Niewielkie Pyskowice mogą być wzorem dla innych. Powstanie tu sieć dróg, które pozwolą rowerzystom bezpiecznie poruszać się po mieście. 
Koncepcja, jeszcze świeża, przewiduje, że w najbliższych latach utworzonych zostanie 12,5 km dróg rowerowych. W pierwszym etapie budowy połączenia pojawią się w centrum.

W Pyskowicach nie brakuje ani pasjonatów dwóch kółek, ani atrakcji turystycznych. Położone wśród pól, lasów i jezior miasteczko, z leniwym ruchem ulicznym, mogłoby być rajem dla rowerzystów. Brakuje jednak dróg, którymi wygodnie, a przede wszystkim - bezpiecznie, można dojechać na miejsce. To wkrótce się zmieni, choć przede wszystkim pod kątem komunikacji w granicach miasta, a tylko w małym stopniu – wycieczek rowerowych w lasy i nad wodę. 

- Koncepcja opiera się na założeniu, że rower jest równoprawnym z samochodem czy autobusem środkiem komunikacji miejskiej. Eksperci z bytomskiej firmy Kanad przewidzieli stworzenie spójnego, zintegrowanego z innymi środkami transportu, układu połączeń rowerowych. Zasadniczym celem projektu jest bowiem ograniczenie emisji spalin poprzez zmniejszenie ilości samochodów na naszych ulicach na rzecz pojazdów, które nie zanieczyszczają środowiska – podkreśla założenia planów Agnieszka Kazubek, rzecznik prasowy UM Pyskowice.

Sieć powstanie w oparciu o istniejący układ drogowy. Tam, gdzie to możliwe, zostaną wydzielone pasy dla rowerów, a gdzie będzie potrzeba, jezdnie zostaną poszerzone. Część odcinków posiadać będzie rolę mieszaną – drogi i dla rowerów, i pieszych. Promienisty układ połączeń, które zbiegną się w obwodnicy rynku, pozwoli dojechać bezpiecznie jednośladem z najdalszego krańca miasta do centrum. Główne osie sieci wyznaczą drogi na kierunku Gliwice – Wielowieś oraz Toszek – Tarnowskie Góry.

Pomyślano również o stworzeniu miejsc odpoczynku dla rowerzystów (wiaty przystankowe) oraz połączeniu sieci z funkcjonującymi już w rejonie miasta szlakami turystyki rowerowej. 

Rzeczą nie do przecenienia, ze względu na wygodę użytkowników i proekologiczne cele przedsięwzięcia, będzie zintegrowanie komunikacji rowerowej z innymi środkami transportu miejskiego. W ramach projektu na terenie miasta docelowo powstaną trzy centra przesiadkowe. 

Węzeł dla autobusowych relacji miejskich, regionalnych i międzynarodowych zajmie miejsce obecnego dworca autobusowego przy ul. Wyszyńskiego, a podobnie wyposażone, lecz tylko dla linii lokalnych, pojawią się przy dworcu kolejowym w starej części miasta oraz przy byłej stacji Pyskowice Miasto. Obok nowoczesnych wiat dla podróżnych i toalet bezobsługowych węzły zostaną wyposażone w stojaki na rowery i samoobsługową stację serwisową.  

- Rowerzysta udający się w dalszą trasę dojedzie do dworca, tutaj zostawi rower i może kontynuować podróż autobusem. Połączenia rower – autobus będą tak zorganizowane, by wyeliminować potrzebę używania samochodu, nawet na dłuższych odcinkach, na przykład w drodze do pracy poza Pyskowicami – wyjaśnia Kazubek.

Na całość przedsięwzięcia, obejmującego budowę dróg oraz trzech centrów przesiadkowych, potrzeba około 12,5 mln zł. Miasta nie stać jednorazowo na taki wydatek. Budowę zaplanowano więc „po kawałku”. W pierwszej kolejności powstanie zasadnicza część, obejmująca centrum (osie ulic Kazimierza Wielkiego – Szopena – Nowa, ulica Wieczorka, Dworcowa – plac Piłsudskiego – Strzelców Bytomskich – Osiedlowa), ring wokół rynku (Poniatowskiego – Bończyka – Górnicza) oraz węzły przesiadkowe.

