Podczas prac drogowych przy Dworcowej, w rejonie hotelu Qubus, odkryto fragmenty XIX-wiecznej zabudowy. Co więcej, mogą się tam znajdować zasypane piwnice budynków z XIX i XX wieku. Jak dowiedzieliśmy się od Moniki Michnik, szefowej działu archeologii gliwickiego muzeum, nie wyklucza to także występowania starszych nawarstwień.
- Podobnie było w przypadku ul. Jana Pawła II. Kiedy w 2005 roku budowano kamienicę, znaleźliśmy fundamenty drewnianych budynków z XVI i XVII w - mówi Michnik.    

Miasto zaplanowano w tym miejscu nowy przystanek, zaś inwestorem jest Zarząd Dróg Miejskich. Jadwiga Stiborska, rzeczniczka ZDM, potwierdziła, że odkopano fragment muru: - Wcześniej  teren badaliśmy georadarem, który wskazał, że w tym miejscu pod ziemią jest gruz.  Teraz okazało się, że to regularny mur.

Prace, które trwały jeden dzień, wstrzymano. Powiadomiono nadzór konserwatorski, a wykonawca czeka na ekspertyzę archeologiczną. 

Małgorzata Lichecka

Galeria

wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • KwiateK 2016-10-20 14:48:20
  Wielkie mi odkrycie! ;-) Nikt nie pamięta, że przed poszerzeniem Dworcowej do obecnej szerokości, po stronie Qubusa był rząd kamienic?
  Odpowiedź moderatora: Oczywiście, wiele osób pamięta o tych kamienicach. Tylko odkrycie dotyczy wieku XIX  a nie np. kina Mikrus. Chodzi o stare ponadstuletnie.  
  • Xsenofob 2016-10-20 18:47:41
   Właśnie te kamienice, w tym kino Mikrus pochodziły z XIX wieku. Jak je wyburzano w latach 70 to już były w złym stanie.
 • Jan 2016-10-20 16:36:40
  A potok Ostropka zabudowany na początku xx.w?
 • kierowca 2016-10-20 23:38:11
  Niech te ciuliki sobie kopia i 5 lat tam tylko niech otworzą pas który zamknęli i po co? jak nic nie robią. bo wszystko stoi. bo coś znowu odkryli.