Wiemy, co pojawi się w dawnej Bagateli: multitap z kraftowym piwem. Pierwszy na Śląsku i drugi w kraju. W piwiarni nowej generacji  sami nalejemy sobie piwa, tyle ile chcemy, a w eleganckim multitapie znajdziemy wyłącznie browary rzemieślnicze. Otwarcie – wiosną 2018 r.
Pub z marzeń piwosza powstaje w dzierżawionym od miasta lokalu przy ul. Matejki 3. Główną atrakcją miejsca po kultowej restauracji Bagatela będzie samoobsługowa wyspa z nalewakami, z których popłynie piwo bądź, jako alternatywa dla damskiej części klienteli, prosecco, wino białe i czerwone. Zapłacimy za tyle, za ile sobie nalejemy.

Jak zapowiadają właściciele lokalu, dostaniemy do wyboru ok. 10 gatunków piwa, głównie z krajowych browarów rzemieślniczych.  W uzupełnieniu oferty pojawią się trunki z Czech, również kraftowego pochodzenia. 

Samoobsługowe piwiarnie to w naszym kraju nadal absolutna rzadkość. Na razie działa ta w Warszawie. Inwestorzy twierdzą, że  inspirację czerpali  spoza Polski. Jednocześnie podkreślają unikatowość rozwiązania. Tak się bowiem składa, że Szymon Bulanda i Tomasz Rudel, współwłaściciele powstającego lokalu, są nie tylko smakoszami piwa, ale również inżynierami. Jeden jest specjalistą od elektroniki, drugi - automatyki.

-  Dystrybutory w całości zaprojektowałem samodzielnie. Urządzenia, które spotkamy na rynku, nie są w pełni zadowalające.  Ich słabą stroną są niewielkie możliwości. Nasza maszyna będzie przykładem nowoczesnych rozwiązań. Można ją będzie uruchomić przykładając specjalną  kartę. To rodzaj elektronicznej portmonetki. "Nabijemy" ją  dowolną kwotą, początkowo przy barze, docelowo również przez internet –  tłumaczy Bulanda.

Innowacyjny, nowoczesny sposób płatności to nie jedyna różnica. Na wyświetlaczu, obok powiadomienia o stanie naszego konta i cenie wybranego piwa, znajdziemy podstawowe informacje o trunku: jego składzie, sposobie fermentacji, pochodzeniu. Konstruktorzy rozważają, czy nie pozwolić  klientom na regulowanie temperatury serwowanego trunku. - Jeżeli urządzenie zda egzamin wiążemy z nim plany biznesowe - przekazuje Rudel.

Piwiarnia rozpocznie działalność w gruntownie odnowionym lokalu. W szczelinach zasłony, która odgrodziła pomieszczenia od ulicy, widać całkowicie zrujnowane wnętrza. Zniknęły znane z dawnej restauracji drewniane obicia ścian, nie ma tynków. Odcinają się wydobyte na wierzch metalowe wsporniki. A co zobaczymy, gdy znikną papierowe płachty i szyld Bagatela?

- Chcemy zachować wszystko, co zasługuje na wyeksponowanie, a ukryć to, co nie jest warte pokazania. Wnętrza zyskają surowy, industrialny klimat, który nada im ceglana faktura ścian i żelazne ożebrowania murów. Gliwicka pracownia ProjArch, autor projektu renowacji wnętrz,  przewidział nieco bardziej przytulny charakter dla kameralnej sali bankietowej, przeznaczonej na imprezy zamknięte. Odnowiona zostanie elewacja wraz z wejściem  – mówi Rudel.

Na powierzchni 170 m kw. głównej sali obok stanowisk z kranami i stolików znajdzie się również część gastronomiczna, która będzie sukcesywnie rozwijać swoją ofertę. Do nowego lokalu będzie więc można wpaść na piwo, ale również żeby coś przekąsić. Co nie jest normą w gliwickiej gastronomii - pub będzie otwarty na klientów niepełnosprawnych,  toalety zostaną dostosowane do ich potrzeb, a wejścia do szerokości inwalidzkiego wózka. 

(pik)
 

Galeria

wstecz

Komentarze (16) Skomentuj

 • Anonim 2017-11-22 16:05:11
  Nie mogę się doczekać otwarcia :)
 • XYZ 2017-11-22 16:05:42
  Super!!!!
 • jankes 2017-11-22 16:34:03
  no to będzie strach wejść na ul.Matejki,nie jeden smakosz piwo będzie z wiaderkiem,,,,,,,
  • Geo 2017-11-22 22:14:27
   Owszem, z pewnością każdego będzie stać na choćby trzy litry kraftowego piwa. Pewnie pub wyprze sprzedaż szczochów z żabki po 2zl. Już to widzę.
 • MaciejK 2017-11-22 18:51:38
  Oby nie ceny jak w dobrym zbeerze, z całym szacunkiem dla dobrego zbeera.
  • Geo 2017-11-22 22:16:12
   W Zbeerze możesz zawsze kupować piwa z lewej części tablicy, niekoniecznie po 35zl/pół litra. Do tego za darmo masz żarcie w opór od piątku do niedzieli, więc to chyba nie jest tam jakoś specjalnie zlodziejsko.
   • MaciejK 2017-11-23 07:55:41
    No jak ktoś jada, to pewnie, że w cenie piwa ok.. Lewa strona tablicy, oczywiście, ale jedno piwo po 12 zł, to za mały wybór jak dla mnie. Oczywiście dalej też znajdzie się i po 14zl, ale tym tokiem myślenia, to czemu nie 17 zł, 22 zł itd. Porównuje poprostu do innych lokali gdzie za 12 zł, z kranu, można wypić bardzo dobre piwo wg. mnie, np california common (jeżeli dobrze pamiętam) Co nie zmienia faktu, że robimy z kolegą rundę po kilku lokalach,
 • Aga 2017-11-22 18:56:42
  Piwo po 20 zet,też mi atrakcja.
  • MaciejK 2017-11-22 19:34:20
   To chodź do starego kufla, taniej,a równie smacznie :p No to jesteśmy umówieni
  • X 2017-12-10 22:00:46
   To tak samo jak wybór między tanim fast foodem a jedzeniem z restauracji:) A nie kazde piwo musi kosztowac od razu wielkie pieniadze. Smakosz zaplaci wiecej, amator kraftow wezmie te tansze. A oprocz tego beda tez winka, drinki i inne przyjemnosci:)
 • Aga 2017-11-22 21:52:12
  Nie mogę się doczekać otwarcia! Gratuluję pomysłu!
 • tendra 2017-11-24 19:10:26
  Frankiewicz zniszczyl moje miasto niegdys tetniace zyciem! Teraz nie ma tu zupelnie nic! Nie ma nawet ani jednej kawiarni! To miasto jest martwe. Jedno co Frankiewicz potrafi zrobic, to wpuscic do centrum stado tirow! Czlowiek skrajnie nieudolny rzadzi miastem! https://www.youtube.com/watch?v=mNQvi1MremQ&t=48s
  • Idź się lecz 2017-11-25 08:02:31
   J.w
 • Bajka 2017-11-26 13:52:52
  Fajnie! wiosnę zacznę od piwka w fajnym miejscu w mieście.
 • f3f3 2017-12-12 10:28:18
  Jako firma budowlana ROSLAN dokładamy wszelkich starań i zaangażowanie, aby nasi klienci byli zadowoleni z wykonania naszych prac. Bądź naszym zadowolonym klientem http://roslandomdesign.pl
 • marcin 2017-12-19 09:18:42
  Piwo to napój, który powstał dla najbiedniejszych. I naprawdę biorąc pod uwagę proces warzenia, w odniesieniu do choćby wina i czasu potrzebnego do osiągnięcia ceny 35zł/ 0,5 litra, to zakrawa mi to na jakiś absurd. Nie mówię, że nie, kogo stać, niech pije. Ale zastanówmy się chwilę, czy piwo, napój który powinien być tani, w cenie 8zł za pół litra nie powinien być już tym dobrym...? Ot mamy i kulturę zachodu, która spłaszczyła jakość do marek - symboli. Teraz za 8 zł kupujemy szczynę, która nie powinna być dopuszczona do sprzedaży ( tu mam na myśli koncernowe produkty, których celowo nie nazywam piwem). KIedy w latach '90 kupowałem świeże piwo Górnośląskie, z zabrskiego browaru, smakowało jak dzisiejsze dobrej jakości piwo z małego browaru. Kiedyś jakość była normą, dziś normą jest reklama, marketingowe kłamstwo i niskiej jakości badziew.