Szpital w Knurowie głównym ośrodkiem szkoleniowym dla lekarzy i pierwszą placówką w południowej Polsce, w której przeprowadza się operacje przeszczepienia komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej.    
                        
Przeszczep, z powodzeniem, przeprowadzono po raz pierwszy w knurowskim szpitalu w minioną sobotę, 13 stycznia. 

40-letni mężczyzna cierpiał na pourazowe zwyrodnienie stawu kolanowego. Zabieg, jakiemu go poddano, przeprowadzał lekarz ze szpitala wojskowego w Warszawie, znany specjalista chirurgii plastycznej dr Krzysztof Szymański. Innowacyjna operacja polegała na przeszczepieniu własnych komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjenta do uszkodzonego kolana. 

Zabieg był przy okazji szkoleniem dla lekarzy ze szpitali w całym kraju. Przyglądali się i uczyli chirurdzy plastyczni oraz ortopedzi, m.in. z Olsztyna, Poznania, Katowic, Krakowa, Bielska-Białej, Gliwic czy Bierunia. 

- Prawdziwa istota zabiegu to technologia pobierania oraz zagęszczania komórek macierzystych. I nie chodzi tu o pojedyncze komórki, pozyskiwane z osocza po odwirowaniu krwi, ale o ich zagęszczanie i liczby w setkach tysięcy, a nawet milionach, w zależności od pobranego materiału i sposobu zagęszczania – mówi dr n. med. Michał Ekkert, prezes knurowskiego szpitala.

Podczas sobotniego zabiegu wykorzystano więc sprzęt najnowszej generacji, dzięki któremu wysokie lecznicze stężenie komórek macierzystych pozwala na uzyskanie znakomitych efektów po jednorazowym zabiegu. 

- Komórki te są z ogromnym powodzeniem wykorzystywane również  w procesie gojenia się wszelkich ran, co jest niejednokrotnie ogromnym problemem w chirurgii ogólnej. Obecnie nasz szpital, wraz z autorytetami z tego zakresu oraz uczelnią wyższą, przygotowuje duży projekt badawczy w zakresie namnażania komórek macierzystych – dodaje prezes Ekkert.

Prócz operacji kolana w sobotę wykonano również w Knurowie pokazową operację liposukcji z transferem tkanki tłuszczowej do piersi pacjentki. 

Podobne zabiegi tą metodą, z  wykorzystaniem komórek macierzystych o wysokim stężeniu, wykonuje się już w Gdańsku. Dołączył do niego Knurów. W znajdującym się w powiecie gliwickim szpitalu nie tylko leczy się teraz wiele schorzeń poprzez podawanie komórek macierzystych. Knurowska placówka stała się przede wszystkim głównym ośrodkiem szkoleniowym dla lekarzy. 

(sława)


Szpital w Knurowie zaprasza do współpracy lekarzy ortopedów, medycyny sportowej oraz zajmujących się medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Szkolenia mogą być współfinansowane ze środków unijnych w ramach Bazy Usług Rozwojowych. Wszelkich informacji dla pacjentów i lekarzy udziela prezes zarządu dr n. med. Michał Ekkert.

 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj