W gliwickiej siedzibie firmy APA GROUP podpisano umowę dotyczącą powstania Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy (Silesia IoT Cluster SINOTAIC). To pierwszy w Polsce podmiot o takim charakterze. Politechnika Śląska jest jednym z jego założycieli. Inicjatorami powołania klastra są Województwo Śląskie i firma Smart Secure Networks sp. z o.o., która jest również jego koordynatorem.
Członkami Klastra, oprócz APA GROUP sp. z o.o, Smart Secure Networks sp z o.o oraz Politechniki Śląskiej, są Cyberus Labs sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Fundusz Górnośląski S.A., Revolve Bandała, Grzywa, Kaprusiak spółka jawna, SPIN-US sp. z o.o., Uniwersytet Śląski w Katowicach.


Jednym z głównych zadań Klastra jest rozwijanie trwałej współpracy pomiędzy firmami i instytucjami naukowymi oraz administracją publiczną i organizacjami wsparcia biznesu województwa śląskiego. Zaś celem - tworzenie produktów i rozwiązań dla internetu rzeczy ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa. W ramach Klastra będą realizowane wspólne projekty badawcze i wdrożeniowe oraz efektywny transfer i komercjalizacja ich wyników w ramach działalności biznesowej.


Założyciele Klastra podkreślają, że wprowadzenie do regionalnej gospodarki technologii związanych z szeroko pojmowanym internetem rzeczy jest konieczne do zwiększenia konkurencyjności oraz innowacyjności Śląska, a także utrzymania tempa rozwoju regionu i jego transformacji od przemysłu ciężkiego do gospodarki opartej na najnowszych technologiach – zwłaszcza Internecie Rzeczy. Klaster będzie również odpowiadał za stworzenie na Śląsku centrum wdrożeniowego w zakresie Internetu Rzeczy poprzez integrację rodzimych rozwiązań.


Powołanie klastra zainicjowano podczas Konferencji CyberSEC, która odbyła się ponad miesiąc temu w Katowicach.
wstecz

Komentarze (3) Skomentuj

  • Marian Jabłoński 2019-12-18 16:45:26
    Jezu, znowu klaster. Jakimś przypadkiem słowo to kojarzy mi się z piachem za siatką przy kościele Wsz Świętych i zielonymi beczkami po oleju napędowym.
  • Marta 2019-12-18 22:44:04
    Dlaczego nie podpisano zdjęcia? Kto reprezentował poszczególne instytucje? Czy rzetelność dziennikarska nie wymaga tego? Są tu państwowe instytucje, nie tylko prywatne. Jeśli mnie wzrok nie myli, to widzę wicemarszałka województwa Kałużę - symbol zdrady wyborców w ostatnich wyborach. Słabo wygląda ten patronat ze strony sejmiku śląskiego.
  • ZORY 2019-12-19 06:42:18
    Widze na zdjeciu ta swinie Kaluze-Obrzydliwe !!!.