Z Bożeną Bigoś, przewodniczącą Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, zrzeszającej pielęgniarki i położne z trzech gliwickich szpitali, rozmawia Małgorzata Lichecka.
Ile lat w zawodzie?
36.

Bardzo długo.. 
A pan minister twierdzi, że to się nie liczy i moją pracę wycenił bardzo nisko.

To znaczy? 
Pielęgniarki po liceum medycznym mają podstawę 3773 złote brutto. Jeśli podzielić to na ilość godzin do przepracowania, gdzie średnio wypada 160, wychodzi 23 złote brutto za godzinę.

Stawka porównywalna na przykład do? 
Niedawno widziałam ogłoszenia, w których szukają osób do kopania rowów i proponują 30 zł. A jak idzie pani do fryzjera to za godzinę usługi płaci 100 zł. Godzina mojej pracy to 23 zł brutto.

Dla pani ta praca to bardziej rutyna czy jeszcze bije serce do zawodu? 
Bije i to mocno, bo ja kocham ten zawód. Wybrałam go i nigdy nie chciałam zmieniać. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu podzieliła pielęgniarki. Pan minister uznał, że bardzo się różnimy: te po studium medycznym od koleżanek z licencjatami. Liceum i studium są najpopularniejszą formą kształcenia i najwięcej pielęgniarek kończy taką szkołę. Rząd nie bierze pod uwagę naszego doświadczenia, lat pracy, złożoności zadań.

O co pielęgniarki są najbardziej wkurzone? 
W nas, starych, jest dużo goryczy: myśmy na swoje pensje pracowały wiele lat, a młode już na starcie dostają znacznie, znacznie więcej. Jak powiedziała nasza przewodnicząca, w zawodzie pielęgniarskim, jak w żadnym innym bardzo dobrze widać relację mistrza i czeladnika, a raczej mistrzyni i czeladniczki, wielu rzeczy uczymy się od siebie. Codzienność bardzo mocno weryfikuje szkolne podręczniki. W których napisano na przykład, że pacjenta trzeba ukłuć pod kątem 35 stopni, pięć centymetrów od zawiązania ręki stazą. A jak jest pijany? Nieprzytomny? W wymiocinach? Jak wokół wszystko szybko się dzieje, bo trzeba ratować życie? Wiedza nagle się ulatnia i my, stare, już nie jesteśmy be. Pokazujemy młodym, jak się żyje w szpitalnej codzienności, ale też wiele się od nich uczymy, bo przecież medycyna się zmienia. Żeby było jasne, nie ma między nami wojny, pracujemy razem, chcemy tworzyć zespół, a pan minister, swoimi decyzjami, rozbija go i na dodatek wsadza granat bez zawleczki. Więc nam, doświadczonym i starym, jest tak po ludzku przykro.

Jak pani obserwuje swoje koleżanki to co widzi, oprócz tej goryczy i pieniędzy? 
W ostatnim czasie, mówię o pandemii, wielu ludzi zaczęło doceniać nasz zawód. Bo to my byłyśmy przy pacjentach, kiedy byli odcięci od rodzin i bliskich. Zaczęli nas bardziej doceniać także lekarze, co widać teraz, podczas protestu: jesteśmy jedną siłą, idziemy razem, całe środowisko, a nie, jak dotąd, osobno.

Na transparentach jest takie piękne hasło, że walczycie o godność zawodu. Czym jest dla pani ta godność, oprócz godziwego zarobku, który w środowisku wybija się zdecydowanie na plan pierwszy? 
Szacunkiem. Żeby nikt nie wycierał sobie nami gęby. Żebyśmy nie słyszały wciąż i wciąż , że „one tylko piją kawę”. To zapraszam tych od kawy do nas, na oddział. Żebyśmy nie słyszały „to tylko pielęgniarka”. Chodzi nam także o większe nakłady na służbę zdrowia i rozsądne wydatkowanie publicznych pieniędzy. Bo na ulicę wyszli ci, z publicznej służby zdrowia. No i w zawodzie coraz nas mniej. Brakuje pielęgniarek, i tu znowu kłaniamy się ministrowi zdrowia, który wymyślił ustawę o minimalnych normach zatrudnienia. A my dla grafiku zrobimy wszystko, bierzemy dyżury, nadgodziny... Owszem, zarabiamy na tym, ale łatwo o błąd, a wtedy w gazecie, na pierwszej stronie, duży tytuł „pielęgniarka się pomyliła”.

Ale nie macie u pacjentów dobrych notowań... 
Jak w każdym zawodzie są dobre i niedobre, pracowite i leniwe, a chory to osobna kategoria człowieka. Pacjenci znają swoje prawa i wykorzystują je w bardzo różny sposób... I powiem pani, że nigdy nie było tak źle, jak teraz.

Ile jeszcze musi powstać białych miasteczek, żeby do rządzących dotarły problemy środowiska. Wydawało się, że pandemia będzie punktem zwrotnym, ale to złudzenie. 
Panowie z rządu zawsze się wyleczą w swoich szpitalach, a zwykły pacjent wciąż będzie ponosił skutki niedofinansowania służby zdrowia. To prawda, strajków było wiele, odkąd pamiętam idę w jakiś marszach, akcjach protestacyjnych, wkładam czarną koszulkę, plakatuję drzwi szpitala, rozdaję ulotki, niosę transparenty. Ale teraz, po raz pierwszy zaskoczyło mnie, pozytywnie, że jesteśmy wszyscy razem. Widać wszystkim nam jest źle.  

Czy jest szansa na porozumienie? 
Niestety, rząd prowadzi rozmowy tylko z jednym związkiem, z „Solidarnością”, który zresztą popisał się pod ustawą o minimalnym wynagrodzeniu. Mamy więc bardzo ciężką sytuację. Nasze żądania nie są z kosmosu, jak to powiedział publicznie pan minister. My chcemy godnie i bezpiecznie pracować. Jak będzie... nie wiem. Wiem, że jak nigdy przedtem jesteśmy zdeterminowani.

Galeria

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • SUSAN BENSON 2021-10-05 08:20:56
    Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas przez e-mail: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam prośbę o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci/brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.