Pierwszy krok wymusiła pandemia: w 2020 roku miasto wprowadziło nową organizację ruchu, umożliwiającą przedsiębiorcom z branży gastronomicznej wystawianie ogródków na uliczkach Starówki
Plebańska została wyłączona z ruchu samochodowego na odcinku od ul. Średniej do pl. Wszystkich Świętych, ciąg ulic Raciborskiej i Krupniczej stał się niedostępny dla zmotoryzowanych od przecięcia Raciborskiej ze Średnią do przecięcia Krupniczej z Kaczyniec, a ul. Średnia zamieniła się w drogę jednokierunkową (ruch poprowadzono od ul. Grodowej do pl. Inwalidów Wojennych).

Zmiany nie obowiązywały mieszkańców Starówki, dostawców oraz służb miejskich. Mieszkającym na Starówce zapewniono dojazd do posesji, dostawcom towarów – konieczny dowóz w wyznaczonym czasie (z postojem do 15 minut), a służbom miejskim – możliwość zatrzymywania się w razie konieczności pojazdów uprzywilejowanych.

W tym roku czekają nas kolejne zamknięcia i ograniczenia. - Ta kwestia jest w tej chwili procedowana. ZDM pozostaje w stałym kontakcie z Radą Dzielnicy Śródmieście, z którą prowadzi konsultacje. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zamknięcie kolejnych uliczek Starówki, byłoby możliwe w drugiej połowie 2021 r. - mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic.

Rada Dzielnicy Śródmieście zna wstępny projekt i ma w planach kilka spotkań. Pierwsze już się odbyło. - Uczestniczyli w nim przedstawicie ZDM i straży miejskiej, a my, na bieżąco, zgłaszaliśmy swoje uwagi. Między innymi o konieczność lepszego oznaczenia skrzyżowań w obrębie Starego Miasta – tłumaczy Małgorzata Konior, przewodnicząca zarządu dzielnicy Śródmieście.

Propozycję zmian rada zaopiniuje dopiero po przeanalizowaniu dostarczonych przez ZDM materiałów oraz po zbieraniu opinii mieszkańców Starówki.

Proponowane zmiany w organizacji ruchu na Starówce w 2021 r.:
Ul. Szkolna – zamknięcie,
Ul. Krótka – zamknięcie,
Ul. Średnia – zamknięcie od ul. Kaczyniec do pl. Inwalidów Wojennych,
Ul. Plebańska – zamknięcie od Rynku do ul. Średniej,
Ul. Bankowa – zamknięcie od ul. Kaczyniec do Rynku,
Ul. Bytomska – zamknięcie od Rynku do ul. Tkackiej,
Ul. Matejki – zamknięcie od Rynku do ul. Tkackiej,
Ul. Zwycięstwa – zamknięcie od Pl. Inwalidów Wojennych do Rynku.

ml

wstecz

Komentarze (3) Skomentuj

  • Cierp 2021-05-29 06:47:38
    Likwidacja postoju taksówek na Zwycięstwa przed Rynkiem?
  • Engelbert 2021-05-29 13:25:04
    Mapka! Mapkę poproszę z zaznaczonymi na czerwono zamknięty mi uliczkami oraz strzałkami na jednokierunkowych. Wysilcie się trochę!!!
  • Gliwiczanin 2021-06-07 09:56:44
    Bardzo dobry pomysł!