W Gliwicach mamy sąd rejonowy, okręgowy i administracyjny – być może w jednym z nich pracują sędziowie, którzy, zdaniem naszych czytelników, wyróżnili się w sposób szczególny na rzecz obywateli i zasługują na miano Obywatelskiego Sędziego Roku. Jeśli tak, zachęcamy, by zgłosić taką osobę w plebiscycie, drogą mailową: plebiscyt@courtwatch.pl Jest na to czas do końca sierpnia. Każdą nominację należy uzasadnić.
                              
Fundacja przyznaje nagrodę tym sędziom, których działania wykraczają poza orzecznictwo. Nagradza więc aktywności podejmowane poza salą rozpraw, zmniejszające dystans między sądami a społeczeństwem. Szczególna uwaga poświęcana jest pracy u podstaw na poziomie lokalnym.

- W mediach często słyszymy doniesienia o sędziach, którzy dopuścili się różnego rodzaju występków. Rzadziej pokazuje się tych, którzy świecą przykładem. Court Watch Polska chce nagłaśniać te pozytywne wzorce – mówi Bartosz Pilitowski z fundacji. - Wierzymy, że docenianie pracy wyróżniających się sędziów zwiększy wrażliwość i otwartość na potrzeby obywateli w całym środowisku sędziowskim.

W tym roku po raz pierwszy można zgłaszać przedstawicieli innych zawodów związanych z wymiarem sprawiedliwości oraz pracowników sądów. I tu nagroda będzie przyznana za działania wykraczające poza zwykłe obowiązki służbowe, budujące zaufanie Polaków do wymiaru sprawiedliwości lub czyniące go bardziej przyjaznym dla obywateli.

Dla przykładu. W latach poprzednich statuetki otrzymali: sędzia Bartosz Łopalewski z Sądu Rejonowego w Nowym Sączu – za działania edukacyjne w lokalnym środowisku, jak Dni Otwarte Sądu, Dni Edukacji Prawnej, Dyskusyjny Klub Filmowy, skierowane do młodzieży i przedsiębiorców; sędzia Katarzyna Kościów-Kowalczyk z SR w Jaworze – za zorganizowanie wyjątkowych na skalę kraju obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości oraz podnoszenie jakości sądownictwa rodzinnego; prezes i sędzia SR Katowice-Zachód Jarosław Gwizdak - aby sprawdzić stopień dostosowania swojego sądu do potrzeb osób niepełnosprawnych, sam usiadł na wózek inwalidzki, czym skutecznie zachęcił władze miasta do zajęcia się tym problemem.

Fundacja Court Watch Polska to organizacja wspierająca pozytywne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Jej celem jest, aby w polskich sądach każdy był szanowany i wyszedł z poczuciem sprawiedliwości. Co roku setki wolontariuszy fundacji obserwują pracę sędziów. Jej program Obywatelski Monitoring Sądów jest największy na świecie, a organizacje międzynarodowe promują doświadczenia fundacji w innych krajach.

(sława)


wstecz

Komentarze (0) Skomentuj