Rowerzyści na razie muszą jeszcze studzić emocje. Realizacja pierwszego z etapów rozpocznie się nie wcześniej niż za dwa lata. Na przełom 2017/2018 zaplanowano konkurs w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Śląska. W pieniądzach z puli na wspieranie alternatywnego, niskoemisyjnego transportu miejskiego władze miasta upatrują szansy dla projektu. Przybliżone wyliczenia mówią, że na pierwszą z części sieci wystarczy 4,5 mln zł, z czego miasto gotowe jest wyłożyć 1,5 mln.
Szacunki będzie można zweryfikować, gdy powstanie studium wykonalności i dokumentacja projektowa. Miasto chce zdążyć z przetargiem w tej sprawie jeszcze przed końcem roku.   

(pik)
wstecz

Komentarze (8) Skomentuj

 • gliwiczanin 2016-10-14 16:56:01
  W Gliwicach Frankiewicz odmowil wprowadzenie w centrum bezpiecznej organizacji ruchu rowerowego.
  • mamur 2016-10-14 17:04:50
   Bo Gliwice to miasto zacofane pod 24 letnimi rzadami Frankiewicza.
 • gliwiczanin 2016-10-14 16:57:52
  MIasto Gliwice dostalo w 2013 r kilka mln zl z UE w ramach programu na rozbudowe sciezek rowerowych w Gliwicach. Gdzie podzialy sie te pieniadze? Bo sciezek nie ma.
 • mieszkanka 2016-10-14 17:00:21
  Gliwice, to miasto wymarle pod rzadami Frankiewicza. https://www.youtube.com/watch?v=mNQvi1MremQ
 • lokatorzy 2016-10-14 18:11:04
  W Warszawie wyrzucano ludzi na bruk podczas dziekiej reprywatyzacji. To samo dzialo sie w Gliwicach. ZyF m.in. wyrzucil inwalide z jego mieszkania w pieknej zabytkowej kamienicy na Dworcowej zeby sobie DTS w zabytkowym srodmiesciu zbudowac. Potem te kamienice zburzyl. Jak zona tego inwalidy przyszla do ZyF-a blagac o pomoc w tej sprawie, to ja wyrzucil i powiedzial, ze ona przyszla mu nerwy szarpac!
 • Tarek 2016-11-06 23:54:45
  Znakomicie, bo kupiłem sobie w media expert rower posezonowo na wiosnę więc liczę ze latem już bedzie wsyztsko gotowe.
  • Seri 2016-11-07 01:15:33
   Ja kupię może bliżej wiosny i pewnie też z marketu, bo dobre sa te rowery a nie bulisz za nalepkę.
 • Piotr z Pyskowic 2017-06-30 15:18:09
  Właśnie trafiłem na ten "zabawny" artykół. Plany może były świetne ale realizacja jak to już bywa. Jest połowa roku 2017, lato i człowiek by pojeżdził na rowerze. Tylko gdzie w Pyskowicach. A no nigdzie. Tras raczej ubywa z roku na rok niż czegokolwiek przybywa. Lepiej chyba było już w latach 90. Trasy wylotowe z Pyskowic w kierunku Pławniowic, Toszka, Wielowsi trzeba się mierzyć z ciężarówkami i samochodami prującymi do centrów przeładunkowych, w kierunku A4, czy do i z marketów. Pobocze pozapadane albo tak nierówne ze trzeba uważać na zęby. Chwila spokoju jak ktoś się przebije do Paczynki, Taciszowa, czy samych Pławniowic. Na Czechowice to w zasadzie jazda po przelotówce wraz z autami bez pobocza. Z dzieckiem ryzyko. W samym miescie ani jednej trasy, no nie licząc przjazdu przez park. Tylko co za frajda jeździć po mieście. Trasy i ścieżki leśne w okolicy pozapuszczane bądź rozjeżdzone przez traktory. Popularna trasa do przysłowiowego "lasku" wzdłuż nasypu po torach to kpina i walka z wertrpami. Sam "lasek" zapuszczony do granic możliwości - nie przebrniesz. Tak więc w Pyskowicach rowerzystom śmierć a tym z dziećmi to już wieczne potępienie.