parkingowych. Tak zwani włodarze miasta są "inteligentni inaczej" i nie rozumieją ze idąc na rękę inwestorom i nie stawiając warunków co do ilości miejsc parkingowych niszczą miasto!!! Centrum miasta będąc tak zapchane powoli zamiera - coraz więcej lokali jest pustych - bo cały handel i usługi wychodzą poza miasto bo tam jest gdzie zaparkować!!!