To na razie jedyna placówka na Śląsku, gdzie wykonuje się takie testy nieodpłatnie, na życzenie rodziców.
Inicjatorem badań był personel oddziału noworodków oraz  położnictwa.

W znakomitej większości przypadków pierwsze objawy SMA pojawiają się w wieku powyżej 1 miesiąca życia. Od tego momentu choroba postępuje: chory jest coraz słabszy, traci funkcję mięśniową, czasem nieodwracalnie. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia, zatrzymującego postęp choroby i pozwalającego na poprawę.

Badania naukowe wykazały, że dostępne terapie są w stanie całkowicie zapobiec SMA  pod warunkiem, że zastosuje się je przed pojawieniem się pierwszych objawów.
Dlatego coraz więcej państw decyduje się na dodanie rdzeniowego zaniku mięśni do listy chorób, w kierunku których bada się wszystkie noworodki, tzn. do wykazu chorób wykrywanych w powszechnych badaniach przesiewowych u noworodków. Krew każdego noworodka testuje się nie tylko na  te, wykrywane tradycyjnymi metodami biochemicznymi ( mukowiscydoza lub fenyloketonuria), ale również badanie genetyczne w kierunku SMA.

W lutym 2021 roku, na wniosek Ministerstwa Zdrowia, polski program powszechnych badań przesiewowych u noworodków został poszerzony właśnie o badanie w kierunku SMA. Zgodnie z obecnie dostępnym harmonogramem badania przesiewowe noworodków na terenie województwa śląskiego zostaną wprowadzone dopiero we wrześniu 2022r.

- Mając na uwadze coraz większą liczbę występowania tego schorzenia wśród noworodków w Polsce oraz kierując się dobrem dziecka  i rodziców Szpital w Knurowie postanowił wprowadzić badania przesiewowe już od lipca 2021r. Jest bezpłatne, dobrowolne i dostępne dla każdego noworodka urodzonego w naszym szpitalu, którego rodzice zdecydują się na wykonanie przesiewu. Warunkiem jest podpisanie i wypełnienie zgody na badanie – mówi Michał Ekkert, prezes  knurowskiego szpitala. 

Badanie wykonuje się poprzez pobranie odpowiedniej ilości krwi z pięty dziecka, tak samo jak do badań w kierunku fenyloketonurii i mucowiscydozy. Czas oczekiwania na wynik wynosi około 3 tygodni. Pacjentki mają możliwość podejrzenia wyników w systemie udostępnionym przez laboratorium  gdzie wykonywane  są badania.

Liczba: 

90 

Tyle testów przeprowadzono od lipca w knurowskim szpitalu. U  żadnego z badanych dzieci nie stwierdzono SMA.  

Ramka 

Według danych Fundacji SMA, która od lat mówi o konieczności wprowadzenia przesiewu noworodków w kierunku SMA, rocznie chorobę rozpoznaje się u ok. 50 dzieci – średnio w naszym kraju rodzi się jedno dziecko z SMA na tydzień. U ok. 35 z nich będzie to postać o ostrym przebiegu, rozpoczynająca się w niemowlęctwie.

wstecz

Komentarze (1) Skomentuj

  • SUSAN BENSON 2021-10-05 08:21:30
    Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas przez e-mail: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam prośbę o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci/brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.