Renomy wśród pacjentów nie buduje się ot tak. Potrzebne są do tego lata doświadczeń, sprawdzony profesjonalny zespół, nowe technologie i urządzenia, a przede wszystkim zrozumienie potrzeb pacjentów z bardzo poważnymi schorzeniami. 
Gliwickie Centrum Rehabilitacji X-REHAB jest dziś sprawdzoną marką. Miejscem, w którym pacjent znajdzie kompleksową opiekę i rehabilitację na najwyższym poziomie. Miejscem, gdzie postępy pacjentów w rehabilitacji są najważniejsze, bo dobrze prowadzona pozwala wrócić do sprawności lub wydatnie poprawić jakość życia. 

Po zabiegu, urazie, operacji – rehabilitacja ortopedyczna 

Jedną ze specjalizacji X-REHAB jest rehabilitacja ortopedyczna. Pod okiem profesjonalnych rehabilitantów można wrócić do sprawności po zabiegu, operacji, urazie, zaś nowoczesna technologia pozwala, by każdy aspekt powrotu do sprawności był monitorowany oraz obiektywizowany. Jasno określone cele i precyzyjnie dobrane metody leczenia są kluczem do skutecznej rehabilitacji. 

Wśród pacjentów są zarówno dorośli, jak i dzieci. Od kontuzjowanych sportowców do osób amatorsko uprawiających różne aktywności. Przychodzą z powodu kontuzji, ale także chcąc wykonać specjalistyczne badania - na przykład wydolności oddechowej na spirometrze, izokinetyczne czy analizę chodu.

Sporą grupę stanowią niemowlęta i dzieci do czwartego roku życia. - Trafiają do nas rodzice zaniepokojeni nietypowym lub nieco innym niż u rówieśników zachowaniem swoich maleństw. Niepokoi ich to, że główka dziecka ciągle zwrócona jest w jedną stronę, albo napinanie się i prężenie, nieprawidłowe ułożenia kończyn, obniżona bądź wygórowana reakcja na bodźce płynące z otoczenia czy też zaburzenia aktywności motorycznej ruchowej, np. brak umiejętności siadania lub chodzenia we właściwym czasie, czy nieprawidłowy wzorzec przemieszczania się - mówi Sylwia Potępa-Kowalczyk, fizjoterapeutka pediatryczna w X-REHAB, specjalistka terapii neurorozwojowych.  

Specjalistyczna, obiektywna diagnostyka pozwala wyłapać zagrożenia lub je wykluczyć i, w razie potrzeby, rozpocząć fizjoterapię. - Czasem wystarczy przeprowadzić instruktaż dla rodziców dotyczący prawidłowej pielęgnacji. W czasie spotkania rodzic otrzymuje informacje m.in. o przewijaniu, podnoszeniu, noszeniu, odkładaniu dziecka czy też sposobach i możliwościach zabawy z nim. Poprawnie wykonane czynności pielęgnacyjne wpływają pozytywnie i stymulująco na rozwój dziecka - zaznacza Potępa - Kowalczyk. 

U dzieci starszych bardzo częstym problemem są wady postawy i niewystarczająco rozwinięte umiejętności motoryczne. Fizjoterapeuci X-REHAB starają się, by prowadzone ćwiczenia i zajęcia były nie tylko skuteczne, ale i atrakcyjne. Dlatego, oprócz tradycyjnych urządzeń w terapii, wykorzystywane są m.in bieżnie i platformy z wirtualną rzeczywistością.

Udar nie musi być wyrokiem 

X-REHAB słynie jako centrum nowoczesnej kompleksowej rehabilitacji poudarowej. Prowadzi reedukację chodu z wykorzystaniem najnowszych technologii - zastosowanie egzoszkieletu lub robota stacjonarnego pozwala wielokrotnie przyspieszyć proces leczniczy, ponieważ duża ilość prawidłowych, dokładnie kontrolowanych kroków wpływa na wykorzystanie naturalnego zjawiska zachodzącego w mózgu po udarze, czyli neuroplastyczności.

Pacjent poddany terapii zaczyna chodzić więcej, szybciej i bezpieczniej. Poprawie w wyniku takiej terapii ulega nie tylko sam chód, ale też ogólna mobilność pacjenta i jego samodzielność.   
Ze względu na wpływ udaru na wszystkie części ciała w X-REHAB stosuje się terapię neurofizjologiczną, która w sposób kompleksowy równoważy napięcia w obrębie tułowia i kończyn oraz pozwala uczyć się powtórnie samodzielnego wykonywania codziennych czynności. Dzięki niej fizjoterapueta pracuje nad zmniejszeniem spastyki, a także wzmocnieniem obszarów dotkniętych porażeniem.
- Trafiają do nas pacjenci, którzy po pobycie na oddziałach rehabilitacji neurologicznej (12–16 tygodni), nadal wymagają terapii. Nasi specjaliści prowadzą indywidualną rehabilitację neurologiczną wspierając się nowoczesnymi technologiami. Do dyspozycji mamy roboty do ponownej nauki chodu: Lokomat, Egzoszkielet czy GEO-S, w terapii ręki wykorzystujemy interaktywne urządzenia Pablo i Capri, a także Vibramoow ze zogniskowaną wibracją. Zastosowanie w terapiach tych urządzeń znacząco przyspiesza rehabilitację i pozwala osiągać wyniki, które byłyby trudne do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych metod - wylicza dyrektor Bugajska. 

Pomogą wrócić do sprawności po COVID-19 

Coraz wyraźniej widać, że są osoby, które pokonały COVID-19, ale nie powróciły do zdrowia, a pojawiające się powikłania - utrzymujące się osłabienie, duszności, zaburzenia pamięci, brak koncentracji, problemy z koordynacja ruchową - mogą trwać wiele miesięcy, uniemożliwiając normalne życie. 
W Gliwickim Centrum Rehabilitacji X-REHAB opracowano program terapeutyczny ukierunkowany właśnie na takie dolegliwości, a jego dość istotnymi elementami są dokładana ocena i zindywidualizowany, progresywny plan leczenia, koncentrujący się na funkcji niepełnosprawności i powrocie do uczestnictwa w życiu społecznym i przywracający dobrą jakość życia. - W grudniu 2020 roku byliśmy jedną z pierwszych przychodni, która zauważając, jak wielkie spustoszenie u osób, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 czyni choroba, wprowadziła taki autorski program rehabilitacji ambulatoryjnej. Posiłkujemy się specjalistycznym sprzętem zarówno do rehabilitacji, jak i diagnostyki pozwalającej na obiektywną ocenę stanu pacjenta przystępującego do leczenia, niezbędną do ustalenia indywidualnego planu rehabilitacyjnego, a później monitorowania postępów terapii – tłumaczy dyrektor Bugajska.   
W ciągu pół roku prowadzenia tego programu rehabilitację przeprowadzono u ponad 100 osób, a po zakończeniu terapii można u nich zauważyć nawet kilkunastoprocentowy wzrost wydolności oddechowej. 

Najbardziej liczy się zespół 

Interdyscyplinarny zespół doświadczony w pracy klinicznej to specjaliści, dla których pomoc jest najwyższym celem. Stale rozwijają kwalifikacje, prowadzą wiele badań, uczestniczą w konferencjach naukowych, publikują artykuły naukowe aby wyznaczać nowe trendy fizjoterapii. - Szukamy najskuteczniejszych rozwiązań aby nasza praca była na najwyższym poziomie – mówi Alicja Bugajska, dyrektor Gliwickiego Centrum Rehabilitacji X-REHAB. 

Gliwickie Centrum Rehabilitacji X-REHAB 
ul. Szparagowa 19, 
44-141 Gliwice
+48 694 483 101, 32 33 891 09-10, 


materiał partnera

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj