Turystom, którzy odwiedzają Gliwice, pomocą w poznaniu miasta służy Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieszczące się w budynku Kina Amok – Scena Bajka (ul. Dolnych Wałów 3). Centrum zlokalizowane na styku starówki i Śródmieścia – blisko ważnych atrakcji turystycznych.
Czasy średniowiecza pamiętają: mury obronne, zabytkowy układ ulic Starego Miasta wraz z rynkiem, kościół pw. Wszystkich Świętych z wieżą widokową oraz Zamek Piastowski – oddział gliwickiego muzeum. Tuż obok Centrum Informacji rozpoczyna się część miasta powstała w XIX i na początku XX w. Naprzeciw stoi odnowiony neogotycki budynek dawnej poczty głównej, w pobliżu Willa Oscara Caro – siedziba Muzeum w Gliwicach, trochę dalej w parku Chopina Palmiarnia z egzotyczną florą i fauną, obok przebiega reprezentacyjny trakt miasta – ulica Zwycięstwa.

Wszystkie wymienione  atrakcje turystyczne, a także wiele innych można zwiedzić  korzystając z audioprzewodników wypożyczanych bezpłatnie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Audioprzewodniki mają wbudowany nadajnik gps, który prowadzi użytkownika i sprawia, że informacje można usłyszeć dokładnie w miejscu, gdzie znajduje się zabytek. Na wyświetlaczu urządzenia pokazuje się również zdjęcie danego obiektu.  

- Przygotowaliśmy dwie trasy spacerowe: po Starym Mieście i po śródmieściu, w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Ułatwieniem dla rodzin, które zwiedzają Gliwice  ze swoimi pociechami, są wersje tras spacerowych opracowane specjalnie dla dzieci w wieku 9-12 lat – mówi Magdalena Baraniecka z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.
 
I dodaje, że pracownicy centrum dokładają wszelkich starań, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania na miejscu, przez telefon oraz drogą elektroniczną. Lokalne i regionalne atrakcje turystyczne, szlaki turystyczne, noclegi, lokale gastronomiczne oraz połączenia komunikacyjne nie mają tajemnic dla informatorów. Turyści mogą w obiekcie skorzystać ze stanowiska komputerowego z bezpłatnym dostępem do internetu oraz z całodobowego infokiosku.  

Ponadto w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej turyści mogą uzyskać bezpłatne mapki oraz ulotki prezentujące warte obejrzenia miejsca i obiekty w Gliwicach oraz w regionie. Mieszkańcy Gliwic chętnie sięgają po lokalne, regionalne i ogólnopolskie informatory oraz czasopisma kulturalne. W centrum można również nabyć przewodniki, publikacje dotyczące historii miasta, mapy, widokówki oraz pamiątki, a także bilety na wydarzenia kulturalne. 

Dużym zainteresowaniem turystów cieszy się „Przewodnik po Gliwicach” wydany przez Muzeum w Gliwicach we współpracy z wydawnictwem Bezdroża. Bedeker jest przydatny także dla mieszkańców, którzy mogą poznać bliżej historię miejsc i obiektów mijanych na co dzień. Jest to publikacja przedstawiająca najciekawsze znane i nieznane miejsca. Opowieść o historii i zabytkach przeplata się w przewodniku z aktualnymi informacjami o ofercie spędzania wolnego czasu, o jego infrastrukturze sportowej, instytucjach kultury, cyklicznych imprezach, czy miejscach przyjaznych dzieciom.

Warto dodać, że w północnej części miasta znajduje się również Centrum Informacji Turystycznej. Mieści się ono na terenie radiostacji, tuż obok drewnianej wieży, w budynku nadajnika, w którym funkcjonuje oddział Muzeum w Gliwicach. 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj