Na początku listopada rząd wydał rozporządzenie nakazujące zamknięcie bibliotek, także naukowych.
Ograniczono działalność bibliotek – zakazano udostępniania zbiorów i organizacji wydarzeń z udziałem publiczności. Bogna Dobrakowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, zachęca więc do korzystania z książek elektronicznych. By uzyskać darmowy kod do e-booków, trzeba skontaktować się z biblioteką centralną (tel. 32 231 54 05, adres e-mail: bc@biblioteka.gliwice.pl). 

Bibliotekarze zachęcają też do śledzenia profilu MBP na Facebooku, Instagramie i Twitterze, a także kanału YouTube – znajdą się tam literackie ciekawostki, spotkania i wystawy, recenzje książek, kreatywne warsztaty, biblioteczne cykle (stałym czytelnikom dobrze znane), gry i rebusy. Biblioteka dalej więc działa – bezpiecznie, bo online. 

– A my z niecierpliwością czekamy na powrót normalnych czasów. Tęsknimy za czytelnikami – dodaje dyrektor. 

Gliwiczanie, którzy nie zdążyli zwrócić książek, nie muszą się martwić karami. – Terminy zostaną prolongowane. Sytuacja jest wyjątkowa i czytelnicy nie są niczemu winni – mówi Dobrakowska. 

Mimo to zbiory można zwracać – przy siedzibie głównej na ul. Kościuszki działa całodobowa wrzutnia. Oddane książki od raz trafiają na kwarantannę. Pracownik wyjmuje je w rękawiczkach i umieszcza w specjalnych pudełkach. Zanim zbiory wrócą na półki, leżakują tak trzy dni. – Czasem nawet dłużej. Dmuchamy na zimne – zapewnia dyrektor MBP.  

(sława)
wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • harry portier 2020-11-16 10:23:35
    Do sklepu budowlanego i do kościoła można iść. Biblioteki zamknięte. Komuś zależy aby społeczeństwo zubożało intelektualnie.