Już od kwietnia będziemy mogli skorzystać z tańszych o połowę przejazdów do ponad 300 „kulturalnych miejsc”. To planowany efekt jednej z inicjatyw w ramach pierwszej edycji wojewódzkiego budżetu obywatelskiego. 
Projekt Pociąg do Kultury zakłada zapewnienie tańszego o połowę biletu na przejazdy do kin, teatrów, muzeów, ośrodków kultury, opery, filharmonii, galerii sztuki oraz na festiwale i przeglądy: filmowe, muzyczne, teatralne czy folklorystyczne. Mogą one znajdować się lub odbywać w ok. 100 miejscowościach regionu, do których docierają pociągi Kolei Śląskich.

Tańszy dojazd na spektakle, koncerty lub wystawy w Śląskiem to pomysł Michała Nowaka, cieszynianina, pracującego m.in. w tamtejszym centrum informacji, na ułatwienie dostępu do kultury. 

Projekt zdobył 1165 głosów spośród wszystkich ok. 24 tys. oddanych w procedurze I Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na 2020 rok. 

13 stycznia sejmik zatwierdził do realizacji listę 43 zadań o łącznej wartości ok. 10 mln zł.

Projekt daje mieszkańcom województwa możliwość wykorzystania 2 tys. przejazdów miesięcznie. Gdy kupi się bilet kolejowy „tam” (płacąc 100 proc. lub mniej – z ustawową lub handlową ulgą) oraz bilet, na przykład, do teatru, to na ich podstawie, w kasie lub u konduktora, wystawiany ma być bezpłatny bilet powrotny (ważny tego samego lub następnego dnia).

Pomysł jest rozwinięciem akcji regionalnego przewoźnika Kolej na Muzea. Od 2017 r., w każde wakacje, Koleje Śląskie zapewniają 20-procentową zniżkę na wstęp do placówek muzealnych, położonych w zasięgu działania tego przewoźnika. Inicjatywa ma zachęcać do korzystania z oferty placówek, jednocześnie zapewniając im reklamę.

Planowo projekt ma się rozpocząć od drugiego kwartału 2020 r. i potrwać do wyczerpania środków. Samorząd regionu przeznaczył na jego realizację ok. 205 tys. zł. 

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj