Od połowy stycznia możliwe jest wydanie zaświadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych bez formalnego, pisemnego wniosku. Teraz wystarczy tylko ustna dyspozycja.
Przy zaświadczeniach wydawanych na salach obsługi klienci ZUS nie muszą już wypełniać papierowych wniosków, wystarczy, że wskażą pracownikowi jakie zaświadczenie chcą uzyskać. Pracownik sam dopyta o niezbędne szczegóły, składając elektroniczny wniosek w systemie informatycznym.

- W ten sposób staramy się ograniczyć biurokrację. Zdajemy sobie sprawę, że każdy klient oczekuje od nas fachowej obsługi, rozwiązania problemu w możliwie jak najkrótszym czasie - mówi Aldona Węgrzynowicz, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego. 

I tak, po ustnej dyspozycji klienta i wprowadzeniu do systemu niezbędnych danych, pracownik sali obsługi wydrukuje zainteresowanej osobie odpis wniosku do podpisu. Następnie pozostaje już tylko odebrać zaświadczenie. 

Dziś bezwnioskowy tryb postępowania dotyczy już 27 różnego rodzaju zaświadczeń, w tym o niezaleganiu w opłacaniu składek, zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a także wysokości pobieranego świadczenia. 

Osobom, które chcą załatwiać sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu lub biura, przypominamy o eZUSie, czyli Platformie Usług Elektronicznych. Założenie profilu na PUE umożliwia stały kontakt z zakładem przez internet. 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj