Kościuszki 44 – 46 to nie byle jaki zespół mieszkaniowy.

Konsorcjum MW Invest, czyli firmy Mal Drew oraz Wall Invest złożyły do urzędu miejskiego dokumentację budowlaną wraz z projektem, dotyczącą renowacji i kapitalnego remontu zabytkowego zespołu mieszkaniowego z Kościuszki 44 i 46. - Czekamy teraz na pozwolenie na budowę, ale czasy na tego rodzaju inwestycje są bardzo trudne. Jednak nie poddajemy się – mówi Rafał Franz, współwłaściciel spółki Wall Invest. Na razie trudno powiedzieć, kiedy rozpoczną się prace przy zabytku.

W lipcu 2019 r., po dramatycznych zabiegach społeczników i zdecydowanej postawie wojewódzkiego konserwatora zabytków, udało się uratować ten obiekt. Znalazł się kupiec na miejski budynek – gliwicka firma Mal Drew w konsorcjum z Wall Invest, czyli MW Invest. Wall Invest ma na swoim koncie udane realizacje restaurowania budynków z rodowodem: przy Plebańskiej 3 (dawna piekarnia), Długosza (dawna harcówka) czy Stalmacha.

Prace zabezpieczające przy zabytku zakończyły się wiosną br., a projekt wnętrz, elewacji i funkcji obiektu konsultowano z miejskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków.  

Kościuszki 44-46 to nie byle jaki zespół mieszkaniowy. Stoją za nim znaczące nazwiska, które zapisały się w historii miasta i Śląska. Mowa o Karlu Schabiku, radcy budowlanym Gliwic w latach 1919-1945, Hansie von Poellnitzu, wybitnym architekcie i projektancie pracującym dla koncernu Ballestremów oraz hrabim Mikołaju Ballestremie, dziedzicu rodzinnej fortuny, ale też skutecznym przemysłowcu. Losy trójki splotły się właśnie pod tym adresem. Schabik wymyślił taki rodzaj budownictwa mieszkaniowego, a von Poellnitz, na zamówienie Ballestrema, zaprojektował nowoczesne jak na tamte czasy przestrzenie. Kompleks powstał w 1922 roku, zaraz w początkach urzędowania Schabika.

MW Invest zajął się budynkami dopiero późną jesienią 2019 r. W pierwszym, z numerem 46, wyburzono wszystko, choć pozostało tego niewiele, podobnie jak w drugim, z numerem 44. Wnętrze zostanie wybudowane od nowa, ale w nowoczesnym stylu. Elewacja będzie odtworzona zgodnie z oryginalnym kształtem elementów architektonicznych i być może nawet z zachowaniem kolorystyki. Projekt przygotowała P. A. Nova.

Zmieni się funkcja obiektu: w części powstaną mieszkania, gabinety lekarskie, kancelarie, parter to prawdopodobnie miejsce na usługi gastronomiczne. 

(ml) 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj