Przygotowaliśmy kilka ciekawostek związanych z nadchodzącymi świętami. Dlaczego na Wielkanoc jemy mazurki? Co robiono z palmą wielkanocną? Sprawdźcie!

• Po poświęceniu wielkanocnych palm zdarzało się, że połykano kulkę bazi z palmowej gałązki. Wierzono, że będzie to gwarancją zdrowia. 

Mazurek to nagroda po trwającym czterdzieści dni poście poprzedzającym święta wielkanocne. Pieczony najczęściej na kruchym cieście i bogato zdobione: kajmakiem, bakaliami, orzechami czy czekoladą mazurek przybył do Polski z azjatyckiej części Turcji.

Tradycyjnym wypiekiem wielkanocnym jest również babka. Podobnie jak mazurek, ciasto „przywędrowało” do naszego kraju ze wschodu, a dokładniej z rejonów Litwy i Białorusi. Charakterystyczny kształt wypieku nawiązywał do spódnic noszonych przez kobiety w święta.

W Polsce Poniedziałek Wielkanocny nazywany jest lanym poniedziałkiem. Potoczna nazwa to także śmigus-dyngus, która nawiązuje do dwóch starych, oddzielnych obyczajów. Śmigus polegał na smaganiu palemkami lub wierzbowymi gałązkami po nogach. Dyngus –na oblewaniu wodą osób, które nie podarowały komuś kolorowej pisanki. Z czasem obydwie tradycje połączono w jedną.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj