Trzy ulice w Gierałtowicach muszą zmienić nazwę w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zakwestionował nazwy: 27 Stycznia, Małgorzaty Fornalskiej oraz Józefa Wieczorka. 
Pierwsza symbolizuje datę wkroczenia Armii Czerwonej do miasteczka. To również dzień obchodzony na pamiątkę zbrodni przyszowickiej – 27 stycznia 1945 roku żołnierze radzieccy dokonali masakry ludności cywilnej. Zamordowali co najmniej 69 osób w wieku od 10 do 78 lat, w tym obywateli Włoch i Węgier – więźniów KL Auschwitz, którzy uciekli z marszu śmierci. Ponadto czerwonoarmiści dopuścili się wielokrotnych gwałtów na mieszkankach miejscowości oraz spalili domy. 

Małgorzata Fornalska była przedwojenną działaczka komunistyczną, wieloletnią partnerką życiową Bolesława Bieruta. Aresztowana przez gestapo, w 1944 została rozstrzelana w ruinach  getta warszawskiego. 

Józef Wieczorek był górnośląskim działaczem komunistycznym, powstańcem, posłem na Sejm Śląski II kadencji, współzałożycielem PPR. Zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. 

W związku z koniecznością zmiany patronów ulic wójt Gierałtowic ogłosił konsultacje społeczne. Do 10 sierpnia mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje. Można to zrobić w urzędzie gminy lub u sołtysów (Paniówek, Przyszowic, Chudowa, Gierałtowic). 

Wszystkie formalności związane ze zmianą treści w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych są dokonywane na podstawie ustawy - wolne od opłat. Przepisy mówią również, że ważność zachowują dokumenty zawierające nazwę dotychczasową.

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj