15 maja 2023 roku otwarta zostanie katowicka siedziba Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Wydarzenie połączone będzie z otwarciem nowoczesnego laboratorium firmy Intel. 

Druga siedziba Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki mieścić się będzie w Katowicach przy ulicy Krasińskiego 13. Będzie tam można studiować na studiach pierwszego stopnia, na kierunku informatyka, oraz na studiach drugiego stopnia, na kierunku mikroinformatyka systemów cyfrowych. W uroczystości inauguracji udział weźmie m.in. rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, menadżer generalny firmy Intel w Polsce - Michał Dżoga, Prezydent Miasta Katowice - dr inż. Marcin Krupa oraz dziekan Wydziału AEiI, prof. Dariusz Kania.

– Cieszę się, że udało się otworzyć, pod patronatem firmy Intel, nowatorskie studia II stopnia Mikroinformatyka Systemów Cyfrowych. Jestem przekonany, że mogą stać się one cennym elementem transformacji naszego regionu, ukierunkowanym na nowe technologie i rozwój bardzo szeroko rozumianej cyfryzacji. Na razie zaczynamy uczyć studentów zaawansowanych elementów syntezy i weryfikacji systemów cyfrowych. Liczę, że efektem współpracy będą ciekawe projekty, które staną się fundamentem wielu nowatorskich rozwiązań, które ułatwią nasze życie nie tylko na Śląsku, ale na całym świecie – powiedział prof. Dariusz Kania, Dziekan Wydziału AEiI.

Interdyscyplinarny kierunek mikroinformatyka systemów cyfrowych został przygotowany jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. W południowej Polsce swoje siedziby ma coraz więcej firm z obszaru nowych technologii, w tym bezpośrednio powiązanych z obszarem powołanych studiów. Trzeba podkreślić, że w Katowicach i pobliżu, swoje siedziby mają światowi potentaci. Opracowanie programu przedmiotów kierunku wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podmiotów gospodarczych i było bezpośrednio konsultowane z firmą Intel.

Podczas inauguracji nowej siedziby otwarte zostanie także nowoczesne laboratorium syntezy i weryfikacji cyfrowych układów scalonych, realizowanych w postaci układów ASIC oraz implementowanych w programowalnych systemach na chipie i układach FPGA. Wyposażenie laboratorium ufundowała firma Intel. Studenci będą w nim praktycznie poznawać podstawy syntezy, optymalizacji i weryfikacji układów cyfrowych realizowanych w postaci specjalizowanych układów cyfrowych dostosowywanych do potrzeb odbiorcy. Wszystko odbywać się będzie z pomocą firmy Intel, światowego lidera nie tylko mikroprocesorów, ale również specjalizowanych systemów programowalnych.

– Absolwenci kierunku, przygotowani do pracy w laboratorium Intela, z całą pewnością zasilą przedsiębiorstwa wytwarzające wartość intelektualną typu IP Core i firmy implementujące cyfrowe moduły sprzętowe w przetwarzaniu sygnałów i danych, w tym w firmy telekomunikacyjne oraz te z obszaru technologii kosmicznych i satelitarnych – mówił dr hab. inż. Robert Czerwiński, prof. PŚ. Co jednak istotne, charakter studiów pozostaje ogólnoakademicki, a to niezwykle cenią sobie firmy zatrudniające absolwentów Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki – dodaje.

Zarówno laboratorium Intela, jak i nowa siedziba jeszcze bardziej ugruntują pozycję i zwiążą Wydział Automatyki Elektroniki i Informatyki z katowickim kampusem Politechniki Śląskiej.

(mat.pras. Politechnika Śląska)
 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj