„Przyjazna energia w Powiecie Gliwickim” – tak nazywa się klaster energii utworzony na mocy porozumienia podpisanego w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. Celem inicjatywy jest rozwój czystej energii oraz wytwórczości prosumenckiej. 
W porozumieniu uczestniczą Powiat Gliwicki, wszystkie tworzące go gminy (Gierałtowice, Knurów, Pilchowice, Pyskowice, Rudziniec, Sośnicowice, Toszek i Wielowieś) oraz pięć firm energetycznych (z Łanów Wielkich, Wilczy, Nieborowic i Gliwic). 

W podpisaniu aktu uczestniczyli m.in. Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski oraz Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Powołanie klastra jest ważnym dniem dla ochrony przyrody – podkreślił prezes Pilot. – W ten sposób podjęta została realna walka z niską emisją. Każdy z sygnatariuszy porozumienia ma doświadczenie w tym względzie, teraz te siły zostaną połączone. Trzymam kciuki!

Wojewoda podkreślał korzyści ekologiczne i społeczne przedsięwzięcia. - Ma ono również walor solidarności. Samorządy i firmy wspólnie podjęły działania, mając na uwadze dobro obywateli. Zapewniam, że klaster może liczyć na wsparcie ze strony rządu – mówił.

Klaster jest pionierskim przedsięwzięciem w kraju. W województwie śląskim to druga taka inicjatywa. Wśród partnerów znajdziemy podmioty gospodarcze z całej Polski (wytwórców i dystrybutorów energii), samorządy, jednostki naukowe (Politechnika Śląska, AGH, GIG), firmy  działające na rzecz energetyki odnawialnej.

Głównym celem projektu jest połączenie sił na rzecz likwidacji niskiej emisji, ograniczenia kosztów energii poprzez wzrost wykorzystania OZE oraz poprawy warunków życia mieszkańców z  terenu powiatu gliwickiego. W szczególności klaster stwarza sobie za zadanie stworzenie i rozwój możliwości magazynowania energii ze źródeł odnawialnych i przekazywania jej odbiorcom, do  których należą instytucje użyteczności publicznej, mieszkańcy i firmy. 

Przedsięwzięcie ma charakter pilotażowy. Powiat gliwicki został wybrany jako jedna z czterech jednostek samorządu terytorialnego w całym kraju. Poza nim są to Ostrów Wielkopolski, Oława i powiat oławski.

Warto podkreślić, że uczestnictwo w certyfikowany klastrze zapewnia dostęp do wsparcia państwa i Unii Europejskiej na rozwój OZE. Do form pomocy należą m.in. zwolnienia z opłat przesyłowych, dodatkowe dotacje w wysokości od 20 do 50 mln zł, taryfa antysmogowa, udział w programach dofinansowanych przez UE nawet po zakończeniu okresu programowania 2017-2020, dopłaty do realizacji powiatowych i gminnych programów ograniczenia niskiej emisji, ochrony środowiska oraz powietrza.

- Klaster energetyczny dla powiatu gliwickiego to ogromna szansa na rozwój alternatywnych źródeł energii – informuje Włodzimierz Gwiżdż, wiceprzewodniczący rady powiatu. – Podmiot, który usprawni gospodarowanie energią elektryczną na naszym terenie, stwarza realną szansę na poprawę efektywności energetycznej pojedynczych obiektów. Należą do nich szkoły, przychodnie zdrowia, budynki spółdzielni mieszkaniowych, we własności sołectw i przedsiębiorstw lokalnych. Może się to przyczynić do ograniczenia kosztów energetycznych, które istotnie ważą w wydatkach na ich działalność.
Klaster umożliwia też współpracę w programie prosumenckim dużych firm, w tym zakładów energetycznych. Projekt zapewnia możliwość pozyskania środków na te cele z Ministerstwa Energii, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy unijnych.

Liderem przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii. Powołana w 2016 roku, działa na rzecz bezpieczeństwa energetycznego kraju, poszanowania środowiska oraz rozwoju gospodarczego. 

(źródło: Serwis Informacyjny Powiatu Gliwickiego)
 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj