Do urn pójdziemy już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia 2024 r. Będziemy wybierać radnych Gliwic,(radnych gmin) lub radnych powiatu gliwickiego, radnych sejmiku wojewódzkiego, prezydenta miasta Gliwice lub – odpowiednio do miejsca zamieszkania - wójtów i burmistrzów.

Jak, gdzie i kiedy?

Głosować będzie można 7 kwietnia od godz. 7.00 do 21.00 w lokalu wyborczym, do którego przypisany został adres zamieszkania.
Liczenie głosów odbędzie się zaraz po zamknięciu lokali wyborczych. Prawdopodobnie sondażowe wyniki będzie można poznać w niedzielę po zakończeniu głosowania, natomiast cząstkowe wyniki będą podawane w kolejnych dniach.

Głosujący w wyborach samorządowych otrzymają trzy lub cztery karty do głosowania. Trzy karty otrzymają gliwiczanie, ponieważ Gliwice to miasto na prawach powiatu i nie odbywają się w nim wybory do rad powiatu. Mieszkańcy pozostałych miejscowości wchodzących w skład powiatu gliwickiego, otrzymają oprócz listy kandydatów do rady gminy (miasta), listy kandydatów do sejmiku wojewódzkiego oraz listy kandydatów na wójta, burmistrza lub – w przypadku Gliwic – prezydenta miasta, także listę kandydatów do rady powiatu.
By nasz głos był ważny musimy pamiętać, żeby na karcie umieścić dwie linie przecinające się w obrębie kwadratu przy nazwisku wybranego kandydata. Jeśli zabraknie przecięcia albo krzyżyki pojawią się przy nazwiskach kilku kandydatów z różnych list, nasz głos będzie nieważny.

Ilu radnych wybieramy?

W Gliwicach, które są miastem na prawach powiatu z liczbą mieszkańców powyżej 20 000, ale poniżej 200 000, wybieramy 25 radnych.
Gliwice podzielone zostały na 4 okręgi wyborcze (listę ulic wchodzących w skład każdego z nich znaleźć można na stronie bip.gliwice.eu/wybory-samorzadowe-2024). Z okręgu pierwszego wybranych zostanie 6 radnych, z drugiego – 7, z trzeciego – 5 a z czwartego – 7.

Kto może głosować w nadchodzących wyborach?

W wyborach samorządowych głosują pełnoletnie osoby, które mieszkają na terenie danej gminy lub powiatu.
W przypadku wyborów do rady gminy oraz wyborów wójtów głosować mogą obywatele polscy, Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, którzy stale zamieszkują na terenie gminy i najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 18 lat.

Natomiast w wyborach do rad powiatu i sejmiku województwa mogą głosować jedynie pełnoletni obywatele polscy, którzy stale zamieszkują dany obszar.
Wyborcy, którzy uprawnieni są do głosowania, muszą znaleźć się w Centralnym Rejestrze Wyborców. Jeśli jesteśmy zameldowani w danym obwodzie na pobyt stały, w rejestrze jesteśmy ujmowani automatycznie.

Druga tura

O tym, czy będzie druga tura wyborów, przekonamy się oczywiście po zakończeniu pierwszej. Taka konieczność wystąpi wtedy, gdy żaden z kandydatów nie uzyska co najmniej 50% ważnych głosów. W takiej sytuacji o fotel prezydenta Gliwic zmierzą się dwaj kandydaci z największą ilością głosów. Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia 2024 roku.
 

Miasto Gliwice
Do rady miasta kandyduje łącznie 229 osób z 9 list. Listy kandydatów na radnych:
1 - KW Prawo i Sprawiedliwość
2 - KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
3 - KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni
4 - KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
5 - KKW Koalicja Obywatelska
17 – KWW Nowy Ratusz
18 - KWW Koalicja dla Gliwic Z. Frankiewicza
19 – KWW Dialog
20 – KWW Ruch Obrony Polski

Numery na listach kandydatów na prezydenta:
1. Łukasz Chmielewski
2. Marcin Glowienka
3. Kajetan Gornig
4, Katarzyna Kuczyńska-Budka
5. Mariusz Śpiewok
 

Pyskowice – wybory burmistrza:
1. Mariusz Kasperczyk
2. Adam Wójcik

Knurów – wybory prezydenta:
1. Maciej Kandzior
2. Wojciech Kołodziej
3. Bogdan Leśniowski
4. Tomasz Rzepa

Gierałtowice – wybory wójta:
1. Izabela Buchała
2. Tomasz Kowol
3. Piotr Szołtysek
4. Leszek Żogała

Pilchowice – wybory wójta:
1. Maciej Gogulla

Rudziniec – wybory wójta:
1. Krzysztof Obrzut
2. Łukasz Pierończyk

Sośnicowice – wybory burmistrza:
1. Józef Kruczek
2. Bernard Wilczek

Toszek – wybory burmistrza:
1. Grzegorz Kupczyk
2. Ewa Milewska

Wielowieś – wybory wójta:
1. Aleksander Latoska
2. Kazimierz Pławszewski
 

wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • fela 2024-04-07 22:48:02

    Czy wszyscy mieli przy pani Budce serduszko na karcie do głosowania??? Wiem, że to logo partii, ale pozostałe partie też mają swoje loga a jednak na karcie do głosowania ich nie było. Nie wiem co na to prawo ale na logikę to nie powinno tego być. Dziwnie to wyglądało, tak jakby sugestia na kogo głosować.

    • asd 2024-04-08 22:07:28

      Prawo jest takie, że każda partia może zgłosić swoje logo w wyborach, ale tylko jedna z tego skorzystała. Widać inne prawa nie znają (nawet te, które mają je w nazwie).