W tym roku GMK zorganizowana zostanie w piątek, 22 września, z okazji Dnia bez Samochodu. Podczas tej edycji organizatorzy chcą przede wszystkim zwrócić uwagę na problem dojazdu rowerem do Śródmieścia z dzielnic północnych, wynikający z braku dojazdowej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Tarnogórskiej i Toszeckiej.

Tegoroczna Masa Krytyczna będzie mieć formę wspólnego przejazdu rowerzystów po trasie liczącej około 13 km. Przejazd rozpocznie się o 18.00 na placu Krakowskim, a zakończy się na Rynku. Prowadzić będzie z placu Krakowskiego w kierunku ulicy Tarnogórskiej do Radiostacji, a stamtąd na osiedle Kopernik, z którego nastąpi powrót do centrum ulicy Toszecką. Jak zauważają rowerzyści, zarówno na ulicy Tarnogórskiej, jak i Toszeckiej infrastruktura rowerowa potrzebna jest na już. W przypadku ulicy Tarnogórskiej rozwiązaniem szybkim, skutecznym i tanim jest utworzenie pasów ruchu dla rowerów na jezdni, natomiast w przypadku ulicy Toszeckiej konieczna jest budowa wydzielonej drogi dla rowerów.

W dalszej części przejazdu cykliści poruszać się będą ulicami Dworcową, Mikołowską i Wrocławską. Na koniec przejadą ulicą Kościuszki, skąd udadzą się m.in. przez woonerf na ulicy Siemińskiego w kierunku mety usytuowanej na Rynku.

Przejazd będzie zabezpieczony przez Policję, Straż Miejską oraz lotną, rowerową służbę porządkową w pomarańczowych kamizelkach. Tempo będzie umiarkowane, zatem w wydarzeniu mogą wziąć udział całe rodziny.

 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj