Dlaczego PO poparła Zygmunta Frankiewicza, który od lat separuje się od tego ugrupowania? Marta Golbik, posłanka PO tłumaczy, że Koalicja Obywatelska powstała, by wspólnie budować trwałe porozumienie i blok, który w samorządach, a potem w wyborach parlamentarnych, będzie stanowił alternatywę dla PiS. 

Władze obu partii obwieściły to na zaimprowizowanej naprędce konferencji przed urzędem miejskim. Wśród partyjnych reprezentantów nie było nikogo z lokalnych  struktur PO. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, przewodniczący gliwickiej Platformy informację o spotkaniu  otrzymał...  już po fakcie. 


- Wyborcy oczekują od nas otwarcia również na inne ugrupowania czy doświadczonych samorządowców. Dla zdecydowanej większości gliwiczan niezrozumiały był długoletni konflikt lokalnych działaczy PO z prezydentem Frankiewiczem, który – przypomnę – był współzałożycielem Platformy. Udało nam się wspólnie z marszałkiem Saługą i posłem Budką odbudować poprawne relacje z Zygmuntem Frankiewiczem. Zbudowaliśmy wspólnie śląską metropolię, będziemy współpracować w wyborach do sejmiku. Jesteśmy razem, bo wymaga tego sytuacja w Polsce i dobro naszych mieszkańców. Mamy podobne spojrzenie na samorząd, chcemy dalszej decentralizacji, zrównoważonego rozwoju i współpracy w przyszłej radzie miasta -  tak Golbik komentuje decyzję.


Poseł Borys Budka  przypomniał, że PO przegrała wybory do senatu tylko dlatego, że opozycja była podzielona. 


- Na błędach należy się uczyć i wyciągać wnioski. Zależy nam, by realnie zmieniać Gliwice. Wybraliśmy ewolucję zamiast permanentnej wojny, która do niczego dobrego nie prowadziła. Liczę, że współpracując w radzie miejskiej, udowodnimy, iż to była dobra decyzja - tłumaczy.    


Ale dla nikogo nie jest tajemnicą, że w lokalnej PO istnieje grupa radnych kontestujących politykę urzędującego prezydenta - gdy więc władze krajowe zarządziły poparcie dla Frankiewicza, sytuacja w Gliwicach jest co najmniej dwuznaczna. Golbik i Budka nie widzą problemu, twierdząc, że teraz czas na "szeroką współpracę w radzie miasta". Posłowie, zapytani, czy poparcie przełoży się na stanowiska w zarządzie miasta dla PO, zgodnie stwierdzili, że nie rozmawiano o personaliach.


Rada śląskiego regionu PO ogłosiła już "jedynki" na listach do sejmiku. Z okręgu nr 1 startuje Renata Caban, szefowa gliwickiej Nowoczesnej, zaś  do rady miasta z pierwszych miejsc w czterech okręgach wystartują:  Zbigniew Wygoda, Dominik Dragon, Ewa Potocka - wszyscy z PO oraz Wojciech Winiarski z Nowoczesnej. 


Małgorzata Lichecka 

 wstecz

Komentarze (20) Skomentuj

 • Realista. 2018-09-05 14:54:19
  Panie prezydencie Frankiewicz: po co panu poparcie skompromitowanych partii PO i Nowoczesnej??? Nie rozumiem pana decyzji... Czy umknęły pana uwadze liczne afery, które towarzyszyły rządom PO przez 8 lat??? Od Amber Gold do podsłuchów rozmów u "Sowy". A słowa MINISTRA FINANSÓW pana Rostowskiego PRZED WYBORAMI o 500+, że pieniędzy nie ma i nie będzie??? Zapomniał pan/ nie widział jak tot. opozycja blokowała prace sejmu: śpiew minister Muchy z mównicy sejmowej, grzebanie w rzeczach posłów PiS, skandaliczne zachowania na pracach podkomisji, rzucanie kartką w posła. Madera, wwożenie ludzi w bagażniku samochodu na teren sejmu, popieranie agresywnie i wulgarnie zachowujących się ludzi na protestach przed sejmem. Panie Frankiewicz jak mam szacunek dla pana osiągnięć, których pan dokonał ze współpracownikami dla Gliwic tak za to poparcie skandalistów i krzykaczy nie otrzyma pan mojego głosu. Przykro mi.
 • pracodawca Frankiewicza 2018-09-05 16:10:44
  Jestem przyzwoity i nie glosuje na Frankiewicza. Nie chce czlowieka, ktory przez 25 lat swoich rzadow zrobil z Gliwic wioche likwidujac m.in. wszystkie tramwaje. Nie chce czlowieka, ktory robi kosztem Gliwic fortune za grosze: http://gliwice.naszemiasto.pl/archiwum/fortuna-za-grosze,895820,art,t,id,tm.html Jego miejsce jest na lawie oskarzonych. Jak myslal w zeszlym roku, ze wejdzie w zycie kadencyjnosc, to przestraszyl sie, ze sila ustawy zostanie usuniety z urzedu i zaczal opowiadac, ze sam odejdzie, bo po po 25 latach gliwiczanie maja go juz dosyc (to jego wlasne slowa).. Gdy okazalo sie, ze ustawy takiej nie bedzie, zmienil zdanie. To czlowiek bez honoru. Dla niego slowo znaczy tyle co splunac.
  • gliwiczanin 2018-09-05 16:24:29
   bardzo mondre oby dwa wpisy tylko co niekturzy gliwiczanie za franiem by wskoczyli do ognia mialem taka przygode cos powiedzialem to pan by mie pobil tak ze wolalem odpuscic dyskusje na temat mosci panujacego
   • rozen 2018-09-05 16:25:55
    Taki jest wlasnie elektorat Frankieiwcza.
    • marcin 2018-09-17 19:30:01
     Żelazny elektorat Frankiewicza to są ludzie głosujący na znane nazwisko albo osoby wyznające filozofię "ten już swoje nagrabił, a nowy będzie kradł od nowa, więc głosuję na starego". Prawda jest taka, że na Frankiewicza głosowało 28 tys. ze 150 tys. uprawnionych wyborców. Ma więc poparcie na poziomie 19%. Cała reszta gliwiczan wychodzi z założenia "mój głos nic nie zmieni" albo "ktokolwiek by nie został prezydentem i tak będzie źle". Szkoda że w wyborach nie można zaznaczyć opcji "żaden z powyższych". Jestem przekonany, że ta opcja zyskałaby zdecydowaną większość głosów.
 • popis 2018-09-05 16:26:40
  Gliwice miasto wymarle: https://www.youtube.com/watch?v=mNQvi1MremQ&t=20s
  • marcin 2018-09-17 19:43:02
   Ostatnio byłem w sobotę w Katowicach. Dużo się tam pozmieniało przez ostatnie kilka lat. Powstały nowe drogi rowerowe, skwery, zieleńce, trasy spacerowe, place zabaw itd. Widziałem bawiącą się młodzież i spacerujące osoby starsze, osoby rozmawiające na ławeczkach, mieszkańców oczekujących na przystankach czy wysiadających z autobusu (które zresztą jeżdżą zdecydowanie częściej w sobotę niż w Gliwicach), a nawet turystów. I to poza centrum miasta! W Gliwicach jedynymi ruchliwymi miejscami w sobotę są centra handlowe, gdzie ludzie robią zakupy na najbliższy tydzień. Śródmieście jest właściwie tylko trasą przejazdową dla samochodów. Nie mówiąc już o bardziej odległych dzielnicach miasta.
 • mieszkaniec 2018-09-05 16:31:54
  Gliwice sa teraz posmiewiskiem na cala Polske. Kto tu teraz przyjezdza, to oczy przeciera, jak mozna bylo tak zniszczyc miasto. I jak mozna przez 25 lat wybierac tegosamego czlowieka?! To swiadzcy o intelektualnej upadlosci tego miasta (niegdys inteligenckiego) i kompletnym zaniku demokracji.
 • Broda 2018-09-05 18:42:45
  Super, dobrze wiedzieć kto z kim trzyma, mojego głosu już nie ma.
 • SKW 2018-09-06 16:28:42
  PO I N PLUS PSL już nigdy nie powinny rządzić polską
 • żenada 2018-09-07 14:17:02
  żenada Franko, zenada PO i Nowoczesna.
 • teresa 2018-09-09 19:42:16
  Wszystkie miasta maja za kandydatow mlodych, nowych preznych kandydatow, tylko Gliwice maja starego zasiedzialego dziada, ktory nie potrafi nawet kibla miejskiego wybudowac.
  • Realista 2018-09-10 14:06:52
   Pani Tereso. Pani zachowanie to zwykła "wiocha". Pisze jak jest. Frankiewicz Zrobił dla Gliwic bardzo dużo i trzeba oddać cesarzowi co cesarskie. Niestety Jego KOMPLETNIE NIEZROZUMIAŁA sympatia do PO i Nowoczesnej bardziej Mu zaszkodzi niż pomoże. W tej sytuacji to PO i "Madera" bardziej potrzebuje Frankiewicza niż Frankiewicz ich;) Szkoda. A wracając do pani prawie komentarza to piszmy rzeczowo z zachowaniem zasad kultury. Pozdrawiam i życzę by upragniona toaleta kiedyś powstała pod warunkiem, że będzie dobrze służyć Gliwiczanom.
 • referend 2018-09-09 22:12:47
  Wiecie co robi pierwsze Frankiewicz w czasie wyborow? Wynajmuje adwokatow i zleca im, zeby szukali jakichs wypowiedzi mieszkancow i konkurenta, ktore nie sa po jego mysli i nastepnie podaje ich do sadu wyborczego (24 godzinnego). To jest jedyny jego sposob "dialogu"ze spoleczenstwem. Zobaczycie, ze tak bedzie i teraz. Ten czlowiek nie ma po prostu zadnych argumentow merytorycznych. W Gliwicach nie ma bowiem demokracji.
 • czestochowska- nadal syf 2018-09-09 22:44:05
  Frankieiwcz za twojej kadencji nie potrafią wywalić starych latarni z czestochowskiej a także zkazać tam wyścigów samochodów. Częstochowska to syf w centrum podobnie jak wyjście z dworca. Tak zarządzasz ludzmi. Jak dla mnie powinienes juz dac sobie spokój z kandydowaniem
 • ahat 2018-09-10 13:18:45
  Jestem przyzwoity. Nie glosuje na Frankiewicza.
 • posel 2018-09-11 01:33:24
  Obok Frankiewicza zdrajca Kobylinski. Dobrane para i cale towarzystwo. Miejmy nadzieje, ze to towarzystwo zaszkodzi Frankiewiczowi.
 • koryto 2018-09-17 20:12:38
  Renata Caban, szefowa gliwickiej Nowoczesnej. Jednocześnie była wiceprezydent Gliwic, a obecnie członek rady nadzorczej spółki miejskiej PKM Gliwice oraz zastępca dyrektora w MZUK. Kobyliński, który w 2014 bezskutecznie kandydował na funkcję radnego z ramienia Koalicji Frankiewicza. Ludzie go nie chcieli i zdobył niewielką liczbę głosów. Golbik - również w 2014 bezskutecznie ubiegała się o wybór na radną z Koalicji Frankiewicza. Dodatkowo była pełnomocnika rektora w założonej przez Frankiewicza Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości. Poparcie PO i Nowoczesnej? Ja tu widzę poparcie starych znajomków. I walkę o stołki.
 • lukasz 2018-09-25 15:34:38
  Skoro Frankiewicza poparla PO, to ma juz przegrane.
 • ww 2018-10-02 15:06:16
  ale bzdury piszecie w tzw.gazecie.