Miłośnicy gier karcianych spotkali się 12 października w Klubie Sportowym „Sokół” w Łanach Wielkich (gmina Sośnicowice) na XVI Turnieju Skata Sportowego o Puchar Starosty Gliwickiego. Przy stolikach zasiadło 
65 graczy ze wszystkich gmin powiatu.
– Turniej przed laty zainicjował pierwszy starosta gliwicki, nieżyjący już Zbigniew Pańczyk, a tradycję kontynuował mój poprzednik, Michał Nieszporek – mówi obecny starosta, Waldemar Dombek. – Pomysłodawcą i „duszą” jest Winfryd Ficoń, były radny powiatowy, znany z kultywowania regionalizmu i śląskości. Co roku spotykamy się w innej gminie, tym razem w Sośnicowicach. Skat to bardzo popularna gra, niestety, wśród zawodników jest coraz mniej młodzieży. Warto pielęgnować tradycje jej uprawiania na naszym terenie. 

Wśród uczestników turnieju był Michał Szczecina, utytułowany zawodnik LKS-u „Jedność 32” Przyszowice. Ma na swym koncie indywidualne wicemistrzostwo Polski, drużynowe wicemistrzostwo Polski, wicemistrzostwo Europy w 2017 r. i dwukrotnie drużynowe wicemistrzostwo świata – w 2008 i 2010 r. Reprezentował też Polskę na 21. Otwartych Mistrzostwach Europy w Skacie, rozegranych pod koniec października na statku Costa Pacifica.

– W skata grał mój dziadek – wspomina. – Ja zacząłem, gdy miałem 23 lata, a nauczyłem się w 1992 roku, podczas strajku w kopalni. Od tej pory regularnie startuję, w tygodniu gram w sekcyjnych turniejach w Knurowie i Przyszowicach, ale występuję też w lidze, Grand Prix Polski, na mistrzostwach Europy i świata. Skat nie jest dla mnie trudny, ale muszę regularnie trenować.

XVI Turniej Skata Sportowego o Puchar Starosty Gliwickiego w kategorii indywidualnej wygrał Zbigniew Jeżowski z Rudzińca, drugi był Manfred Macioszek z Wielowsi, a trzeci Krzysztof Pilny z Gierałtowic. Najlepszą drużyną – reprezentacja Rudzińca, która wyprzedziła graczy z Gierałtowic oraz Wielowsi.

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj