Mieszkańcy Brzezinki, którzy wraz z nami od lat apelują o utworzenie ronda w najbardziej niebezpiecznym miejscu tej dzielnicy, oraz jeżdżący tamtędy kierowcy mają powód do zadowolenia. Jeszcze w tym roku felerne skrzyżowanie ulic Kozielskiej, Wyczółkowskiego oraz Kresowej ma zamienić się w rondo. To już pewne. 
Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, ustami swojej rzeczniczki, o rondzie mówił od dawna, ale obietnice nie miały pokrycia. Inwestycję ciągle odkładano, tłumacząc się między innymi remontami drogowymi w innych częściach miasta. W tym czasie zdążono na przykład wybudować nietanie rondo na osiedlu Sikornik, w miejscu, w którym nie było żadnych zagrożeń, wypadków, a jedynie korki. Tymczasem w Brzezince nieustannie dochodziło do zdarzeń, z których niektórzy uczestnicy wychodzili ciężko ranni.

O powodach wypadków na wspomnianym skrzyżowaniu pisaliśmy nie raz. Przecinają się tu drogi na Kozłów, Kleszczów, Gliwice i strefę ekonomiczną. Długie i proste, a jedna dodatkowo (Kresowa, od strony Kozłowa) – zalesiona. Na Kresowej samochody rozwijają dużą prędkość, kierowcy często nie zwracają uwagi na znaki i nie zwalniają. Szczególnie ci spoza Gliwic, którzy terenu nie znają. Tak było chociażby na początku stycznia br. Jadący od strony Kozłowa obywatel Niemiec nie zauważył „stopu” i wjechał na skrzyżowanie w momencie, gdy Kozielską jechał ford mondeo. Doszło do zderzenia.

Poza tym w godzinach szczytu, gdy z pracy wracają ludzie zatrudnieni w gliwickiej strefie, nie sposób na zatłoczoną Kozielską wyjechać. Kierowcy wpychają się więc, wymuszając pierwszeństwo. Horror przeżywają wówczas i osoby jadące z Kozłowa, muszą bowiem przepuścić auta z trzech stron. Często więc, zniecierpliwione, decydują się na wymuszenie.

ZDM wreszcie pochylił się nad problemem, sygnalizowanym i przez policję, i mieszkańców, i dziennikarzy. Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzeczniczka prasowa zarządu obiecuje, że w tym roku budowa ronda rozpocznie się na pewno. 

– Budowa czterowlotowego ronda u zbiegu ulic Kozielskiej, Wyczółkowskiego i Kresowej rozpocznie się w drugiej połowie 2017 roku – zapewnia. – Aktualizacja dokumentacji projektowej dobiegła końca. W lutym zarząd dróg wystąpi z wnioskiem o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji. Po uzyskaniu decyzji będzie mógł zostać ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę przebudowy skrzyżowania. Wówczas znane będą wszystkie szczegóły, czyli czas trwania inwestycji oraz ewentualne zmiany w organizacji ruchu. 

(sława)

Foto: NG, BACKU 
                 



Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj