Autorski projekt badawczy Gliwickiego Centrum Rehabilitacji X-REHAB.  
Coraz wyraźniej widać, że są osoby, które pokonały COVID-19, ale nie powróciły do zdrowia, a pojawiające się powikłania - utrzymujące się osłabienie, duszności, zaburzenia pamięci, brak koncentracji, problemy z koordynacja ruchową - mogą trwać wiele miesięcy, uniemożliwiając normalne życie. 

Dobrze przygotowany program terapeutyczny 

W Gliwickim Centrum Rehabilitacji X-REHAB opracowano program terapeutyczny ukierunkowany właśnie na takie dolegliwości, a jego dość istotnymi elementami są  dokładana ocena i zindywidualizowany, progresywny plan leczenia, koncentrujący  się na funkcji niepełnosprawności i powrocie do uczestnictwa w życiu społecznym i przywracający dobrą jakość życia. - Jako jedna z pierwszych placówek w regionie podjęliśmy się ambulatoryjnej rehabilitacji osób z powikłaniami po COVID-19. I nie jest to działanie intuicyjne, posiłkujemy się się bowiem specjalistycznym sprzętem zarówno do rehabilitacji, jak i diagnostyki, pozwalającej na obiektywną ocenę stanu pacjenta przystępującego do leczenia, a później monitorowania postępów terapii. Przed przygotowaniem programu terapeutycznego konsultowaliśmy się z wiodącymi ośrodkami stacjonarnymi, które już terapię wprowadziły, wzięliśmy pod uwagę zalecenia Krajowej Izby Fizjoterapii w sprawie rehabilitacji COVID-19 i możemy stwierdzić, że jesteśmy dobrze do niej przygotowani- mówi dr Alicja Kasprzak, fizjoterapeutka z X-REHAB.

Wzmocnić mięśnie oddechowe  i koordynację 

W ramach pakietu rehabilitacyjnego prowadzone są badania diagnostyczne na specjalistycznym sprzęcie (między innymi na spirometrze). Pomagają w obiektywny sposób ocenić stan pacjenta i zaproponować najlepszą dla niego linię postępowania terapeutycznego. Co się bada? Parametry: VO2max, HRmax, strefy przemian tlenowo - beztlenowych, kognitywno-motorycznych, siły oraz wytrzymałości mięśniowej. 
-  Pacjentom, którzy przebyli COVID-19, proponujemy program rehabilitacji wzmacniający mięśnie oddechowe, poprawiający ogólną wydolność, zawierający elementy pracy nad funkcjami poznawczymi, koordynacją czy szybkością reakcji tak,by osoba po chorobie mogła wrócić do swych zawodowych czy społecznych obowiązków -mówi dr Kasprzak. Pacjenci podczas rehabilitacji są stale monitorowani aby zaplanowany proces usprawniania był jak najbardziej efektywny i bezpieczny.

Nauka radzenia sobie z dusznością 

Rehabilitacja w X-REHAB polega na nauce efektywnego kaszlu i radzeniem sobie z dusznością, poprawie objętości wydechowej i wdechowej oraz stymulacji prawidłowych torów oddychania, poprawie równowagi i tolerancji na wysiłek oraz zwiększeniu wytrzymałości, wydolności,  a także poprawie stabilizacji stawów i nauce prawidłowej postawy ciała. 

Kilkumiesięczne doświadczenie w prowadzeniu rehabilitacji osób, które po przechorowaniu COVID-19 zmagają się z powikłaniami pozwala wyciągnąć wnioski, że stosowany program terapeutyczny przynosi efekty. - Oceniliśmy grupę ozdrowieńców, którzy po przechorowaniu wciąż zmagali się z chronicznym  zmęczeniem, dusznościami, objawami neurologicznymi, w tym zaburzeniami świadomości, bólami i zawrotami głowy, objawami ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Spośród grupy pacjentów, którzy przebywali na oddziale intensywnej terapii,  u wielu pojawiły się dotąd nie występujące problemy z poruszaniem,  dbaniem o siebie lub zwykłymi czynnościami,  część czuła chroniczne zmęczenie, prawie wszyscy skarżyli  się na pogorszenie jakości życia – wylicza dr Kasprzak, fizjoterapeutka z X-REHAB.
  
Przed rozpoczęciem terapii i po jej zakończeniu uczestników poddano kilku badaniom:  wydolnościowemu za pomocą ergospirometrii z wykorzystaniem bieżni, spirometrycznemu, badaniu równowagi z wykorzystaniem platformy stabilometrycznej oraz dynamograficznej, siły oraz wytrzymałości za pomocą fotela izokinetycznego (badanie siły oraz wytrzymałości zginaczy oraz prostowników stawu kolanowego) oraz ocenie duszności w skali MRC. 
Niektórzy pacjenci, widząc postępy prowadzonej rehabilitacji przedłużyli terapię o kolejne 3 tygodnie. 

Turnus trwa 3 tygodnie. Rehabilitacja odbywa się trzy razy w tygodniu w Centrum Rehabilitacji X-Rehab pod okiem specjalistów. W pozostałe dni tygodnia pacjent sam  wykonuje zaplanowane ćwiczenia w domu. 

Po terapii zauważono wyraźną poprawę wydolności pacjentów.  Szczególnie  w wydolności oddechowej: tak zwany puls tlenowy (VO2/HR), wskaźnik który jest miarą sprawności metabolicznej mięśnia sercowego,  poprawił się w badanej grupie prawie o 15 proc. O 4 procent zwiększyła się u badanych pacjentów objętość powietrza przepływającego przez płuca w ciągu jednej minuty. Wydatnie też zmniejszyło się u nich odczucie duszności. 


Więcej o programie przeczytasz na:  https://x-rehab.pl/rehabilitacja-ozdrowiencow-po-covid19/


Rehabilitacja powikłań po przebytym COVID-19 • 
Zbadaj wydolność swoich płuc • Spirometr • Ergospirometr
ul. Szparagowa 19,  44-141 Gliwice
+48 694 483 101, 32 33 891 09-10, rejestracja@x-rehab.pl

Materiał partnera



wstecz

Komentarze (0) Skomentuj